از نقش های اسلیمی دوره صفویه الهام گرفتم

«جشنواره فرهنگی و نمایشگاه هنرمندان برجسته افغانستان» در فرهنگسرای نیاوران امروز یکشنبه پنجم تیر به کار خود پایان می‌دهد. این جشنواره شامل نمایش فیلم‌هایی از کشور افغانستان، اجرای موسیقی سنتی و نمایش آثار صنایع دستی این کشور بود.

به گزارش روابط‌عمومی مؤسسه فرهنگی اکو، در نمایشگاهی که توسط هنرمندان افغان و با حمایت مؤسسه فرهنگی اکو در گالری شماره یک فرهنگسرای نیاوران برگزار شد، 40 هنرمند و شخصیت فرهنگی مهاجر افغان در بخش‌های نقاشی،‌ طراحی،‌ طلاکوب،‌ میناکاری،‌ فرش‌بافی،‌ خوشنویسی،‌ دوخت‌های سنتی و غذاهای محلی افغانستان شرکت داشتند.
مرتضی افضلی، یکی از هنرمندان مهاجر افغان است که حدود 28 سال پیش به ایران و شهر اصفهان مهاجرت کرده و در این سال‌ها زیر نظر استاد محمد جوهریان هنر طلاکوبی روی فولاد را آموزش دیده است. او درباره هنرش چنین می‌گوید: «حدود 28 سال پیش به ایران و شهر اصفهان مهاجرات کردیم و در تمام این سال‌ها مشغول آموزش هنر طلاکوبی روی مجسمه‌های فولادی بودم و اکنون خودم کارگاهی برای ساخت این مجسمه‌ها در میدان نقش جهان (امام) اصفهان دارم.»
او افزود: «ما در ابتدا مجسمه‌ها و تابلوهایی را از جنس فولاد در سایزهای متنوع می‌سازیم. البته بسیاری از مجسمه‌ها به صورت قطعات جدا از هم ساخته می‌شود و در نهایت این قطعات به هم جوش می‌خورند. سپس به وسیله سمباده و نمد، آثار پرداخت می‌شوند و در آنجا مراحل طلاکوبی آغاز می‌شود.»
افضلی ادامه داد: «مجسمه‌های ساخته شده پس از اینکه حرارت می‌بینند، به مرور تیره رنگ و برای طلاکوبی آماده می‌شوند. طرح مورد نظر را روی آنها پیاده می‌کنیم و با ابزار خاص سیم‌های نازک طلای 24 عیار و یا نقره 100 را به شیارهای فرو می‌بریم در نهایت کار دوباره پرداخت می‌شود تا یک دست شود.»
او در مورد طرح‌های روی مجسمه‌ها هم گفت: «ما مجسمه‌هایی را می‌سازیم که بیشتر از طرف مردم مورد استقبال قرار گیرد. در میان آثار، پرندگان بیش از همه ساخته می‌شوند، ولی مجسمه‌هایی چون سیمرغ، شیر، مرغ رخ که یک حیوان تخیلی افسانه‌ای است هم بسیار دیده می‌شوند.»
افضلی افزود: «طرح‌های روی مجسمه‌ها مربوط به نقش‌های اسلیمی دوره صفویه و کتیبه‌های قدیمی است که از آن‌ها الهام گرفتیم و از موتیف‌ها و نقش‌مایه‌های ایرانی بر روی بدن حیوانات، صندوقچه‌ها و تابلوها استفاده می‌کنیم.»
این هنرمند مهاجر افغان با بیان اینکه این هنر نیاز به استعداد و انگیزه دارد گفت: «سختی و مشکلات این هنر بسیار است و یادگیری و ادامه آن نیاز به انگیزه دارد. مصالح  مورد نیاز هنر طلاکوبی سیم‌های طلا و نقره است که برای هنرمند هزینه‌بردار است. متأسفانه برای شناساندن هنر طلاکوبی که در قدیم به آن کوفی‌گری هم می‌گفتند، تلاشی صورت نگرفته و مردم این هنر را نمی‌شناسند.»
هنرمند افغان با اشاره به تاریخ هنر طلاکوبی یا همان کوفی‌گری، گفت: «در زمان صفویه از کوفی‌گری برای تزئین ادوات جنگی استفاده می‌شد، ولی امروزه جنبه دکوراتیو و تزئینی پیدا کرده و از آیات قرآنی و اشعار شعرا نیز برای زیبایی روی صندوقچه، جعبه‌های قرآن و تابلوها استفاده می‌شود.»
 جشنواره فرهنگی و نمایشگاه هنرمندان برجسته افغانستان با همت مؤسسه فرهنگی اکو و همکاری سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در ایران و همچنین همکاری فرهنگسرای نیاوران تهران‌ به صورت ملی برپا شده است و تا پنجم تیر ماه از ساعت 10 صبح تا هشت شب در فرهنگسرای نیاوران پذیرای علاقمندان است.
 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.