تأسیس دبیرخانه دائمی صنایع دستی اکو در بجنورد

رئیس مؤسسه فرهنگی اکو برگزاری نمایشگاه صنایع دستی را فرصت مغتنمی برای بررسی دستاوردهای هنرمندان و تبادل تجربیات آن‌ها دانست و از تأسیس دبیرخانه دائمی نمایشگاه‌های صنایع دستی کشورهای عضو اکو در شهر بجنورد خبر داد.

 
به گزارش روابط‌عمومی مؤسسه فرهنگی اکو، نشست خبری اولین نمایشگاه «صنایع دستی کشورهای عضو اکو» روز سه‌شنبه 15 شهریور ماه 90 با حضور حجت‌اله ایوبی، رئیس مؤسسه فرهنگی اکو، ابوطالب شفقت، استاندار خراسان شمالی و کاظمی، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان خراسان شمالی در مؤسسه فرهنگی اکو برگزار شد.
در این نشست ایوبی با اشاره به اهمیت فرهنگ و هنر در کشورهای اکو و اینکه مؤسسه فرهنگی اکو به نوعی اتحادیه فرهنگی منطقه محسوب می‌شود، گفت: «دولت‌ها فهمیده‌اند فرهنگ و هنر زیر بنای همه امور است و حتی سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی هم به نوعی مدیون فرهنگ و هنر هستند.  این موضوع برای اهالی فرهنگ و هنر دستاوردی خوب و موفقیت بزرگ محسوب می‌شود و ما در کنار برنامه‌های زیبای فرهنگی و هنری می‌توانیم بخش‌های اقتصادی، سرمایه‌گذاری، گردشگری و … را هم فعال کنیم.»
او برگزاری نمایشگاه صنایع دستی را فرصت مغتنمی برای بررسی دستاوردهای هنرمندان و تبادل تجربیات آن‌ها دانست و افزود: «طرح برگزاری نمایشگاه صنایع دستی کشورهای عضو اکو در شهر بجنورد ایده بسیار خوبی بود و به همین سبب ما از آن استقبال کردیم. فراموش نکنیم بیشتر شهرهای کشورهای پیشرفته و توسعه یافته اروپایی به خاطر جشنواره‌های فرهنگی و هنری که در آن‌شهرها برگزار می‌شوند، معروف و شناخته شده هستند؛ نمایشگاه صنایع دستی اکو هم بهانه خوبی شد تا با کمک استاندار محترم خراسان شمالی، دبیرخانه دائمی نمایشگاه‌های صنایع دستی کشورهای عضو اکو در شهر بجنورد افتتاح شود. امیدواریم دبیرخانه جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های دائمی رشته‌های مختلف فرهنگی و هنری در شهرهای گوناگون کشورهای عضو اکو تأسیس شود و نام این شهرها را بر سر زبان‌ها بیندازد.»
رئیس مؤسسه فرهنگی اکو توضیحاتی هم در مورد روند انتخاب هنرمندان شرکت‌کننده در این نمایشگاه ارائه داد و گفت: «هنرمندان کشورهای عضو از این نمایشگاه استقبال خوبی کردند وگروهی از هنرمندان حرفه‌ای که با مؤسسه فرهنگی اکو در تعامل هستند، در انتخاب آثار و هنرمندان به ما کمک کردند. و در نهایت از هر کشور به طور متوسط سه هنرمند با آثار هنری‌شان به بجنورد دعوت شدند.»
ایوبی همچنین از رونمایی و بافت نمادین فرش اکو خبر داد و گفت: «در این نمایشگاه از طرح فرش اکو رونمایی خواهد شد و از هنرمندان، فرهیختگان و مسئولان شرکت‌کننده می‌خواهیم به صورت نمادین گره‌ای از این فرش را ببافند. طرح فرش اکو زیر نظر استاد محسنی و توسط آقای علی خلیلی که از هنرمندان برجسته هنر فرش هستند، طراحی شده است.»
او به تلاش مؤسسه فرهنگی اکو برای تهیه ویزای شینگن فرهنگی اشاره کرد و افزود: «ما به دنبال روادید شینگن فرهنگی در منطقه اکو هستیم تا هنرمندان و فرهیختگان منطقه‌ بین کشورهای عضو به راحتی رفت‌و‌آمد کنند.»
در این نشست همچنین ابوطالب شفقت، استاندار خراسان شمالی با اشاره به ظرفیت‌ها و ویژگی‌های منحصر به فرد این استان گفت: «استان خراسان شمالی تنوع فرهنگی فراوانی دارد و اقوامی چون ترک، فارس، تات، ترکمن و کرمانج در این استان زندگی می‌کنند. با توجه به اینکه کشورهای عضو اکو هم بیشتر از همین اقوام هستند، از سوی دیگر جایگاه ویژه هنرهای دستی در این استان، باعث شد استان خراسان شمالی به عنوان منطقه نمونه گردشگری کشورهای عضو اکو پیشنهاد شود.»
او افزود: «اولین نمایشگاه صنایع دستی کشورهای عضو اکو با حضور تعداد زیادی از هنرمندان هنرهای سنتی کشورهای منطقه و 31 استان کشورمان در منطقه باب امان، که منطقه‌ای بسیار زیبا در نزدیکی بجنورد است افتتاح می‌شود و در مجموعه بش‌قارداش که مجموعه بسیار زیبای توریستی است، به مدت یک هفته برپا خواهد بود. در این شش روز برنامه های جانبی هنری متنوعی تدارک دیده شده؛ از جمله برگزاری مسابقات کشتی باچوخه که از کشتی‌های سنتی معروف استان خراسان شمالی است. این ورزش با اندکی تغییرات و تفاوت در کشورهای افغانستان، پاکستان، گرجستان و ترکمنستان مشترک است.»
شفقت با تأکید بر اینکه همه شهرها و مناطق ایران قابلیت جذب گردشگر را دارد، گفت: «ما برای جذب گردشگر بیشتر روی بعضی شهرهای دیدنی کشورمان مثل شیراز و اصفهان متمرکز بوده‌ایم، اما اعتقاد من این است که همه مناطق ایران برای گردشگران جذابیت دارد. امیدوارم برگزاری این نمایشگاه برای شناخت ظرفیت‌ها و قابلیت‌های شهرها و مناطق مختلف ایران کمکی باشد.»
استاندار خراسان شمالی درباره شرایط نمایشگاه چنین توضیح داد: «ما در نمایشگاه صنایع دستی اکو، سه دسته غرفه پیش‌بینی کرده‌ایم؛ غرفه کشورهای عضو اکو که شامل ایران و 9 کشور دیگر عضو می‌شود، غرفه‌های 31 استان کشور ایران و غرفه‌های ویژه استان خراسان شمالی که در آن‌ها هنرمندان این استان آثار هنری خود را ارائه می‌کنند.»
نخستین نمایشگاه «صنایع دستی کشورهای عضو اکو» از 20 تا 26 شهریور ماه 1390 با حضور هنرمندان هنرهای سنتی و صنایع دستی کشورهای عضو اکو و استان‌های مختلف کشورمان در منطقه بش‌قارداش شهر بجنورد برگزار می‌شود.
 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.