با تصميم مديران مؤسسه‌ همشهری؛ هفته‌نامه‌ «دوچرخه» تعطیل شد!

پس از ۲۱ سال انتشار مداوم، انتشار هفته‌نامه‌ دوچرخه، ضميمه‌ نوجوانان روزنامه همشهری با تصميم مديريت اين مؤسسه تا اطلاع ثانوی متوقف شد.

به گزارش ستاره ها؛ پس از ۲۱ سال انتشار مداوم، پنج‌شنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱، انتشار هفته‌نامه‌ دوچرخه، ضميمه‌ نوجوانان روزنامه همشهری با تصميم مديريت اين مؤسسه تا اطلاع ثانوی متوقف شد.

اين تصميم مديران همشهری واكنش‌های بسیاری را در فضای مجازی به همراه داشت.

تا آن‌جا كه «دانيال معمار»، سردبیر ارشد مؤسسه‌ همشهری به این موضوع واکنش نشان داد و با این استدلال که در همشهری‌آنلاین بخشی به اسم «همشهری‌دوچرخه» ایجاد شده، این خبر را دروغ دانست!

کلید تعطیلی «دوچرخه» از کی آغاز شد؟

سرآغاز این اتفاقات به مهرماه سال ۱۴۰۰ برمی‌گردد، زمانی که انتشار نسخه‌ کاغذی هفته‌نامه‌ دوچرخه متوقف شد و انتشار آن در قالب تنها هشت صفحه‌ پی‌دی‌اف در سايت همشهری‌آنلاين ادامه پیدا کرد.

در همین مدت فضا و امكانات دوچرخه محدودتر شد و با بازنشسته‌شدن برخی همكاران و «فریبا خانی» سردبیر دوچرخه در پايان سال ۱۴۰۰، دوچرخه سال ۱۴۰۱ را با فقط يك همكار قراردادی و بدون سردبیر آغاز كرد و بقيه‌ همكاران، همه حق‌التحريری بودند.

تصمیم دسته جمعی تحریریه «دوچرخه» و ناکام ماندن تلاش اعضا

از ارديبهشت ۱۴۰۱ نیز مديريت همشهری اعلام كرد حاضر نيست برای توليد و آماده‌سازی دوچرخه حق‌التحرير بپردازد؛ كار به‌جايی رسيد كه همكاران حق‌التحريری كه بدون قرارداد، حقوق ثابت، بيمه و…، و تنها به‌ عشق دوچرخه و نوجوانان در این سال‌ها کار می‌کردند، دسته‌جمعی تصميم گرفتند برای تداوم انتشار دوچرخه و فراهم‌شدن امكان تصميم‌گيری مديران همشهری، تا اطلاع ثانوی بدون حق‌التحرير و رايگان به كار خود ادامه دهند.

اما پس از چند هفته و در آستانه‌ آخرين پنج‌شنبه‌ ارديبهشت‌ماه ۱۴۰۱، مديريت همشهری تصميم گرفت با اين استدلال كه دوچرخه يک نفر نيرو دارد، يک ميز در فضای همشهری آنلاين را جايگزين دفتر كار دوچرخه كند تا دیگر جایی برای حضور همکاران حق‌التحریری هم نباشد و به اين ترتيب به‌طور كلی، مهر پايان بر انتشار دوچرخه زد!

حالا سؤال اين‌جاست كه آقای معمار تصورشان از تغيير چيست و آيا قرار است دوچرخه را پس از حذف سردبير و نيروهای حق‌التحرير، تنها يک نيروی قراردادی به‌تنهايی منتشر كند؟!

دیگر مطالب
درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!