«کلوزآپ» کیارستمی بالاتر از «اینک آخرالزمان» و «هفت سامورایی»

فهرست جدید موسسه فیلم بریتانیا از ۱۰۰ فیلم برتر تاریخ سینما حاوی نکات قابل توجهی از فیلم‌های حذف شده و تازه‌ واردها است.

به گزارش ستاره ها و به نقل از ایسنا؛ موسسه فیلم بریتانیا پس از ۱۰ سال فهرست ۱۰۰ فیلم برتر تاریخ سینما را بروزرسانی کرد و این فهرست که در مجله «ساید اند ساوند» منتشر شد بر اساس نظرسنجی از ۱۶۳۹ منتقد، برنامه‌ریز، آرشیودار و استاد دانشگاه انجام پذیرفته و این در حالی است که در سال ۲۰۱۲ تنها از ۸۴۶ نفر برای این فهرست نظرسنجی شده بود.

حضور فیلم سه ساعت و ۲۱ دقیقه‌ای «ژان دیلمان» ساخته «شانتال آکرمن» در رتبه اول این فهرست از این جهت حائز اهمیت است که این نخستین باری است که ساخته یک کارگردان زن در صدر فهرست برترین آثار تاریخ سینما قرار می‌گیرد.

اما از مهم‌ترین حذف‌شده‌ها در فهرست ۱۰۰ تایی موسسه فیلم بریتانیا از برترین آثار تاریخ سینما می‌توان به فیلم «پدرخوانده ۲» ساخته «فرانسیس فورد کاپولا» اشاره کرد که در نظرسنجی ۱۰ سال پیش در رتبه ۳۱ قرار داشت.

این فیلم که از آن به عنوان یکی از برترین دنباله‌های تاریخ سینما یاد می‌شود در حالی از این فهرست حذف شده که قسمت نخست «پدرخوانده» حائز رتبه ۱۲ است. فیلم «گاو خشمگین» ساخته «مارتین اسکورسیزی» هم دیگر جایی در میان آثار برتر سینما بر اساس این نظرسنجی ندارد، در حالی که در سال ۲۰۱۲ رتبه ۵۳ را به خود اختصاص داده بود.

فیلم «کلوزآپ» ساخته عباس کیارستمی محصول سال ۱۹۸۶ همچنان یکی از تحسین‌شده‌ترین فیلم‌های سینماست و رتبه ۱۷ را به خود اختصاص داده است. این ساخته کیارستمی در سال ۲۰۰۲ در رتبه ۱۲ قرار داشت.

«کلوزآپ» بالاتر از «پرسونا» از »اینگمار برگمن»، «اینک آخرالزمان» ساخته «فرانسیس فورد کاپولا» و «هفت سامورایی» از «آکی‌را کوراساوا» قرار دارد که به ترتیب جایگاه‌های ۱۸، ۱۹ و ۲۰ را به خود اختصاص داده‌اند.

فهرست کامل ۱۰۰ فیلم برتر تاریخ سینما بر اساس نظرسنجی جدید موسسه فیلم بریتانیا در این لینک قابل مشاهده است.

دیگر مطالب
درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!