واکنش معتمدآریا به اهانت های بی‌سابقه به سینماگران و یک مشکل مالیاتی

فاطمه معتمدآریا با اشاره به حواشی اخیر جامعه فرهنگی کشور، در مورد ضرورت بازنگری در اخذ مالیات از هنرمندانی که درآمد محدودی دارند، تاکید کرد.

به گزارش ستاره ها و به نقل از ایسنا؛ فاطمه معتمدآریا رئیس انجمن بازیگران سینمای ایران درباره مشکلات مالیاتی صنوف سینمایی و نیز بعضی حاشیه‌های اخیر بیان کرد:

مدتی است که جامعه فرهنگی کشور بخصوص سینماگران به طرزی بی‌سابقه و عجیب از هرسو مورد تهمت و اهانت قرار گرفته‌اند و متاسفانه در چنین فضای آشفته‌ای، پرداختن به مشکلات معیشتی و صنفی بسیار سخت‌تر از گذشته است.

مسئله مهمی که این روزها درگیر آن هستیم و موجب نگرانی جدی بازیگران شده، میزان سقف مشمول معافیت مالیاتی بازیگران است.

شکی نیست که دریافت مالیات کاری درست و باید شامل همه اقشار جامعه متناسب با درآمدشان باشد. البته در بیشتر جاهای دنیا فعالیت‌هایی مثل امور فرهنگی و خیریه کم و بیش مشمول معافیت‌هایی هستند و تا سال گذشته نیز هنرمندان کشور ما از این معافیت برخوردار بودند؛ اما در سال‌های اخیر با نمایش ظواهر زندگی و وضعیت مالی معدودی از دست اندرکاران سینما خصوصا بازیگران، تصویری غیرواقعی از وضعیت اقتصادی این قشر به جامعه ارائه شده است که هیچ ربطی به شرایط واقعی زندگی صدها بازیگر عضو انجمن بازیگران ندارد؛ اکثریتی که حقوق‌بگیر ثابت جایی نیستند و ممکن است یک سال کار کنند و سال دیگر کاری نداشته باشند و بدون کمترین اندوخته‌ای نگران بیکاری‌های فراوان و دوران از کار افتادگی خود هستند.

لزوم تغییر سقف درآمد معاف از مالیات هنرمندان

سقف درآمد معاف از مالیات بازیگران سینما باید تغییر کند و سقف معقول و منطقی متناسب با هزینه‌ها و درآمد آن‌ها با مشورت کارشناسان و با حضور نمایندگان نهادهای صنفی سینمایی کشور تعیین شود.

در حال حاضر این خواسته با جدیت از طرف نمایندگان انجمن بازیگران سینما و خانه سینما در حال پیگیری است.

اهانت به سینماگران 

برخوردهایی با همکاران من شده که در شأن جامعه هنری کشور نیست. مثلا از یک بازیگر قدیمی و شناخته شده که به حوزه مالیاتی مراجعه کرده، خواسته بودند ثابت کند بازیگر است! یا در مواردی افرادی از دارایی با بعضی از همکارانم تماس گرفته‌اند و با لحن ناخوشایند و سخت‌گیرانه خواستار پرداخت بدهی مالیاتی شده اند.

لزوم ایجاد بخش مخصوص برای هنرمندان در سازمان امور مالیاتی

به نظرم سازمان امور مالیاتی نیاز به ایجاد یک بخش کاملا مستقل برای هنرمندان و آموزش بیشتر کارکنان برای برخورد با اقشار مختلف متناسب با حرفه‌شان دارد، چون برخورد با کسانی که شغل‌شان پول و تجارت است و در امور مالیاتی با تجربه هستند نسبت به افرادی که زندگی‌شان صرف فعالیت‌های هنری بوده و اکثرا هیچ اطلاعی از مقررات اداری و مالی ندارند باید متفاوت باشد.

دیگر مطالب
درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!