کیانیان: خوشحالم پسرم را برای تحصیل به خارج فرستادم

رضا کیانیان: پسرم را سال آخر دبیرستان به خارج از کشور فرستادم که درس بخواند، خیلی‌ها نمی‌توانستند برای فرزندان‌شان این کار را انجام دهند، اما من این کار را کردم و خوشحالم.

به گزارش ستاره ها و به نقل از ایسنا؛ رضا کیانیان که در کنار مباحث هنری، دغدغه مسائل اجتماعی و فرهنگی را هم دارد، با انتقاد از کمرنگ شدن علوم انسانی در سیستم آموزشی ما تاکید کرد که پرسش‌گری، کار سختی است ولی راه پیشرفت در همین است.

او که سال‌ها پیش پسرش را برای ادامه تحصیل به خارج از کشور فرستاده بود، به تشریح تجربه شخصی خودش پرداخت و نظام آموزشی داخل را با آنچه در خارج از کشور جریان دارد، مقایسه کرد و توضیح داد:

پسرم را سال آخر دبیرستان به خارج از کشور فرستادم که درس بخواند، خیلی‌ها نمی‌توانستند برای فرزندان‌شان این کار را انجام دهند، اما من این کار را کردم و خوشحالم. دغدغه مالی هم وجود داشت اما فرستادم و مابقی‌اش هم جور شد.

اولین چیزی که پسرم به من گفت این بود که «اینجا که نشسته‌ام، هر بچه‌ای هر مزخرفی که از معلمش می‌پرسد، معلم می‌گوید به‌به چه سوال خوبی!

اینجا هیچ بچه‌ای از اینکه سوال کند، خجالت نمی‌کشد؛ حتی اگر سئوال مزخرف بپرسد.» و این چیزی است که ما در کشورمان کم داریم؛ اینکه سؤال کنیم.

کیانیان در ادامه خطاب به حاضران که مسئولان پیشین آموزش و پرورش بوده‌اند، به طرح این پرسش پرداخت:

یک سوال این است که شمای نوعی که در مقام وزارت بودی، چرا نشد با وجود تمام افکار زیبایی که داری، نتوانستی به اهداف خود برسی؟ قاعدتا می‌گویند در این نظام و با این مسئولان نمی‌شود، خب پرسش بعدی این است که چرا نمی‌شود؟ چون بلد نیستیم و اصلا اجازه نداریم سئوال کنیم.

او با بیان اینکه من تئاتری هستم و مبنای‌ تئاتر گفتگو و دیالوگ است و مونولوگ نیست، افزود:

اما الان در تمام سطوح متاسفانه مونولوگ (تک‌گویی) جریان دارد. درحالی‌که هر زمان در کشوری گفت‌وگو شکل بگیرد، رشد می‌کنیم و اگر نگیرد، خفت خواهد ماند و شرافت نخواهد ماند.

دیگر مطالب
درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!