لباس سنتی قرقیزستان به رئیس مؤسسه فرهنگی اکو اهدا شد

هشتمین نشان درجه یک هنری اکو به هنرمند قرقیزی اهدا شد.

به گزارش روابط‌عمومی مؤسسه فرهنگی اکو، عصر روز جمعه 25 آذر 1390 نمایشگاه نقاشی هنرمندان معاصر قرقیزستان با حضور دکتر حجت اله ایوبی، رئیس مؤسسه فرهنگی اکو، سفیر جمهوری قرقیزستان و جمعی از هنرمندان مطرح ایران و قرقیزستان در نگارخانه مؤسسه فرهنگی اکو گشایش یافت.
در مراسم گشایش این نمایشگاه که با حضور هنرمندانی چون حبیب‌اله آیت‌اللهی، غلامحسین امیرخانی، رضا بانگیز، جواد بختیاری، مجید مهرگان، نصراله افجه‌ای، حسین مسافر آستانه، هادی جوادی و خانواده مرحوم مرتضی ممیز و سه تن از هنرمندان قرقیزستان برگزار شد، هشتمین نشان عالی اکو توسط استاد امیرخانی به ژومارت قدرعلی‌اف، هنرمند نقاش کشور قرقیزستان اهدا شد.
این هنرمند متولد سال 1946 و فارغ‌التحصیل رشته نقاشی دیواری دانشگاه دولتی هنر مسکو است. او در سال 1990 در مسابقات بهترین طراحی موزه ماناس در شهر تالاس قرقیزستان مقام اول را کسب کرد. منظومه حماسی ماناس یادگاری عظیم از تاریخ و فرهنگ قرقیزهاست و ژومارت تلاش کرد ویژگی‌های منحصر به فرد هنرش را در موزه ماناس و در فضایی بالغ بر100 مترمربع ارائه کند. بخش دیگر نقاشی‌های او چشم‌اندازهایی از مناظر دره‌های کوهستانی، آبشارها، رودهای آرام، آرامگاه‌ها و ویرانه‌های تمدن‌های کهن قرقیزستان، استپ‌های روسیه، چین و مغولستان را به تصویر می‌کشد. قدرعلی‌اف در سال‌های 1996 تا 1998، رئیس اتحادیه هنرمندان قرقیزستان بوده و نمایشگاه‌های متعددی در شهرهای مختلف روسیه و کشورهای اروپایی و آسیایی برگزار کرده است.
رئیس مؤسسه فرهنگی اکو، در این مراسم با ابراز خوشحالی از برگزاری نمایشگاه‌ آثار هنرمندان کشورهای منطقه در نگارخانه دیپلماتیک اکو، گفت: «یکی از برنامه‌های مهم مؤسسه فرهنگی اکو برای قدردانی از زحمات و تلاش‌های هنرمندان بزرگ منطقه و شناساندن این هنرمندان به مردمان منطقه اکو، اهدای نشان عالی اکو به آنان است. ما سعی داریم هنرمندان برجسته کشورهای اکو را شناسایی و نشان عالی اکو را به آن‌ها اهدا کنیم.»
حجت‌اله ایوبی افزود: «بسیار خرسندم که امروز هشتمین نشان عالی اکو را به یکی از هنرمندان بزرگ قرقیزستان هدیه می‌کنیم. نشانی که پیش از این بر سینه استاد امیرخانی، استاد کابلی، استاد افجه‌ای، استاد مهرگان، استاد رشید بت، استاد چلبی و استاد لوان هوگوشیویلی نشسته بود.»
شریم کولوف، سفیر جمهوری قرقیزستان در ایران، در این مراسم با اشاره به اینکه بیشتر هنرمندان قرقیزستان در چند رشته هنری فعالیت می‌کنند، گفت: «قدرعلی‌اف، هنرمند نقاش ما در کنار نقاشی، هم خوب ساز می‌زند و هم خوب آواز می‌خواند. او تا به حال چندین نشان‌های عالی ملی را دریافت کرده است.»
او در ادامه افزود: «ما مردم ایران را بسیار دوست می‌داریم و به آن‌ها احترام می‌گذاریم و من به عنوان سفیر جمهوری قرقیزستان اعلام می‌کنم ما همیشه و در هر شرایطی در کنار مردم ایران هستیم تا با کمک هم فرهنگ و هنر کشورهایمان را ارتقا ببخشیم.»
در مراسم اهدای نشان عالی اکو، قدرعلی‌اف با تشکر از مسئولان مؤسسه فرهنگی اکو گفت: «من به خاطر برگزاری این نمایشگاه بسیار خوشحالم و امیدوارم این رفت‌وآمدهای فرهنگی بین دو کشور ادامه داشته باشد.»
او همچنین به بحران معنوی دنیای امروز اشاره کرد و افزود: «من امید دارم جوامع امروز را از بحران معنوی و انسانی که در سال‌های اخیر به وجود آمده، با همکاری هنرمندان و اصحاب فرهنگ نجات دهیم.»
در پایان این مراسم، لباس سنتی قرقیزستان برای تحکیم روابط فرهنگی از سوی سفیر جمهوری قرقیزستان به دکتر حجت‌اله ایوبی اهدا شد.
نمایشگاه نقاشی هنرمندان معاصر قرقیز شامل 48 اثر از 26 هنرمند معاصر این کشور است تا پنجم دی ماه 1390 در نگارخانه مؤسسه فرهنگی اکو برپا خواهد بود.
علاقمندان می‌توانند برای بازدید از این نمایشگاه به نگارخانه مؤسسه فرهنگی اکو واقع در خیابان اقدسیه، کوچه ناز، پلاک 10 مراجعه کنند. این نمایشگاه از ساعت 10 تا20 (به غیر از شنبه‌ها) و روزهای جمعه از ساعت 16 تا 20 پذیرای بازدیدکنندگان و علاقمندان خواهد بود.
 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.