فهرست ممنوع‌الکارهای سینما را اعلام می‌کنیم

محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی ضمن رد برخی برداشت‌ها از سخنان اخیر وزیر ارشاد درباره ممنوع‌الکاری نوید محمدزاده، از مشخص شدن تکلیف فیلم «برادران لیلا» طی هفته آینده خبر داد.

به گزارش ستاره ها و به نقل از مهر؛ محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی درباره فیلم‌های توقیف شده و ابهام در موقعیت اکران فیلم “برادران لیلا” و شانس این فیلم برای معرفی به اسکار در حالی که اینگونه به نظر می‌رسد که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توقیف برخی فیلم‌ها و ممنوع الکار بودن عوامل این فیلم‌ها همچون نوید محمدزاده را تایید کرده است، گفت:

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در صحبت‌های اخیر خود نسبت به توقیف و یا ممنوع الکار بودن فرد و یا فیلم خاصی صحبت نکرده است، وی اعلام کرده است که اگر کسی ممنوع الکار شده باشد عطف به ما سبق نمی‌شود و فیلم‌های گذشته‌ای که بازی کرده و یا ساخته‌اند دچار مشکل نمی‌شود.

اعلام اسامی ممنوع الکارها تا آخر هفته

یک سری از دوستان برای بیانیه ۱۷۰ نفر و یک سری دیگر از دوستان نیز در حاشیه جشنواره فیلم کن دچار مشکلاتی شده‌اند.

در این راستا و درباره بیانیه ۱۷۰ نفر درخواستی کردیم که گفتند این جریان مربوط به سازمان سینمایی نیست، همچنین از کسانی که این بیانیه را امضا نکرده و اطلاعی نسبت به آن نداشتند خواستیم رسماً اعلام کنند تا دچار مشکلات عدیده نشوند، اما اینکه کدام یک از این دوستان ممنوع الکار هستند، تا آخر هفته آینده رسماً اعلام می‌شود.

نام ۶ سینماگر در فهرست ممنوع‌الکاری

ممنوعیت برخی از افراد در جلسات متعددی مطرح شده و تعداد آن کم یا زیاد شده است و قرار است آخرین لیست تا آخر هفته آینده در اختیار ما قرار گیرد.

در مجموع نام ۶ نفر اعلام شده بود که تعداد آن تا امروز کم شده است و هفته بعد مشخص می‌شود که به عنوان مثال تدوینگر «عنکبوت مقدس» در چه شرایطی قرار می‌گیرد.

نسبت به “برادران لیلا” سخت‌گیرانه عمل نکردیم

سازمان سینمایی هرگونه همکاری و مشارکت با عوامل فیلم «برادران لیلا» داشته است و ما جلسات مکرری قبل از اعزام دوستان داشتیم و حتی پیشنهاد اصلاح مواردی نیز داده شد.

دوستان در ابتدا این موارد را قبول و بعد نپذیرفتند و رسماً اعلام کردند که هیچ پلانی حذف و یا سانسور نمی‌شود و در نهایت این فیلم بدون پروانه نمایش بین‌الملل در جشنواره‌های خارجی حضور پیدا کرد.

ما نسبت به برادران لیلا سختگیرانه برخورد نکردیم بلکه از روز اول با حضور در سازمان سینمایی بر ۳ مساله تاکید کردم که یک سری از بحران‌های ما مربوط به این سه مساله است و شامل قانون گرایی، استانداردسازی و عدالت محوری است.

اگر همین دوستان مانند آقای مانی حقیقی و یا هومن سیدی که فیلم‌هایشان در حال حاضر در بازارهای بین المللی حضور دارند پروانه نمایش دریافت کرده بود هیچ مشکلی نداشتند.

این دوستان می‌دانستند که حضور در مجامع بین المللی منوط به دریافت پروانه نمایش است. در واقع هم گفتگوهایی که انجام داده‌اند که خارج از عرف سینمایی بوده و مربوط به مسائل سینمای ایران نبوده و هم عدم تمکین به قانون به معنای دریافت نکردن پروانه نمایش است که مهمترین مشکل در این رابطه است، باعث ایجاد چنین اتفاقاتی شده است ما قبلاً از دوستان خواستیم که اصلاحات مورد نظر را انجام داده و برای پروانه نمایش بین الملل اقدام کنند.

