فرهاد آئیش: در مقابل تلویزیون گارد ندارم/ دلم برای کمدی تنگ نشده است

فرهاد آئیش می گوید که بنا به دلایل شخصی خودش است که فعلا ژانر جدی را به کمدی ترجیح داده است و تا زمانی که پیشنهاد خوبی در عرصه کمدی نداشته باشد، بازی در سریال های طنز تلویزیون را نمی پذیرد.

فرهاد آئیش، هنرمند باسابقه عرصه سینما، تئاتر و تلویزیون کشورمان مدتهاست در ژانر کمدی تلویزیونی فعالیت ندارد، در حالی که در مقطعی به دلیل حضور مستمرش در مجموعه های طنز، بیشتر او را به عنوان بازیگر کمدی می شناختیم.

وقتی از وی دلیل این اتفاق را می پرسیم می گوید که بنا به دلایل شخصی خودش است که فعلا ژانر جدی را به کمدی ترجیح داده است و تا زمانی که پیشنهاد خوبی در عرصه کمدی نداشته باشد، بازی در سریال های طنز تلویزیون را نمی پذیرد.

آئیش درباره اینکه این روزها برای تلویزیون چه کاری انجام می دهد؟ گفت:

در حال حاضر مشغول بازی در یک سریال برای تلویزیون هستم که دو ـ سه ماه است کارم شروع شده و فکر می‌کنم تا ۶ ماه دیگر ادامه داشته باشد.

این مجموعه هنوز نام مشخصی ندارد و من اجازه ندارم درباره قصه صحبت کنم اما به کارگردانی آقای وحید امیرخانی در حال ساخت است و طنز نیست.

به نظرم یک کار عالی با کارگردانی خوب و قصه خوب درباره بچه های کار و قشر آسیب دیده و به قول معروف بچه های جنوب شهر است.

دلم برای طنز تنگ نشده

به نظرم یک بازیگر نیاز دارد تا بخش های مختلف احساسی و درون خودش را تجربه کند و چالش داشته باشد.

من تا به امروز بیشترین گرایشم در سینما و تلویزیون کمدی بوده، حتی در تئاتر هم که به عنوان نویسنده و کارگردان همکاری داشتم همیشه یک نوع طنز و نمکی در کارهایم دیده می‌شد.

در حال حاضر در یکی دو سال گذشته کمی بیشتر به کارهای غیرکمدی گرایش داشتم و دلیلش هم فقط درونی نیست.

دلیل اصلی اش نیاز شخصی خودم است و از طرفی هم فکر می کنم وقتی یک بازیگر بیش از حد معمول در کارهای کمدی باشد، در ذهن تماشاگر و همینطور کارگردان و تهیه کنندگان نیز دچار کلیشه می شود و این برای یک بازیگر و ادامه کارش می تواند خطرناک باشد.

فعلا به میل خودم در آثار جدی تر کار می کنم اما اگر پیشنهادهای خوب کمدی داشته باشم حتماً قبول می کنم.

به شدت در مقابل کلیشه کمدی گارد دارم

متاسفانه گاهی اوقات آثار کمدی سرسری گرفته می شوند. از نظر من کمدی، برخلاف اسمش کاملاً جدی است.

من کمدی را در مقابل جدی نمی بینم. شخصا ظرافت‌های طنز، فرم کمدی و پیچیدگی در سلیقه طنز برایم بسیار اهمیت دارد.

طنز برای من صرفاً خنداندن مخاطب نیست، بلکه برایم مهم است که چگونه مخاطب خودم را بخندانم.

وقتی درباره کمدی صحبت می کنیم، به ویژه کمدی فاخر، منظورمان این نیست که کمدی که از نظر محتوایی خیلی اجتماعی ـ سیاسی باشد و حرف های روز را بزند، کمدی فاخر برای من کمدی است که در آن از ساختار مدرن تر و فرم بدیع تری استفاده شود و مخاطب را به گونه‌ای بخنداند که قبلاً مخاطب آنگونه نمی خندیده است؛ بنابراین من به شدت در مقابل کلیشه کمدی گارد دارم و ترجیح می‌دهم در یک اثر کمدی شرکت کنم که در فرمش پیچیدگی وجود دارد.

به همین دلیل هم است که در عرصه تئاتر ترجیحم بیشتر کمدی است، چون معمولاً تئاتر هایی که کمدی هستند سرسری گرفته نمی شوند و به شدت روی آنها کار می شود.

حق می دهم به همکارانم که از تلویزیون قهر کنند

من خودم به عنوان یک هنرمند از تلویزیون قهر نکردم، حداقل با حضورم ثابت کردم که در مقابل تلویزیون گارد ندارم و حاضرم کار کنم اما به همکارانم که به دلیل سانسورهای شدید، کیفیت پایین و پرداخت های بسیار بد تلویزیون قهر کرده‌اند کاملا حق می‌دهم.

این موضوعی است که باید با مدیران مطرح شود. من شخصا آن دسته از هنرمندانی که حاضر نیستند با تلویزیون کار کنند را درک می کنم.

متاسفانه خیلی وقت‌ها ما در تلویزیون کار می‌کنیم و ماه ها حقوقمان را دریافت نمی‌کنیم و این مسئله خودش معضل بزرگی است.

نقش کوتاه در سریال «برف بی صدا می بارد»

از کلیت کار راضی بودم، البته به دلیل مشغله های کاری ام چند قسمت بیشتر از کار را ندیدم اما از نقشی که در این مجموعه داشتم و همین طور همکاری ام با گروه، راضی بودم و به نظرم سریال «برف بی صدا می بارد» کارگردان و گروه بسیار خوبی داشت.

دیگر مطالب
درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!