حتما نخواستیم عطاران و فردوسی‌پور باشند|بعضی از هنرمندان را از صداوسیما بیرون کرده‌اند!

سوسن پرور: این روزها کاراکترهای مجموعه‌های طنز تلویزیون واقعی و ملموس نیستند و همین امر موجب فاصله گرفتن مخاطب از تلویزیون شده، از طرفی خنداندن مخاطب هم در شرایط فعلی دشوار شده است.

به گزارش ستاره ها و به نقل از ایسنا؛ سوسن پرور بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون درباره مسائلی چون نبود تعدادی از هنرمندان و برنامه‌سازان باتجربه و محبوب در تلویزیون، تکرار نشدن سریال‌های طنز سال‌های گذشته، سخت شدن خنداندن مخاطب تلویزیون در شرایط فعلی صحبت کرد و دلیل الی این مشکلات را ضعف در کاراکترسازی قصه‌ها و غیرواقعی بودن شخصیت‌ها دانست.

طنزهای این روزهای تلویزیون دیگر مخاطب را نمی‌خندانند 

ما درباره سریال‌هایی در گذشته صحبت می‌کنیم که کاراکتر پردازی ها و مشکلات و مسائل قابل لمسی در آنها بود.

به عنوان مثال اگر بخواهیم کارهای آقای رضا عطاران را مثال بزنیم یا کارگردان‌های دیگر که موفق بودند، در کارهایشان کاراکترهایی داشتند که همه آنها مابه ازای بیرونی داشتند و ما آنها را می‌شناختیم و انگار در اطرافیانمان آنها را می‌دیدیم؛ بنابراین شخصیت‌ها کاملا برایمان ملموس بودند.

در یک کلام می‌توان گفت کاراکترهای سریال‌های گذشته، واقعی بودند اما الان کاراکتر پردازی‌ها خیلی براساس مشکلات واقعی جامعه انجام نمی‌شود.

گاهی اوقات از ماست که بر ماست

اگر مخاطب ما، مخاطب ماهواره می‌شود، نه به دلیل اینکه آنچه ماهواره می‌گوید، درد دل اوست، خیر، بلکه جذابیت‌های بصری ماهواره بالاست و برنامه‌هایش رنگ و لعاب دارند.

دوم اینکه تم قصه‌هایشان برای مخاطب آشناست. چرا مردم بیشتر سریال‌های ترکی را دوست دارند؟ به دلیل اینکه اکثر قصه‌هایشان درباره عشق و خیانت است؛ به عنوان مثال ببینید مردم چقدر سریال “زخم کاری” را دوست داشتند و چقدر از کار استقبال شد. در واقع اینجا باید بگوییم گاهی اوقات از ماست که بر ماست.

باید برای سلیقه مخاطب اهمیت قائل شد

وقتی برای ما اهمیتی نداشته باشد که آیا مخاطب، فلان برنامه یا سریال را می‌بیند یا خیر، وقتی به عنوان برنامه‌ساز، برایمان این اهمیت از بین برود که آیا برنامه‌ای که می‌سازیم کمکی به اجتماع می‌کند یا خیر، دیگر تمام شده‌ایم. به عنوان مثال زمانی که من، یک مجری باسابقه و یک برنامه را با ۲۰ سال تجربه کاری، از بین می‌برم و برایم مهم نیست که خلاء این برنامه را می‌خواهم با چه چیزی پر کنم و چه بر سر مخاطبی که به برنامه دلبسته، خواهد آمد، دیگر نمی‌توانم بگویم تقصیر برنامه‌ساز است؛ چون وقتی برنامه‌ساز دل می‌سوزاند اما بالاتری آن را نمی‌فهمد، من نمی‌توانم کاسه داغ‌تر از آش شوم.

اگر شما بهترین تیم را هم جمع کنید و بهترین حرف را هم بزنید ولی وقتی حمایت نشود، اتفاقی نمی‌افتد، فقط من هنرمند و برنامه‌ساز، دلسرد می‌شوم و ممکن است روی شبکه خانگی شیفت کنم و بعد می‌بینم متاسفانه برای این شبکه هم مشکلاتی ایجاد می‌شود، بنابراین کلا کار را رها می‌کنم و در خانه‌ام می‌نشینم، افسرده می‌شوم و یا اعتیاد پیدا می‌کنم؛ البته منظورم از اعتیاد فقط مورفین نیست. قبل از کرونا ما هنرمندان زیادی را از دست دادیم که متاسفانه برخی از غم مردند.

باید برای هنرمندانی مثل عطاران شرایط را مهیا کنند

ما نمی‌توانیم درباره نبود حرف بزنیم. به عنوان مثال نمی‌توانیم بگوییم رضا عطارانِ نوعی، دیگر در صداوسیما نیست. آقای عطاران حی و حاضر است، شرایطش را مهیا کنند که باشد، نه اینکه رضا عطاران نخواست با تلویزیون کار کند.

مثل این است که بگوییم چرا عادل فردوسی‌پور با تلویزیون کار نمی‌کند، حتما نخواستیم که باشد. انگار من یک مهمانی گرفته باشم و شما را دعوت نکرده باشم، ولی بگویم چرا نیامدید به مهمانی؟!

بعضی از هنرمندان را از صداوسیما بیرون کرده‌اند!

من اسم این اتفاق را قهر نمی‌گذارم، متاسفانه بعضی از هنرمندان را از صداوسیما بیرون کرده‌اند، شاید این جمله کمی تلخ باشد اما واقعیت امر است. بعضی‌ها را به صداوسیما راه نمی‌دهند و متأسفانه همه نمی‌توانند در این سازمان کار کنند، همه هر موضوعی را نمی‌توانند کار کنند، به قدری خط قرمزها برای برخی اشخاص تعریف شده که آدم سردرگم می‌شود و با خودش می‌گوید من اگر بخواهم فلان موضوع را کار کنم نمی‌شود اما فلانی می‌تواند! به نظرم این مسائل نیاز به آسیب‌شناسی دارند ولی این اجازه نیست.

نبود عادل فردوسی‌پور در تلویزیون

یک ملت گفتند عادل فردوسی‌پور باشد اما یک شخص گفت نه! ما در این چنین بستری کار می‌کنیم؛ فرض مثال اگر عادل فردوسی‌پور هم برگردد آیا مگر می‌شود قلب شکسته را برگرداند.

قلب شکسته آقای فردوسی‌پور و در عین حال جریحه‌دار شدن این میزان مخاطب را کدام مقامی می‌تواند چسب زخم برند؟! یکسری اتفاقات درست نمی‌شود و مثل ظرفی شکسته می‌ماند که اگر با بهترین چسب‌ها هم چسبانده شوند، باز مثل روز اولش نمی شوند.

دیگر مطالب
درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!