اما خیلی خیلی دیر این کار را انجام دادند. ما با تهیه کننده و کارگردان و سرمایه گذار نزدیک به ۹ جلسه داشتیم تا مشکلات فیلم برطرف شود.

جلیلوند اقدامی برای اخذ پروانه نمایش نکرد

درباره فیلم آقای جلیلوند نیز باید بگویم هیچ اقدامی برای دریافت پروانه نمایش نکرده است و تازه در تاریخ ۳ مردادماه درخواست مجوز کرده که باید بررسی شود.

در حال حاضر فیلم‌هایی که قانونی برخورد کرده‌اند می‌توانند در جشنواره‌های خارجی حضور پیدا کنند. درحال حاضر ۵ فیلم درخواست داده که در حال بررسی است.

تعدد پروانه نمایش منجر به قاچاق فیلم‌ها می‌شود

این مساله را مدنظر قرار دهید زمانی که فیلم‌ها مجوز بین الملل نمی‌گیرند، ۲ روایت خواهند داشت. یک روایت وقتی است در بازارهای خارجی و یک روایت وقتی در بازارهای داخلی قرار می‌گیرند که این مسئله به قاچاق فیلم کمک می‌کند.

در سال‌های گذشته به این دلیل قاچاق فیلم صورت می‌گرفت که ۳ پروانه نمایش رسانه‌های خانگی، سینمای حرفه‌ای و تلویزیون را شامل می‌شد.

با توجه به تفاوت اینها نسخه‌ای که اصلاح نشده بود، بیشتر مورد استقبال مردم قرار می‌گرفت و این باعث قاچاق فیلم‌ها می‌شد و ما در حال حاضر تلاش می‌کنیم که براساس قانون عمل کنیم.

یعنی اگر دوستان خودشان را در چارچوب قانون قرار دهند مشکلی پیش نمی‌آید البته با توجه به وجود کرونا در دوره‌های گذشته فضا کمی باز تر شده بود و در کنار آن شرایط اقتصادی و تولید خوب نبود، باعث شده تا بازگشتن به قوانین سینمایی کمی طول می‌کشد.

ما در حال حاضر مواجه با ۱۷۰ فیلمی هستیم که در دوره‌های گذشته ساخته شده و شرایط کرونا اجازه اکران آنها را نداده و سرمایه‌های دوستان دچار مشکلات بسیاری شده است. به همین دلیل ما باید برای اکران این فیلم‌ها برنامه ریزی کنیم تا امکان اکران آنها فراهم شود تا در سال آینده با این ظرفیتی که ایجاد می‌کنیم دچار فیلمسوزی نشویم.

یکی از مهمترین مشکلاتی که ما در حال حاضر داریم بحث تنظیم بازار است، اگر قرار باشد ۱۵۰ پروانه جدید صادر شود این فیلم‌ها قرار است چگونه اکران شود؟ به همین دلیل مجبور هستیم برای تنظیم بازار یه فیلم‌هایی پروانه نمایش دهیم که حداقل شرایط استاندارد برای تولید داشته باشند.

محدودیت در زمینه صدور پروانه نمایش و اعمال محدودیت در تولید

محدودیت‌هایی که اعلام کرده‌ایم کاملاً شفاف است، محدودیت‌های ما در چارچوب مسائل خانواده و اخلاق است، لیستی که در سازمان سینمایی مدون شده و براساس آن شوراهای پروانه ساخت اقدام می‌کنند شامل تخریب خانواده به هر نحوی و اخلاقیات است.

این مساله در کشور ما تنها نیست و در تمام کشورها وجود دارد در ایران نیز این مسائل به موارد اخلاقی و خانوادگی است که دغدغه ما است.

بیشتر این موارد مسائلی است که بسیاری از سینماگران می‌گفتند چرا وضعیت سینما به این سمت رفته است.

دیگر مطالب
درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!