ادامه موفقیت آثار کمدی در گیشه؛ سگ بند «مهران احمدی» ۴۰ میلیاردی شد

فیلم سینمایی «سگ بند» ساخته سینمایی مهران احمدی توانست به فروشی معادل ۴۰ میلیارد تومان دست پیدا کند تا نشان دهد گیشه سینمای کشور در دوران پساکرونا همچنان در دستان آثار کمدی است.

به گزارش ستاره ها و به نقل از میزان؛ فیلم سینمایی «سگ بند» دومین ساخته سینمایی مهران احمدی توانست پیش از تعطیلات آثار کمدی سینما در دهه اول ماه محرم به فروشی معادل ۴۰ میلیارد تومان دست پیدا کند تا نشان دهد گیشه سینمای کشور در دوران پساکرونا همچنان در دستان آثار کمدی است.

رتبه نخست جدول فروش سینمای ایران در سال ۱۴۰۱ در اختیار فیلم کمدی «انفرادی» ساخته مسعود اطیابی با فروشی بیش از ۵۰ میلیارد تومان است، رتبه دوم در اختیار سگ بند بوده و در رتبه سوم علفزار با ۱۴ میلیارد تومان ایستاده است.

فیلم سینمایی سگ بند
بازیگران فیلم سینمایی سگ بند

امیر جعفری، بهرام افشاری، مهران احمدی، سیروس گرجستانی، نازنین بیاتی، بهاره کیان افشار، ناهید مسلمی، میرطاهر مظلومی، ویدا جوان، سیامک صفری از جمله بازیگران فیلم پرستاره سگ بند هستند.

شکست سنگین سینمای اجتماعی در سال ۱۴۰۱

سال ۱۴۰۱ همچون سالهای گذشته با اکران آثار متفاوتی در چرخه اکران عید نوروز و عید فطر همراه بود، آثاری شامل کمدی، پلیسی، جاسوسی و سینمای اجتماعی که هر کدام به امید فروش بیشتر در گیشه راهی اکران پسا کرونا شده بودند اما در این میان سینمای اجتماعی دچار شکست سنگینی شد.

این شکست سنگین تا جایی پیش رفت که سازندگان فیلم سینمایی شادروان که در جشنواره فیلم فجر اصرار داشتند که این فیلم کمدی نیست و اثری اجتماعی است در تبلیغات صرفا به کمدی بودن این فیلم سینمایی اشاره کردند تا بتوانند جایگاهی در گیشه داشته باشند.

ادامه صدرنشینی آثار کمدی در اکران ۱۴۰۱

در چرخه اکران سینمای کشور در سال جاری تنها سه فیلم موفق به عبور از مرز ۴۰ میلیارد تومان فروش شدند، سگ بند به کارگردانی مهران احمدی، انفرادی به کارگردانی مسعود اطیابی به نمایندگی از سینمای کمدی تنها آثاری هستند که این مرز را رد کرده اند.

سایر آثار سینمای کشور حتی شادروان هم نتوانستند به چنین فروشی دست پیدا کنند، اما نکته قابل تامل شکست تمامی آثار سینمای اجتماعی در گیشه سینمای سال ۱۴۰۱ بود.

سه فیلم بعدی گیشه ۱۴۰۱ شادروان در ژانر کمدی، روز صفر و مرد بازنده در ژانر پلیسی و جاسوسی هستند. بعد از این آثار اکثریت فیلمهای سینمای اجتماعی قرار دارند.

در حالی که فیلم سینمایی «مرد بازنده» ساخته محمدحسین مهدویان در ژانر پلیسی سیاسی بیش از ۶ میلیارد تومان فروش داشته فیلم سینمایی «مغز استخوان» از حمیدرضا قربانی در رتبه هفتم جدول فروش کمی بیش از یک میلیارد تومان فروخته است.

روند نزولی سینمای اجتماعی در گیشه سینما

اصرار بر اتفاقات و داستانهای تلخ و قصه‌هایی که اکثرا با تراژدی روبرو هستند برای مخاطبان پیش فرضی ایجاد کرده که سینمای اجتماعی طبعا به نوعی از داستانهای تاریک ختم خواهد شد، البته این امر باعث شده تا بسیاری از منتقدان سینمای اجتماعی در سالهای گذشته را متهم به سیاه نمایی بیش از حد نمایند.

البته فارغ از نظر منتقدان شاید بتوان در آینده به سینمای اجتماعی نزدیک شد که هم به مشکلات و اتفاقات جامعه روز بپردازد و هم اینکه در ساختارهای دیگری همچون کمدی استوار باشد، نوعی از سینما که بتواند در بستری متفاوت خودش را معرفی کند.

سینمای اجتماعی البته همواره با نقدهایی روبرو بوده است، شاید از بتوان کمدی «اجاره نشینها» ساخته داریوش مهرجویی و یا فیلم سینمایی میهمان مامان از همین کارگردان را هم به سینمای اجتماعی نسبت داد اما سینمای اجتماعی در سالهای اخیر بسیار تلخ و ناگوار بوده است.

این در حالی است که فیلم سینمایی مغز استخوان موفق ترین فیلم سینمای ژانر اجتماعی است، لامینور، مجبوریم و قدغن سایر آثار اکران شده در سینما هستند که هر کدام فروشی کمتر از مغز استخوان را به خود اختصاص داده اند. حال باید دید سینمای کشور در ادامه راه چه مسیری را در پیش خواهد گرفت و آیا می تواند از این روند خارج شود یا خیر.

دیگر مطالب
درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!