چهارمین جشنواره خوشنویسی اکو با حضور معاون نخست‌وزیر ترکیه افتتاح شد

چهارمین جشنواره خوشنویسی اکو با حضور معاون نخست‌وزیر ترکیه در استانبول افتتاح شد.

 
به گزارش روابط‌عمومی مؤسسه فرهنگی اکو، چهارمین نمایشگاه خوشنویسی اکو، روز دوشنبه 24 مرداد ماه، طی مراسم باشکوهی با حضور بلند آرینچ، معاون نخست‌وزیر ترکیه، خالد ارن، رئیس مرکز تحقیقات تاریخ، هنر و فرهنگ اسلامی ترکیه (سازمان ارسیکا)، حجت‌اله ایوبی، رئیس مؤسسه فرهنگی اکو و جمعی از استادان خوشنویسی ایران و ترکیه در کاخ موزه دلمه باغچه استانبول افتتاح شد.
این نمایشگاه که به همت مؤسسه فرهنگی اکو و سازمان ارسیکا برگزار شده است و فصل جدیدی از همکاری‌های فرهنگی ایران و ترکیه محسوب می‌شود، دربرگیرنده 100 اثر خوشنویسی از استادان ایران، ترکیه، افغانستان و پاکستان است. 
در مراسم روز گذشته، رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه نیز با ارسال تاج گل، مراتب تقدیر و تشکر خود را از برپایی این نمایشگاه در ترکیه ابراز کرد.
معاون نخست‌وزیر ترکیه در این مراسم با اظهار شگفتی از آثار خوشنویسی ارائه شده در چهارمین نمایشگاه خوشنویسی اکو، حمایت همه‌جانبه خود را از فعالیت‌های مشترک مؤسسه فرهنگی اکو و ارسیکا را اعلام کرد.
در این مراسم رئیس سازمان ارسیکا با اشاره به برگزاری این نمایشگاه به همت مؤسسه فرهنگی اکو و سازمان ارسیکا گفت: «در این نمایشگاه 100 اثر خوشنویسی شامل خطوط نستعلیق، ثلث، تعلیق، دیوانی، جلی دیوانی به نمایش درآمده‌اند. ما به خاطر برپایی نمایشگاه خوشنویسی اکو در ترکیه از مؤسسه فرهنگی اکو تشکر می‌کنیم و برای ادامه همکاری‌های فرهنگی تلاش خواهیم کرد.»
او همچنین از رئیس مؤسسه فرهنگی اکو برای پی‌گیری همکاری‌های فرهنگی در کشورهای عضو اکو قدردانی کرد و گفت: «تفاهم‌نامه همکاری فرهنگی بین مؤسسه فرهنگی اکو و سازمان ارسیکا پس از امضا، خیلی زود به مرحله عمل رسید و این سرعت مرهون انگیزه‌ فراوان دکتر ایوبی برای کارهای فرهنگی و شخصیت دانشگاهی ایشان است.»
خالد ارن افزود: «نمایشگاه خوشنویسی اکو نقطه عطفی برای استفاده از ظرفیت بالای دو سازمان منطقه‌ای و گسترش همکاری‌های مشترک فرهنگی و هنری است. من امیدوارم این آثار خوشنویسی پس از ترکیه در اروپا و دیگر کشورها هم به نمایش درآید.»
در مراسم گشایش چهارمین جشنواره خوشنویسی اکو رئیس مؤسسه فرهنگی اکو نیز با بیان این مطلب که همکاری بین دو کشور ایران و ترکیه نقطه عطفی خواهد بود در تاریخ فعالیت‌های مؤسسه فرهنگی اکو، افزود: «افتتاح باشکوه چهارمین دوره جشنواره خوشنویسی اکو در ترکیه و استقبال مقامات و مردم این کشور از این نمایشگاه، نشان‌ می‌دهد تعامل و اتحاد فرهنگی بین ایران و ترکیه خواست هم دولت و هم ملت این کشور است و ما مطمئن می‌شویم مؤسسه فرهنگی اکو راهش را درست انتخاب کرده است. ما با زبان فرهنگ و با زبان هنرهای مختلف می‌توانیم بسیاری از حرف‌های ناگفته‌مان را بزنیم و باید از این فرصت به خوبی استفاده کنیم.»
چهارمین دوره نمایشگاه خوشنویسی اکو، از 24 مرداد تا اول شهریور در کاخ موزه دلمه باغچه استانبول برپا خواهد بود.
 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.