سهم صفر درصدی کیش از میزبانی جام جهانی!

در فاصله کوتاه تا جام جهانی هنوز وعده‌های مسئولان درباره میزبانی در جام جهانی تحقق نیافته است.

به گزارش ستاره ها و به نقل از خبرآنلاین؛ از زمان انتخاب کشور قطر به عنوان میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ وعده‌های زیادی در خصوص همکاری ایران در میزبانی این مسابقات شنیده می‌شد.

در آن زمان حتی صحبت از این بود که علاوه بر اسکان هواداران تیم‌های مختلف در مناطق جنوبی، چند بازی جام جهانی هم در ایران برگزار شود که البته از همان ابتدا مشخص بود این اتفاق شدنی نیست.

اما در خصوص بحث اسکان تماشاگران و کشورها صحبت‌های زیادی وجود داشت و با توجه به شرایط دو کشور دور از ذهن هم نبود. وعده‌هایی که حالا در آستانه برگزاری هنوز محقق نشده و به نظر می‌رسد همکاری ایران در میزبانی جام جهانی فعلا در حد حرف و رویا باقی مانده است.

مزیت های جزیره کیش برای جذب تماشاگران و ورزشکاران خارجی

جزیره کیش با توجه به فاصله ۲۷۰ کیلومتری تا قطر، زیرساخت‌های مناسب اسکان و حمل و نقل، شباهت آب و هوایی با قطر، بدون ویزا بودن جزیره جهت حضور تیم ها و ورزشکاران خارجی، داشتن زیرساخت‌های مناسب فرودگاهی به لحاظ خطوط پروازی، لجستیک بندری، امکانات ورزشی، گردشگری، سیاحتی، اقامتی، درمانی، تجاری و تفریحی یک گزینه مناسب برای همکاری در میزبانی جام جهانی به حساب آید و می‌توان گفت یک فرصت طلایی برای ایران وجود دارد تا از مزایای همسایگی با میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ استفاده کند.

از طرفی قطری‌ها با کشورهای عربی همسایه خود روابط جالبی ندارند و ارتباط مثبت آن‌ها با ایران، شانس کشور برای استفاده از مزیت همسایگی میزبان جام جهانی افزایش می‌داد.

در ابتدا صحبت از این بود که علاوه بر اقامت هواداران، چند تیم ملی هم در جزیره کیش اقامت داشته باشند و از امکانات این جزیره استفاده کنند که شواهد و قرائن نشان می‌دهد این اتفاق بعید است رخ دهد.

آماده سازی زمین های چمن برای میزبانی تورنمنت فوتبالی جهان

دو سال قبل سازمان منطقه آزاد کیش با هزینه‌ای ۱۵ میلیارد ریالی آماده‌سازی زمین‌های چمن مجموعه المپیک را نیز انجام داد و تیم ملی هم پیش از چهار بازی سرنوشت‌ساز مقدماتی جام جهانی اردویی در کیش داشت تا به نظر برسد برنامه‌ریزی جدی و مناسبی برای میزبانی مهم‌ترین تورنمنت فوتبالی جهان انجام شده است.

فراهم بودن زیرساخت ها برای حضور تماشاگران جام جهانی در کیش

تهرانی، مدیر رسانه‌ای جزیره تاکید کرد که هنوز مقدمات حمل و نقل مسافران از کیش به قطر فراهم نشده است که این اتفاق طی روزهای آینده رخ خواهد داد و دلیل اینکه هنوز هتل رزرو نشده است نیز همین بوده چرا که اول باید قضیه ترنسفر حل شود و بعد رزرو هتل ها انجام پذیرد.

برنامه‌ریزی مسئولان کیش از ابتدا این بوده که برای مسافران ایرانی شرایط خوبی را در زمان برگزاری جام جهانی فراهم کنند. بر اساس گفته های مدیر رسانه جزیره فوتبال در کیش، این جزیره در ایامی که جام جهانی برگزار می شود به خودی خود شلوغ ترین روزهای خود را سپری می‌کند بنابراین حتی اگر این رویداد مهم برگزار نمی‌شد، تقریباً ظرفیت همه هتل ها در کیش پر می‌شد.

 

جریمه سنگین قطر برای دلالان بلیت جام جهانی

او همچنین تاکید کرد که تمام زیرساخت ها برای حضور تماشاگران کشورهایی که از قبل اعلام شده بود یعنی سنگال، غنا و مکزیک در جزیره کیش فراهم است و این موضوع که در نهایت چند نفر توریست در ایام جام جهانی به کیش بیایند، به شرایط کشور نیز بستگی دارد.

انتظار برای تحقق وعده های مسئولان

حال باید تا زمان آغاز جام جهانی منتظر ماند تا مشخص شود وعده‌های مسئولان طی سال‌های اخیر و تلاش‌های انجام شده چه نتایجی خواهد داشت ولی در شرایط فعلی به نظر می‌رسد ایران یک فرصت تاریخی را برای نقش‌آفرینی در مهم‌ترین تورنمنت فوتبالی جهان از دست داده است. مگر آنکه در روزهای منتهی به جام جهانی اتفاقات جدیدی رخ دهد و ایران بتواند از این شانس بزرگ استفاده کند.

میزبانی قطر فرصت فوق‌العاده خوبی بود تا ایران بتواند برای جذب توریست و گردشگر گام بلندی بردارد اما به نظر می‌رسد این فرصت طلایی از دست رفته و بعید است در زمان باقیمانده تا جام جهانی هم اتفاق خاصی رخ دهد.

دیگر مطالب
درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!