دستمزدهای میلیاردی مجریان در جام جهانی ۲۰۲۲ صحت دارد؟

یکی از مجریان تلویزیون ادعایی که در رویداد اخیر جام جهانی ۲۰۲۲ مبنی بر پرداخت دستمزدهای میلیاردی به برخی مجریان تلویزیون عنوان شده را چندان دور از ذهن نمی داند و در این مسیر، اسپانسر را راهکار پرداخت این دستمزدها برمی شمارد.

به گزارش ستاره ها و به نقل از ایسنا؛ آنچه که مسلم است مجریان در ویژه‌برنامه‌ها رقم‌های چشمگیرتری نسبت به برنامه‌هایی که در طول یک دوره مشخص اجرا می‌کنند، به دست می‌آورند.

حتی مهمانان و کارشناس‌های این برنامه‌ها نیز با پیشنهادهای متفاوت‌تری نسبت به شرایط معمول روبرو می‌شوند.

توجیه شیوه اختصاص دستمزدها این است که جهت راضی کردن مجریان برای پذیرش اجرای یک ویژه برنامه، رقابتی تنگاتنگ در می‌گیرد و مجری حاضر نمی‌شود با دستمزد معمول برنامه‌های مدت‌دار و نفس گیر را آن هم حدود یک ماه هر روزه در عرض چند ساعت اجرا کند، پس برای تلویزیون راهکاری نمی‌ماند جز بالا بردن دستمزد با کمک اسپانسر.

اما واقعا دستمزد مجریان در تلویزیون و رادیو بر چه اساس و مبنایی تعیین می‌شود؟ آیا سقف و کفی برای این رقم وجود دارد و کسی روی این دستمزدها نظارت می‌کند؟ بالاترین و کمترین میزان دریافتی چقدر است؟ مجریان ویژه برنامه‌ها چه مبلغی می‌گیرند؟ و چرا بین اجرا در رادیو و تلویزیون این میزان اختلاف فاحش دیده می شود؟
دستمزدهای بالا به اسپانسر برمی گردد
رسول مجیدی از مجریان ویژه برنامه های جام جهانی تلویزیون که اجرای «جام ۲۲» را در شبکه ورزش عهده دار بود، در واکنش به گُمانه های پرداخت دستمزدهای میلیاردی به برخی مجریان جام جهانی، چنین اظهار می کند:

به طور کل دستمزدها بسیار پایین است حداقل آن چیزی که من در اطرافیان دیدم اینطور بود. در شبکه ورزش واقعا اینطور نبود که بحث دستمزد میلیاردی مطرح باشد. ما هم ممکن است چنین خبرهایی را شنیده باشیم اما اگر صحت داشته باشد، یک دلیل این دستمزدهای بالا، به اسپانسر برمی گردد.

صداوسیما به کسی میلیاردی دستمزد نمی دهد

در تولید یک برنامه اسپانسر نقش بسیاری مهمی دارد وگرنه سازمان صداوسیما به کسی میلیاردی دستمزد نمی دهد. حتی اگر آن شخص مهران مدیری باشد.

این پول ها را هم صداوسیما به مهران مدیری نداد بلکه اسپانسر داد. بنابراین بحث اینکه برنامه خوب باشد یا نباشد، مطرح نیست.

اسپانسر وقتی ۱۰ برابر پول می دهد، عوامل هم ۱۰ برابر دریافت می کنند و یا حداقل پنج برابر را دریافت می کنند. اعداد و ارقام را نمی دانم اما دستمزدهای میلیاردی را شنیده ام ولی هیچگاه از کسی صحتش را نپرسیده ام.

بیشترین دستمزد برای جواد خیابانی است

طبق اعلام تهیه کننده برنامه «جام ۲۲» و با توجه به تجربه اجرا، بیشترین دستمزد باید به جواد خیابانی تعلق بگیرد که فکر نمی کنم بیش از ۱۰۰ میلیون باشد و این دستمزد با توجه به استطاعت اسپانسر پرداخت شده است.

