گزارش افتتاح دومین نمایشگاه چاپ و بسته بندی کشورهای عضو اکو

دومین نمایشگاه چاپ و بسته بندی کشورهای عضو اکو «PECO 2012 با حضور استاندار خراسان رضوی، قائم مقام موسسه فرهنگی اکو، دیپلمات‌های ارشد10 کشور عضو اکو و همچنین رؤسای اتحادیه­های چاپ و با حضور شرکت‌های صاحب نام صنعت چاپ و بسته­بندی کشورهای عضو اکو و کشورهایی از جهان، با هدف معرفی توانمندی‌های چاپی و صادراتی کشورهای عضو اکو، در محل دایمی نمایشگاه‌های بین‌المللی خراسان رضوی در مشهد مقدس افتتاح شد.

 
در این نمایشگاه که با حضور شرکتهای چاپ و بسته‌بندی داخلی و خارجی برگزار گردید، 9 شرکت وابسته به کشورهای عضو اکو و 52 شرکت‌های داخلی شرکت داشتند.
در آیین افتتاحیه، قائم مقام موسسه فرهنگی اکو از تدوین پیش‌نویس اساسنامه اتحادیه چاپ و بسته‌بندی کشورهای عضو اکو و طرح آن، در جریان دومین نمایشگاه پکو در مشهد خبر داد.
دکترسید مصطفی ابطحی قائم مقام موسسه فرهنگی اکو در این مراسم، با اشاره به خاستگاه مشترک بیش از 400 میلیوننفر از جمعیت منطقه اکو، از برنامه سازمان فرهنگی اکو برای برپایی نمایشگاه‌های متعدد جهت شناسایی و برجسته سازی ظرفیت‌های فرهنگی و تمدنی این منطقه در جهان خبر داد.
وی گفت: ما باید از همه پتانسیل‌هایمان استفاده کنیم تا رسالت خود را در این جهانایفا کنیم. اگر فرهنگ مزیت نسبی ما است، پس باید همه این ظرفیت‌ها را رصد کنیم و صنعت چاپ و بسته بندی یکی از حلقه‌های زنجیره بلند فرهنگی مردمان ساکن در منطقه اکو است.
ابطحی اضافه کرد: صنعتچاپ و بسته بندی با 80 میلیارد دلار گردش مالی دومین صنعت سودآور جهان بعد از تجارت اسلحه است، پس ما نباید از این بستر و ظرفیت بزرگ غفلت کنیم.
وی هدف از برگزاری دومین نمایشگاه چاپ و بسته بندی کشورهای عضو اکو را بازاریابی برای این صنعت توصیف کردو ازبرنامه موسسه فرهنگی اکو برای تهیه بانک­اطلاعاتی تمامی فعالان صنعت چاپ این منطقه درآینده نزدیک خبر داد.
قائم مقام موسسه فرهنگی اکو همچنین ابراز امیدواری کرد؛ با ارایه پیش‌نویس اساسنامه چاپ و بسته‌بندی اکو، این اتحادیه در سومین دوره این نمایشگاه در سال 2013 اعلام موجودیت کند.
در این مراسم همچنین محمود صلاحی استاندار خراسان رضوی بیان کرد؛ علیرغم محدودیت‌هایی که برخی کشورها ایجاد می‌کنند، ایران باهمکاری بخش خصوصی به موفقیت‌های خوبی در زمینه چاپ و بسته‌بندی نایل شده است.
صلاحی ابراز امیدواری کرد با گسترش همکاری‌ها با کشورهای منطقه اکو و دیگر کشورهای مسلمان جهان زمینه هم افزایی اقتصادی، علمی، سیاسی و فرهنگی بیش از پیش فراهم شود.
درادامه مراسم همچنین سید علی‌محمد موسوی مدیرکل همکاری‌های اقتصادی وزارت امور خارجه بر لزوم همگرایی کشورهای عضو اکو به ویژه در حوزه‌های چاپ و بسته بندی، تاکید نمود.
به گزارش خبرنگار موسسه فرهنگی اکو، محمود صلاحی استاندار خراسان رضوی چهارشنبه19 بهمن ماه در حاشیه ضیافت شام با مهمانان خارجی حاضر در دومین نمایشگاه بین المللی صنعت چاپ و بسته بندی در جمع خبرنگاران از ایده برگزاری نمایشگاه بین المللی چاپ و بسته بندی کشورهای عضو اکو به صورت گردشی استقبال نمود.
شایان ذکر است برگزاری این نمایشگاه در نوزدهمین اجلاس رؤسای کشورهای عضو اکو اعم از ایران، ترکیه، افغانستان، پاکستان، آذربایجان، ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قزاقستان و قرقیزستان مورد بررسی و توافق کشورهای عضو قرار گرفت و نخستین دوره این نمایشگاه نیزدر تاریخ 28 آبان لغایت 2 آذر 1388 برابر با 19-23 نوامبر 2009 میلادی در مرکز نمایشگاه‌های بین‌المللی مشهد برگزار شد.

 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.