از قلعه نویی پرسپولیسی تا کریمی استقلالی!

یک گزارش خواندنی از ستاره های استقلال و پرسپولیس که در گذشته طرفدار تیم رقیب بودند!

به گزارش ستاره ها؛ این افشاگری، اصلا جدی نیست؛ چیزی است در حد یک شوخی. شوخی با ستاره هایی که الان سمبل آبی هستند یا قرمز. اینطرف از امثال فرهادمجیدی، رضا عنایتی، آرش برهانی، امیر قلعه نویی، علی فتح ا.. زاده و… گرفته تا آنطرف علی کریمی، مهدی مهدوی کیا، علی دایی، کریم باقری و…استقلالی ها همیشه به این ستاره هایشان نازیده اند، پرسپولیسی ها هم. از این بازیکن ها به عنوان بد استقلالی یا بد پرسپولیسی یاد می شود. گاهی طرفداران به خاطرشان سر و دست هم شکسته اند. برخی از ستاره های استقلال و پرسپولیس، آنطور که مدارک و شواهد می گوید، از اول طرفدار این تیم نبوده اند و به رنگ مقابل گرایش داشته اند. در این گزارش هم با توجه به همین شواهد، درباره همین ستاره هایی می نویسیم که در بچگی طرفدار رنگ خاصی بودند اما دست سرنوشت آنها را به تیم مقابل برد و بعدها شدند سمبل و اسطوره  همان رنگ. اما داستان از چه قرار است؟
امیر قلعه نویی؛ پروین استقلالی ها!
در بین استقلالی های معروف، می گویند امیر قلعه نویی پرسپولیسی بوده! سرمربی فعلی آبی ها هیچوقت روشن و واضح در این باره حرف نزده ولی علی پروین خوب می تواند در این باره توضیح دهد. می گویند قلعه نویی سال 67 که از قطر به تهران برگشت هم از استقلال پیشنهاد داشت و هم از پرسپولیس. در آن سال ها چون پول و پله ای در فوتبال نبود، هر بازیکنی به تیمی می رفت که محبوبش بود. امیر قلعه نویی بعد از بازگشت به تهران، نزد پروین رفت تا برای پرسپولیسی شدن با او حرف بزند. از مکالمات آن جلسه معروف همین بس که امیر قلعه نویی گفته بود دوست دارد جا پای آدمی مثل او بگذارد ولی در پرسپولیس این مجال برایش نیست، چون خود علی پروین هست. سلطان قرمزها به او می گوید: «شوما می تونی بری استقلال؟» که امیر هم سرش را به نشانه تائید تکان می دهد و کمی بعد به خاطر یک رابطه فامیلی، سر از استقلال در می آورد.
علی  کریمی علیه پرسپولیسی ها
در آن بازی معروف فتح و یاران دایی که منجر می شود به زد و خورد و شعار دادن علیه علی کریمی، می گویند شماره هشت بدجور از چشم طرفداران قرمز افتاده بود. هر جا هم فرصتی پیش می آمد، کلی علیه کریمی شعار می دادند. این بود که می گفتند کریمی استقلالی است و اصلا از پرسپولیس خوشش نمی آید. جریان رفتن او به پرسپولیس هم برمی گردد به همان مذاکرات و بسته های پولی که شبانه در خانه بازیکنان، رویت می شد. خود فتح ا.. زاده مدیر عامل استقلال می گوید: «بابا کریمی استقلالی بود.ما شب خوابیدیم، گفتیم صبح بیدار شویم برویم سراغ او نگو عابدینی درودگر را شبانه فرستاده بود دم در خانه آنها. به خاطر همین علی در رودربایستی گیر کرد و پرسپولیسی شد وگرنه استقلالی بود.»