بنابراین اگر اسپانسر نباشد دستمزد مجری خیلی پایین خواهد بود. اما آنچه شنیده ایم اختلافات دستمزد میان مجریان برنامه های جام جهانی فاحش است؛ به عنوان مثال شاید کل بودجه ما در شبکه ورزش سیما، به اندازه یک برنامه در شبکه سه هم نباشد؛ اما به هر حال معادله قوی در این ماجرا به سمت اسپانسر برمی گردد که در پرداخت این دستمزدها تاثیرگذار است.

اگر ما هم پخش زنده بازی ها را داشتیم شاید شرایط تغییر می کرد؛ اسپانسر بهتری می داشتیم و دستمزد بیشتری هم دریافت می کردیم.

اسپانسر وقتی می بیند پخش زنده نداریم، نمی پذیرد. من مخالف این اتفاق نیستم؛ چراکه شاید روزی ما هم مثل آنها دستمزد گرفتیم.

چون سازمان صداوسیما خودش در این ماجرا دخیل نیست، مجری جوان و پیشکسوت برایش در اولویت نیست. مهم این است که آن برنامه چقدر درآمد کسب کرده که شاید غیرمنطقی هم نباشد.

برای دعوت از مهمانان معذوریت داشتیم

از نظر دعوت از مهمانان خیلی معذوریت داشتیم. فضای مجازی هم ملتهب بود. خیلی از اوقات ما خبرها را از فضای مجازی پیگیری می کردیم که در این شرایط آن را هم کامل نداشتیم.

ولی فکر می کنم با همه این شرایط برنامه خوبی شد. با توجه به اینکه اغلب شبکه ها هم در جام جهانی ۲۰۲۲ برنامه داشتند، قطعا رقابت وجود داشت و این، کار را برای ما سخت تر می کرد.

البته شبکه ورزش پخش زنده بازی ها را نداشت، به همین جهت روی بخش تحلیلی مسابقات بیشتر توجه کرد.

به هر حال ابزار اصلی، پخش زنده بازی هاست که ما نداشتیم. با این همه پیام های زیادی داشتم که به طور خاص عنوان می کردند فوتبال را از شبکه سه می بینند ولی بین نیمه و بعد بازی را از شبکه ورزش سیما دنبال می کنند.

به دلیل نبود اینترنت آیتم هایمان فراگیر نشد

آنچه که ما در برنامه «لذت فوتبال» درگیر آن هستیم، اینترنت است؛ چرا که بیشتر تصاویرمان را در بازی های خارجی از طریق اینترنت تامین می کنیم.

نکته دیگر اینکه شما زمانی متوجه می شوی آیتمی از برنامه ات دیده شده که در فضای مجازی دیده شود. ما آیتم های زیادی پخش کردیم چون ساعات زیادی روی آنتن بودیم اما همه این آیتم ها فراگیر نشد.

برخی جملاتی که از خیابانی وایرال می شود، گاف نیست

من در این مدت متوجه شدم برخی جملاتی که از آقای خیابانی وایرال می شود و برخی فکر می کنند، گاف است، اینطور نیست. ایشان رسانه را خوب می شناسند و می دانند که چطور مخاطب را جذب کنند و اگر هر نکته ای است فکر شده است.

جام جهانی فرصت خوبی بود و بازخوردها متفاوت بود. یکسری آیتم های این برنامه حالا نمی دانم به خاطر حضور آقای خیابانی بود یا هر دلیل دیگر، مثل  آیتمی که با حضور آقای تاج روی آنتن رفتیم، بسیار وایرال شد. به همین جهت نسبت به قبل خیلی از مخاطبان ابراز لطف بیشتری داشتند و مشخص است برنامه جام ۲۲ دیده شده است.

دیگر مطالب
درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!