قالیباف برکنار می شود؟

اگرچه این روزها محمدباقر قالیباف برای سومین دوره بر صندلی خود در خیابان بهشت تکیه زده و تغییر شهرداران و معاونان خود را در دستور کار قرار داده است ولی با شکایت‌های صورت گرفته از روند انتصاب وی، حالا باید منتظر ماند که شورای شهر در پاسخ به نامه دیوان عدالت اداری چه پاسخی خواهد داد.

 
 اعتماد;ماجرای این شکایات از زمانی شروع شد که دو وکیل دادگستری در اعتراض به انتخاب شهردار تهران، با طرح شکایتی در دادگاه دیوان عدالت اداری این انتصاب را خلاف قانون دانستند. به اعتقاد شاکیان انتصاب بیش از دو دوره یک فرد برای پست شهرداری تهران خلاف قانون است. در آن زمان اعضای شورای شهر به نظر استنباطی که به صورت شفاهی از رییس مجلس شورای اسلامی اخذ شده بود، استناد کردند و با رای شکننده اعضا، قالیباف موفق شد دوباره خود را در ساختمان بهشت ببیند.
اما دو روز پیش مدیرکل حوزه ریاست دیوان عدالت اداری گفت: پرونده شکایت از انتصاب مجدد قالیباف در شهرداری تهران به هیات عمومی دیوان ارسال شده گرچه شروع رسیدگی مستلزم وصول پاسخ از شورای شهر تهران است.
علی‌اکبر بختیاری مدیرکل حوزه ریاست دیوان عدالت اداری در گفت‌وگو با تسنیم، درباره سرنوشت شکایت دو وکیل دادگستری از انتصاب محمدباقر قالیباف در سمت شهردار تهران اظهار داشت: در این شکایت دو خواسته مطرح شده بود که شامل دستور موقت و رسیدگی به اصل موضوع بود.
وی ادامه داد: شعبه رسیدگی‌کننده به این پرونده، درخواست اول را نپذیرفت و آن را رد کرد.
بختیاری خاطرنشان کرد: در ادامه رسیدگی به این پرونده، اصل پرونده به هیات عمومی دیوان عدالت اداری ارسال شده است تا رسیدگی شود.
مدیرکل حوزه ریاست دیوان عدالت اداری با بیان اینکه این موضوع در کمیسیون مربوطه در حال رسیدگی است، گفت: منتظر وصول پاسخی از شورای شهر تهران هستیم که بعد از وصول این پاسخ، هیات عمومی دیوان عدالت اداری، اقدام به اتخاذ تصمیم و صدور و اعلام رای می‌کند.
وی با تاکید بر اینکه در این زمینه لزومی به استعلام از مجلس شورای اسلامی نیست، زیرا دیوان عدالت مرجعی نیست که استعلام بگیرد، گفت: بحث این است که شورای شهر تهران تصمیمی مبنی بر انتصاب آقای قالیباف به عنوان شهردار تهران گرفته است که اگر این تصمیم موافق و مطابق قانون باشد، شکایت مطرح شده در هیات عمومی دیوان عدالت رد می‌شود ولی اگر این تصمیم مخالف و مغایر با قانون باشد، تصمیم شورای شهر تهران ابطال می‌شود.
بختیاری افزود: به محض وصول پاسخ شورای شهر، اقدامات اولیه انجام شده و رسیدگی به این پرونده در دستور رسیدگی هیات عمومی دیوان عدالت اداری قرار می‌گیرد. در پاسخ به این سخنان بود که رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: بخش حقوقی شورای شهر پاسخ استعلام دیوان عدالت اداری درباره انتصاب قالیباف به عنوان شهردار تهران را تهیه کرده که بعد از تکمیل، آن را به مقام سوال‌کننده ارسال می‌کنیم. احمد مسجدجامعی، درباره درخواست استعلام دیوان عدالت اداری درباره انتصاب محمدباقر قالیباف به عنوان شهردار تهران، اظهار داشت: پاسخی برای دیوان عدالت در بخش حقوقی شورای شهر تهیه شده که منتظریم تکمیل و به دیوان عدالت ارسال شود.
وی ادامه داد: ما پاسخ خود را داده‌ایم و از طریق دستگاه‌های اجرایی هم احکام صادر شده است. این موضوع بحث حقوقی دارد، ما نمی‌خواهیم کار غیرقانونی کنیم به هر حال بحث کارشناسی و علمی در جای خود محترم است. ما و دستگاه‌های اجرایی کار خود را انجام داده‌ایم و پاسخ مربوط به این پرسش را به مقام سوال‌کننده ارسال خواهیم کرد.
 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.