عنایتی و پیکان گوجه ای معروف
رضا عنایتی بد پرسپولیسی بوده. او اصلا قرار بود به این تیم برود اما سفر شبانه معاون فتح ا… زاده با کیف پر از پول به مشهد، رضا را استقلالی کرده. درباره پرسپولیسی بودن او همین بس که دوستان قدیمی اش تعریف می کنند که بعد از گرفتن اولین پولش از ابومسلم، یک پیکان گوجه ای خرید، فقط هم به عشق قرمز! می گویند رضا در آن سال ها بدجور با پیکان قرمزش جولان می داد و چشم استقلالی ها را در آورده بود اما فتح ا.. زاده با زرنگی توانست او را از چنگ پرسپولیسی ها در بیاورد.
علی دایی بچه آبی پوش!
از استقلالی بودن علی دایی هم کم داستان نیست. دوستان قدیمی دایی که از دوران بچگی اش می گویند، خاطرات جالبی نقل می کنند. می گویند دایی در بچگی شدیدا استقلالی بوده، اینقدر که وقتی پول جمع می کردند برای تیم محلی شان پیراهن بخرند، می گفت یا آبی یا اصلا! به خاطر همین همیشه تیم پیراهن آبی به تن می کرد. دایی در استقلال اردبیل هم بازی کرده و همین نشان می داد طرفدار قرمز نیست. فتح ا.. زاده همین چند وقت پیش در گفت و گو با خبرورزشی گفته بود: «دیگر نمی خواهد که من دایی را استقلالی کنم، او از بچگی استقلالی بوده و در اردبیل هم همه این را می دانند.»
مجیدی و لج بازی با عابدینی
از ایام جوانی فرهاد مجیدی هم کم داستان نیست. تعریف می کنند، وقتی که در آن دوران نوجوانی فوتبال بازی می کرد، همیشه پیراهن قرمز تنش می کرد. می گویند حتی برای رفتن به تمرین بهمن هم لباس قرمز می پوشید. داستان استقلالی شدنش هم بسیار جالب بود. صادق درودگر روزی پدیده آن روزهای فوتبال ایران را به تمرین پرسپولیس می برد. عابدینی هم به محض دیدن او می گوید: «اگر دوست دارد بین ما باشد، ایرادی ندارد ولی ما پول به بازیکن جوان نمی دهیم.» فرهاد مجیدی هم که ناراحت می شود، سر لج و لجبازی با عابدینی به استقلال می رود و تازه 5 میلیون تومان هم پول می گیرد.
مهدی مهدوی کیا اسیر قرمزها
عابدینی با فتح ا.. زاده و استقلال کاری را کرد که فتح ا… زاده با عابدینی و پرسپولیس کرده بود. مهدوی کیا هم شامل این قانون شد. از درون خانواده مهدوی کیا خبر می رسد که دایی های بد استقلالی دارد. کلا فک و فامیل های مهدوی کیا به رنگ آبی بیشتر تمایل دارند تا قرمز. مهدی هم در دوران کودکی و نوجوانی استقلالی بود و اصلا قصد داشت به این تیم برود ولی پیش از اینکه فتح ا.. زاده سر وقت او برود، عابدینی سراغش رفت و او را پرسپولیسی کرد. قرار بود اول صبح اول وقت مهدوی کیا راهی استقلال شود ولی شبانه عابدینی و دوستانش مخ مهدی را زدند و مسیر زندگی اش را عوض کردند.
آرش برهانی، عضو باند قرمزها!
از پرسپولیسی بودن او همین بس که در زمان حضور در پاس، در باند قرمزهای تیم بود. در این باند کسانی مثل هاشمی نسب و خداداد حضور داشتند و در باند مقابل می گفتند سردمدار، جواد نکونام است. اصلا می گویند در جریان دعواهای همین باند بود که بیاتی نیای استقلالی نیمکت نشین شد و برهانی پرسپولیسی فیکس! آرش بد پرسپولیسی بود و می خواست به جمع قرمزها برود ولی با زرنگی فتح ا… زاده سر از استقلال در آورد.
