iOS ۱۶.۱ منتشر شد؛ قابلیت های جدیدترین سیستم عامل اپل+ عکس

اپل پس از مدت‌ها انتظار و همانطور که وعده داده بود، بروزرسانی iOS ۱۶.۱ را برای آیفون‌های واجد شرایط منتشر کرد.

به گزارش ستاره ها و به نقل از شهرآرانیوز؛ اپل پس از مدت‌ها انتظار و همانطور که وعده داده بود، بروزرسانی iOS ۱۶.۱ را برای آیفون‌های واجد شرایط منتشر کرد. در این مطلب نگاهی به قابلیت‌های جدید این سیستم عامل داریم.

این احتمال وجود دارد که با کمی تاخیر این بروزرسانی در اختیارتان قرار بگیرد یا اینکه در ابتدا دریافت آن کمی طول بکشد. در هر صورت برای دانلود آپدیت iOS ۱۶.۱ باید به تنظیمات، بخش General و سپس Software Update بروید.

قابلیت‌های بروزرسانی iOS 16.1

کتابخانه عکس اشتراکی آی‌کلود

ویژگی iCloud Shared Photo Library اشتراک‌گذاری تصاویر درون اپ فوتوز با اعضای خانواده یا دوستان را راحت‌تر می‌کند. این قابلیت به شما و پنج نفر دیگر اجازه می‌دهد که از طریق آی‌کلود، به این کتابخانه اشتراکی عکس اضافه کنید و آن‌ها را ادیت یا حذف کنید.

فعالیت‌های زنده برای اپ‌های شخص ثالث

 

بروزرسانی iOS ۱۶.۱ ویژگی فعالیت‌های زنده (Live Activities) را به اپ‌های شخص ثالث در اپ استور می‌آورد. این قابلیت به کاربران آیفون اجازه می‌دهد به صورت زنده در جزیره پویا یا لاک اسکرین به اطلاعات رویداد‌ها مانند مسابقات فوتبال یا فرایند دریافت غذا دسترسی پیدا کنند.

در آیفون ۱۴ و مدل‌های قدیمی فعالیت‌های زنده در پایین لاک اسکرین به نمایش گذاشته می‌شوند، اما در مدل‌های پرو آیفون ۱۴ هنگام که قفل صفحه باز شود، این فعالیت‌ها در بالای نمایشگر و در جزیره پویا به نمایش گذاشته می‌شوند.

 

شارژ از طریق انرژی پاک

در iOS ۱۶.۱ کاربران با قابلیت Clean Energy Charging روبه‌رو می‌شوند که هدفش، کاهش تولید کربن است. در حقیقت این ویژگی زمان شارژ آیفون را به گونه‌ای بهینه می‌کند تا زمانی از شبکه برق استفاده کند که از انرژی‌های تجدیدپذیر و پاک برای تولید این برق استفاده می‌شود. این ویژگی مختص ایالات متحده است.

 

اپل فیتنس پلاس بدون اپل واچ

با انتشار iOS ۱۶.۱ به همراه iPadOS ۱۶.۱ و tvOS ۱۶.۱، کاربران برای استفاده از فیتنس پلاس دیگر نیازی به اپل واچ ندارند، با این حال در هنگام ورزش دیگر اطلاعاتی مانند ضربان قلب و کالری سوزانده شده لحظه‌ای به کاربران نشان داده نمی‌شود.

از دیگر ویژگی‌های موجود در آپدیت iOS ۱۶.۱ می‌توان به پشتیبانی از تجهیزات Matter، حساب Saving در اپل کارت، پشتیبانی از Reachability برای جزیره پویا در مدل‌های پرو آیفون ۱۴ و اشتراک‌گذاری کلید در اپ والت اشاره کرد.

اپل در کنار iOS ۱۶.۱، نسخه جدید iPadOS یعنی iPadOS ۱۶ را هم منتشر کرده که البته در حقیقت با iPadOS ۱۶.۱ روبه‌رو هستیم که اولین نسخه این سیستم عامل به حساب می‌آید و از قابلیت‌هایی مانند «Stage Manger» بهره می‌برد.

اپل همچنین سیستم عامل مک او‌اس ۱۳ ونتورا را هم منتشر کرده که قابلیت‌هایی مانند Stage Manager و Continuity Camera دارد.

دیگر مطالب
درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!