فیلم سیمرغ‌دار رضا عطاران هم توقیف شده!؟

در جلسه‌های مدیران سینمایی از چند فیلم نام برده می‌شود که بایگانی شده و مشکل نمایش آن‌ها صرفا با حذف چند سکانس برطرف نمی‌شود و گفته می شود فیلم سینمایی«روشن» نیز یکی از این فیلم هاست.

به گزارش ستاره ها و به نقل از ایسنا؛ سال ۱۳۹۹ و در بحبوحه شیوع کرونا رضا عطاران دو فیلم «شیشلیک» به کارگردانی محمدحسین مهدویان و «روشن» را به کارگردانی روح‌الله حجازی در سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجر داشت؛ اولی یک فیلم کمدی و دومی یک فیلم اجتماعی؛ اما گویا «روشن» که سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد را برای عطاران به همراه آورد وارد فهرست توقیفی‌ها شده است.

رضا عطاران در این دو فیلم بویژه در «روشن» نقشی متفاوت داشت و بایگانی شدن آن‌ها در حالی مطرح است که «شیشلیک» در دولت دوازدهم پروانه نمایش گرفته بود.

در جلسه‌های مدیران سینمایی از چند فیلم نام برده می‌شود که بایگانی شده و مشکل نمایش آن‌ها صرفا با حذف چند سکانس برطرف نمی‌شود چرا که کلیت این فیلم‌ها از دید مسئولان فعلی به دلایلی همچون تلخ بودن، تشبیه مشکلات کشور به بعضی کشورهای خاص و همچنین مسائل سیاسی و جغرافیایی، مسئله‌دار است و قابل نمایش نیستند.

نکته جالب توجه، بعضی اظهارات متناقض مسئولان سینمایی است که تاکید دارند سازمان سینمایی در پی توقیف و ایجاد مانع برای اکران فیلم‌ها نیست اما در عمل اجازه‌ اکران آن‌ها صادر نمی‌شود، حتی آن‌هایی که از دولت قبل پروانه نمایش دارند مثل «چپ، راست» و «شیشلیک».

از زمانی که مدیران جدید در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان سینمایی مستقر شدند این سوال مطرح شد که آیا قفل کمد فیلم‌های توقیفی در دولت سیزدهم شکسته می‌شود!؟

در آن مقطع نام فیلم‌های «کاناپه» کیانوش عیاری، «صد سال به این سال‌ها» سامان مقدم، «خیابان‌های آرام» کمال تبریزی، «خرس» خسرو معصومی و «گزارش یک جشن» ابراهیم حاتمی‌کیا که از گذشته به جا مانده بودند، بیشتر مطرح بود،  اما نه تنها مشکل این فیلم‌ها حل نشد بلکه پروانه برخی فیلم‌های مجوزدار هم لغو شده و بعضی هم که در انتظار مجوز بودند مثل «خرس» و «قصیده گاو سفید» قاچاق شدند و بدون اکران عمومی در کشور، سر از سایت‌های اینترنتی و کانال‌های تلگرامی درآوردند!

دیگر مطالب
درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!