مهرداد میناوند، بد استقلالی
بچه معروف 30 متری جی، از استقلالی های معروف بود. برای آبی بودن او همین بس که در بازی های بانک ملی، همیشه یک پیراهن آبی زیر پیراهن تیم می پوشید تا اگر گل زد با آن جلوی طرفدارها ویراژ بدهد اما دست سرنوشت او را هم به پرسپولیس آورد.
مبعلی و حسین کعبی؛ رئیس قرمز و آبی های اهواز
بازی سرنوشت جالب است؛ رئیس استقلالی های فولاد به پرسپولیس رفت و رئیس پرسپولیسی ها به استقلال! حرف از حسین کعبی و ایمان مبعلی است. از سال 82 به بعد همواره اسم ایمان مبعلی برای حضور در پرسپولیس مطرح بوده ولی هنوز موفق به حضور در تیم محبوبش نشده. او امسال هم راهی استقلال شد. درباره حسین کعبی نیز خودش اعتراف کرده بود تمام برادرهایش استقلالی تیر هستند و وقتی به پرسپولیس رفت، کلا با او قطع رابطه کردند!
فریدون زندی و خانواده پرسپولیسی
در یک مصاحبه معروف که از او به جا مانده چنین اعتراف کرده بود: «خانواده ما پرسپولیسی هستند. فامیل های پدرم نیز پرسپولیسی هستند. گاهی اوقات در آلمان بازی این تیم را دسته جمعی می دیدیم و من هم کلی سوت می زدم و تشویق می کردم!» فریدون این مصاحبه را در آستانه جام جهانی 2006 انجام داد، دریغ از اینکه روزی به استقلال می رود!
رویانیان و فتح ا… زاده؛ مدیران آبی و قرمز
عجیب است که یک استقلالی شده مدیر عامل پرسپولیس و یک پرسپولیسی شده مدیر عامل استقلال. فتح ا..  زاده که ادعا دارد اسطوره های پرسپولیس، آبی اند خودش نمی تواند کتمان کند که از بچگی پرسپولیسی بوده و در پرسپولیس خوی هم توپ زده است. درباره رویانیان هم که ماجرا روشن است. او قبل از اینکه به فوتبال بیاید در سال 88 در گفت و گویی مطبوعاتی وقتی یکی از خبرنگاران پرسید: «شما ظاهرا فوتبالی هستید؟» پاسخ داد: «من خونم آبی است، آسمان آبی است و کلا زندگی آبی است!» فیلم این مصاحبه هم موجود است.
وحید طالب لو و بهروز رهبری فرد علیه تیم خود!
او هم به شکل عجیبی سر از پرسپولیس در آورد. آرزو داشت استقلالی شود و یک روز پیراهن تیم محبوبش را به تن کند ولی یک روز همراه بچه محلش یعنی پنجعلی به تمرین پرسپولیس رفت و بازیکن این تیم شد. طالب لو هم طرفدار پرسپولیس بود. او فوتبال را از جوانان این باشگاه شروع کرد اما دست سرنوشت او را به استقلال برد و حالا هم جزو استقلالی های تیر است.
و اما…
پرسپولیسی هایی که استقلالی بودند: کریم باقری، بهزاد داداش زاده، حسین کعبی، مرتضی فنونی زاده، داریوش مصطفوی، مجید نامجو مطلق، شاهرخ بیانی، رضا احدی، جواد ا… وردی، پرویز قلیچ خانی و ضیا عربشاهی
استقلالی های که پرسپولیس بودند: ستار همدانی-علی موسوی، داریوش یزدانی-احمد مومن زاده، هاشم بیگ زاده، سیاوش اکبرپور، داوود سید عباسی، احمد عابدزاده، مهدی فنونی زاده، مهدی هاشمی نسب، پژمان منتظری، رضا حسن زاده، رسول خطیبی و علیرضا نیکبخت
 
 
 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.