نخستین ماه گفتار بنیاد شمس برگزار شد

نخستین جلسه از مجموعه نشست‌های بنیاد شمس تبریزی با همکاری مؤسسه فرهنگی اکو و با سخنرانی دکتر محمدعلی موحد برگزار شد.

 
به گزارش روابط‌عمومی مؤسسه فرهنگی اکو، نخستین جلسه از سلسله نشست‌های بنیاد شمس تبریزی با عنوان «آینه در آینه» روز چهارشنبه 28 دی ماه 1390 با موضوع «شمس در آینه مولانا» و با همکاری مؤسسه فرهنگی اکو در حضور بزرگان عرصه فرهنگ و ادبیات و علاقمندان به شمس تبریزی و مولانا در مرکز آموزش مؤسسه فرهنگی اکو برگزار شد.
در ابتدای این جلسه دکتر حجت‌اله ایوبی، مدیرعامل بنیاد شمس تبریزی و رئیس مؤسسه فرهنگی اکو با توضیحاتی درباره فعالیت‌های بنیاد شمس تبریزی، گفت: «افتخار داشتیم در سال 1386 به همراه جمعی از عزیزانی که عاشق و علاقمند به حضرت شمس بودند و مقالات جناب استاد موحد را مطالعه کرده بودند، که با قاطعیت ثابت کرده بود مقبره شمس تبریزی در خوی است و نه در جای دیگر، عزم را جزم کنیم که مقبره مهجور، متروک و دورمانده حضرت شمس را در خوی آباد کنیم.»
ایشان افزودند: «در آن سال با کمک فرهیختگان، اندیشمندان و با همت حدود 60 تن از سینماگران، نخستین جشنواره شمس تبریزی و مولانا را در خوی برگزار کردیم. با تلاش جدی عاشقان شمس، امروز آن تک مناره مزار شمس به حدود 10 هزار مترمربع مساحت رسیده و به زودی هم بارگاه شمس در آنجا ساخته می‌شود.»
دکتر ایوبی، برگزاری جلسات «آینه در آینه» را یکی از برنامه‌های مؤثر برای شناساندن شمس تبریزی و مولانا به مردم دانست و گفت: «این جلسات را برپا خواهیم کرد، به امید آن‌که مقالات شمس بیشتر به جامعه راه یابد و نسل جوان و نوجوان ما‌ با این حکایات خواندنی آشنا و مانوس شوند.»
در این نشست که استادان و فرهیختگانی همچون محمود جوادی‌پور، حبیب‌اله آیت‌الهی، غلامحسین امیرخانی، مهدی محقق، احمد جلالی، احمد مسجدجامعی، صادق خرازی، شهرام ناظری، رضا بانگیز، حجت‌الاسلام سیدطه ‌مرقاتی، توفیق سبحانی، بهمن آزموده، مجید شریف‌زاده و هوشنگ مرادی کرمانی حضور داشتند، دکتر محمدعلی موحد، مولوی‌پژوه نامدار و مصحح مقالات شمس تبریزی درباره تأثیر شمس تبریزی بر مولانا سخن گفت.
دبیر نشست «شمس در آینه مولانا»، احمد جلالی، نماینده سابق جمهوری اسلامی ایران در یونسکو بود. این نشست عصر روز چهارشنبه 28 دی ماه در حالی برگزار شد که سالن اجتماعات مرکز آموزش مؤسسه فرهنگی اکو مملو از جمعیتی بود که نشسته و ایستاده به سخنان استاد موحد گوش سپرده بودند.
استاد موحد، انتشار مقالات شمس را حادثه‌ای در عالم مولاناپژوهی دانست و افزود: «در طول مدت 700 سالی که از رحلت مولانا می‌گذرد، نگارندگان همه شرح‌ها و تفسیرهایی که بر مثنوی نوشته‌اند؛ چه به فارسی و چه به ترکی به بیراهه رفته‌اند.»
استاد موحد گفت: «شکی نیست مولانا در 30 سال آخر عمرش مدام از شمس تبریزی سخن گفته است؛ چه در مثنوی، چه در مکتوبات و چه در فیه‌مافیه و حتی سراسر دیوان غزلیات او مشحون از ذکر شمس است. اما شارحان مولانا هرگز در این صدد نبوده‌اند که این همه تکرار و تأکید مولانا درباره شمس برای چیست؟»
او در ادامه افزود: «هیچ گاه این سؤال برای شارحان مثنوی پیش نیامده که شمس کیست که از گرد راه رسید و مولانای واعظ و مفتی شهر را که پایگاه و موقعیت تثبیت‌شده‌ای در جامعه آن روز داشت، چنان مسخر خود کرد که هر چه داشت، فروگذاشت و دست از منبر و محراب و مسجد و مدرسه شُست؟»
استاد پیشکسوت مولوی‌پژوهی در طول سخنان خود با بیان مثال‌های گوناگون تأثیر حضور شمس تبریزی را بر مسیر زندگی و عرفان مولانا شرح داد.
در این برنامه همچنین استاد توفیق سبحانی، مولوی‌پژوه کشورمان، از تلاش‌های استاد موحد برای تدوین مقالات شمس تبریزی، تجلیل و تمجید کرد و بخش‌هایی از گفتارهای طنز موجود در این اثر را برای حاضران قرائت کرد.
سلسله نشست‌های ماه گفتار «آینه در آینه» از این پس اولین دوشنبه‌ هر ماه در مرکز آموزش مؤسسه فرهنگی اکو برپا خواهد شد. در این نشست‌ها علاوه بر شرح و تفسیر مقالات شمس، بخش‌هایی از آثار مولانا و شمس توسط استادان و مولوی‌پژوهان برجسته خوانده می‌شود.
 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.