دادسرا پس از بررسی پرونده اختلاف اصغر فرهادی و آزاده مسیح‌زاده قرار صادر کرد

بعد از چند ماهی که حواشی ساخت فیلم«قهرمان» اصغر فرهادی از روی مستند «دوسر برد، دو سر باخت» آزاده مسیح‌زاده در رسانه‌های ایران خاموش شده بود،حالا دادسرای فرهنگ و رسانه برای شکایت دو طرف از یکدیگر قرار نهایی صادر کرده است.

به گزارش ستاره ها و به نقل از گذارنیوز؛ بعد از چند ماه که حواشی ساخت فیلم «قهرمان» اصغر فرهادی از روی مستند «دوسر برد، دو سر باخت» آزاده مسیح‌زاده در رسانه‌های ایران خاموش شده بود -و البته رسانه‌های خارجی کم‌کم به این موضوع می‌پرداختند- حالا این پرونده به مرحله تازه‌ای رسیده و دادسرای فرهنگ و رسانه برای شکایت‌های دو طرف از یکدیگر قرار صادر کرده است.

مسیح‌زاده در این‌باره گفته است:

«پس از چند ماه رسیدگی دقیق به شکایت از آقای اصغر فرهادی مبنی بر سرقت هنری (تجاوز به حقوق مادی و معنوی) در دادسرای فرهنگ و رسانه تهران، بازپرس محترم پرونده مستندات و دلایل ارایه‌شده مبنی بر وقوع جرم و ارتکاب آن توسط آقای فرهادی را کافی تشخیص داده و اقدام به صدور قرار نهایی جلب به دادرسی علیه آقای فرهادی نموده‌اند.»

بعد از اینکه خبر ساخت فیلم «قهرمان» از روی مستند یکی از شاگردانش، آزاده مسیح‌زاده، رسانه‌ای شد و او در مصاحبه با ماهنامه «تجربه» گفت فرهادی تحت فشار از او برای تملک ایده‌اش امضا گرفته، تیم ساخت آخرین فیلم اصغر فرهادی بیانیه‌ای منتشر کردند و درباره این موضوع توضیحاتی دادند.

آنچه روز پیش به عنوان قرار نهایی دادسرای فرهنگ و رسانه صادر شده نتیجه بررسی‌های این پرونده است و مسیح‌زاده درباره مستندات و دلایل صدور این قرار علیه فرهادی در پرونده سرقت هنری، بدون ورود به جزییات گفته است:

«ده‌ها ساعت فیلم، صدای ضبط‌ شده، شهادت شهود و مطلعین، ده‌ها صفحه استدلال مبنی بر تناقضات اظهارات آقای فرهادی، وکیل و شهود ایشان با هم و با فیلم‌ها و صدا‌ها و نیز تغییر اظهارات هر کدام از افراد نامبرده با اظهارات قبلی‌شان در جریان دادرسی، و در نهایت بازبینی هر دو فیلم توسط بازپرس محترم و علم و تشخیص ایشان از جمله مستندات و دلایلی بوده‌اند که مبنای صدور قرار دادسرا بوده است.»

طبق گفته مسیح‌زاده متن قرار صادره که در تاریخ ۲۳ اسفند ۱۴۰۰ توسط بازپرس محترم تنظیم شده و پس از تایید سرپرست دادسرا در تاریخ ۱۴ فروردین ۱۴۰۱به طرفین ابلاغ شده، هجده صفحه است.

مسیح‌زاده همچنین درباره نتیجه دو مورد شکایتی که آقای فرهادی علیه او طرح کرده بود گفته است:

«آقای فرهادی یک‌بار علیه من در تاریخ ۱۵ آبان ۱۴۰۰ شکایت افترا و نشر اکاذیب طرح کردند و یک‌بار هم به دلیل اظهار من مبنی بر این که دستخطی که از من گرفته‌اند تحت فشار روانی و بدون رضایتم بوده، در تاریخ ۲۹ دی ۱۴۰۰ علیه من شکایت افترا و نشر اکاذیب طرح کردند.

