«خندوانه» با مجوز کدام نهاد ماسک‌ها را از صورت‌ها برداشت؟

شب گذشته و در برنامه‌ خندوانه، مجری برنامه اعلام کرد که از این به بعد در ضبط این برنامه، استفاده از ماسک برای تماشاچیان حاضر در استودیو ضروری نیست.

به گزارش ستاره ها و به نقل از ایسنا؛شب گذشته و در برنامه‌ خندوانه، مجری برنامه با بیان این که می‌خواهد خبر خوشی به مردم بدهد، اعلام کرد که از این به بعد در ضبط این برنامه، استفاده از ماسک برای تماشاچیان حاضر در استودیو ضروری نیست(اینجا ببینید)؛ اظهاراتی که واکنش عضو کمیته علمی کرونا را به دنبال داشت و این سوال را مطرح کرد که دست‌اندرکاران این برنامه با مشورت و مجوز کدام نهاد علمی و تخصصی، اقدام به برداشتن ماسک‌ها از تریبون رسانه ملی کرده‌اند؟

این اقدام از سوی یکی از برنامه‌های پرمخاطب رسانه ملی که خود می‌تواند الگوی مهمی برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی باشد، در شرایطی انجام گرفت که هیچ یک از ما خاطرات تلخ دو سال و نیم گذشته، فوتی های روزانه چند صد نفری و همچنین مجاهدت‌های کادر درمان را از یاد نبرده‌ایم.

از طرفی هم هرچند که به اذعان متخصصین اکنون به شرایط تقریبا پایدار بیماری رسیده‌ایم، اما هنوز هم حتی با وجود به نزدیک صفر رسیدن آمار مرگ و میر این بیماری، پیش‌بینی از آینده بیماری نیست و نمی‌توان پروتکل‌های بهداشتی بویژه ماسک را کنار گذاشت.

حال در این شرایط سوال این است که برگزاری جشن کنار گذاشتن ماسک در یک برنامه تلویزیونی که انتظار می‌رود رسالت خود در راستای فرهنگسازی در چنین امر مهمی را به درستی اجرا کند، چه تاثیری در کاهش رعایت‌ پروتکل‌های بهداشتی کرونا خواهد داشت؟

دکتر مجید مختاری با تاکید بر اینکه به طور کامل از پاندمی کرونا خارج نشده‌ایم، گفت:

خیلی از کشورهای دنیا مجددا در حال مشاهده رشد ملایم صعودی ابتلا و حتی مرگ و میر بیماری هستند. البته آمار مرگ و میر دنیا بسیار نازل شده است ولیکن چند کشور هستند که در این زمینه هشدار می‌دهند. با توجه به این موضوع و متخصصین کمیته علمی کرونا این اتفاق نظر درباره پایان پاندمی و کنار گذاشتن رعایت پروتکل‌ها وجود ندارد.

نمی‌دانم با چه دلیلی، علیرغم مستندات علمی شناخته شده از سوی سازمان‌های بین‌المللی، اقدام به برداشتن ماسک کرده‌اند؟ آیا واقعا افرادی از ستاد ملی کرونا، ستاد ملی واکسیناسیون کرونا یا کمیته علمی کرونا این مشورت را داده‌اند که می‌توان ماسک را برداشت؟

آیا کمیته علمی کرونا که به ستاد ملی کرونا مشورت می‌دهد، اعلام کرده است که می‌توان پروتکل‌های بهداشتی را کنار گذاشت؟

رفتار ویروس ناشناخته است که چندین بار صدمه عمده به بشریت زده است و اینکه بدون مستندات علمی و گزارش اپیدمیولوژی در یک رسانه عمومی و برنامه تلویزیونی پرطرفدار کنار گذاشتن ماسک را به این شکل القا کنیم، ناپختگی است.

همین الان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح جامعه زیر ۲۰ درصد است بعد با این اقدامات حتی این ۲۰ درصد را هم از دست بدهیم؟

ما هنوز در بیمارستان‌ها به شکل اتفاقی در حال مشاهده کرونا هستیم یعنی فرد برای بیماری دیگری بستری می‌شود و برای جراحی تست می‌شود و مشخص می‌شود که کرونا مثبت است.

درست است که مرگ و میر بسیار پایین آمده است اما جای سهل‌انگاری وجود ندارد.

شرایط کرونا کاملا غیرقابل پیش‌بینی است و ما به عنوان یک گروه علمی باید بدترین شرایط را هم در نظر بگیریم تا آماده باشیم اما، در عین حال بهترین شرایط را برای جامعه آرزو کنیم.

دیگر مطالب
درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!