دادسرا در ضمن همین قرار مذکور، مستندات و دلایل آقای فرهادی را مبنی بر ارتکاب نشر اکاذیب و افترا توسط من در هر دو پرونده ناکافی تشخیص داده است و به نفع من قرار منع تعقیب صادر نموده است.»

همچنین مشاور حقوقی مسیح‌زاده، که خواسته نامش فاش نشود، درباره قرار جلب به دادرسی علیه اصغر فرهادی به گذارنیوز گفته است:

البته صدور قرار منع تعقیب به نفع مسیح‌زاده در شکایت اول نشر اکاذیب و افترا علاوه‌بر تشخیص ناکافی‌بودن مستندات آقای فرهادی در این شکایت دلیل دیگری نیز دارد و آن معنی ضمنی قرار جلب به دادرسی علیه آقای فرهادی در پرونده سرقت هنری (تجاوز به حقوق مادی و معنوی) است.

وقتی بازپرس محترم تشخیص می‌دهند که دلایل مبنی بر وقوع جرم سرقت هنری و ارتکاب آن توسط متهم کافی است، منطقا خانم مسیح‌زاده اقدام به بازنشر خبر کذب و افترا ننموده‌اند که اتهام نشر اکاذیب و افترا صحیح باشد. پرونده جهت رسیدگی ماهوی و تعیین مجازات از دادسرا به دادگاه خواهد رفت.

قرار‌های صادرشده، برای خانم مسیح‌زاده حقوقی را به وجود خواهد آورد که در فرصت مقتضی از آن‌ها استفاده خواهد کرد.

کاوه راد، وکیل اصغر فرهادی، هم درباره صدور قرار دادسرا در پستی اینستاگرامی نوشته است:

«به دنبال طرح سه شکایت علیه فیلم « قهرمان» با عنوان نقض حقوق مؤلف و ادعای سهیم‌شدن در کلیه درآمدهای داخلی و خارجی فیلم از سوی خانم مسیح زاده و همچنین شکایت زندانی شیرازی با این ادعا که داستان فیلم «قهرمان» به حیثیت ایشان لطمه وارد کرده است، بازپرس محترم پرونده در قرار صادره مورخ ۲۳ اسفند سال ۱۴۰۰ شکایت خانم مسیح‌زاده در خصوص سهیم‌شدن در درآمدهای فیلم و همچنین شکایت زندانی شیرازی را نپذیرفته و در این خصوص قرار منع تعقیب صادر و هر دو شکایت را رد کرده است.

در خصوص اتهام «نقض حقوق مولف»، آن میزان از ابعاد زندگی زندانی شیرازی که در فیلم «قهرمان» با برداشتی آزاد مورد استفاده قرار گرفته، دارای وصف « افشاشدگی» بوده و به دلیل انتشار اخبار آن در رسانه‌های جمعی، در مالکیت عمومی (Public Domain) قرار داشته و هیچکس نمی‌تواند مدعی مالکیت آن باشد.

اما بازپرس محترم، با تلقیِ سینما به عنوان موضوعی عرفی و نه تخصصی، پرونده را به کارشناسی ارجاع نداده و بدون جلب نظر کارشناسان حوزه سینما و حقوق مولف، راساً اقدام به صدور قرار نموده‌اند.

با توجه به آن که قرار صادره به منزله حکم نهایی دادگاه نیست و بخشی از روند رسیدگی محسوب و در ادامه‌ فرآیند رسیدگی، پرونده ابتدا در دادگاه کیفری دو و سپس در دادگاه تجدیدنظر مورد رسیدگی مجدد قرار می‌گیرد، امید است در طول رسیدگی پرونده در مراحل بالاتر، با ارجاع موضوع به کارشناسی و جلب نظر تخصصیِ اساتید و خبرگان حوزه حقوق مولف، قرار موصوف نیز نقض گردد.»

دیگر مطالب
درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!