سخت‌ترین و آسان‌ترین گروه جام جهانی برای ایران کدام است؟

با اعلام رنکینگ فیفا و مشخص شدن سیدبندی مسابقات جام جهانی ۲۰۱۴ می‌توان سخت‌ترین و آسان‌ترین قرعه برای ایران را متصور شد.

خانه ورزش: رنکینگ فیفا در ماه اکتبر 2013 امروز پنجشنبه (25 مهر 1392) اعلام و تا اندازه‌ای نحوه آرایش و توازن قوا در گروه‌های جام جهانی 2014 مشخص شد و از هم اکنون می‌توان سخت‌ترین و آسان‌ترین قرعه احتمالی برای ایران و گروه مرگ جام جهانی را به نوعی پیش بینی کرد.
اسامی تیم‌های حاضر در جام جهانی 2014
آسیا: ایران، کره جنوبی، ژاپن و استرالیا (اردن در مرحله پلی‌آف با اروگوئه دیدار می‌کند)
آفریقا: مصر – غنا، نیجریه – اتیوپی، کامرون – تونس، الجزایر – بورکینافاسو و سنگال – ساحل عاج (در مرحله پلی‌آف حضور دارند)
اروپا: هلند، اسپانیا، بلژیک، انگلستان، ایتالیا، سوئیس، بوسنی‌وهرزگوین، روسیه و آلمان (4 تیم از میان پرتغال، فرانسه، رومانی، ایسلند، اوکراین، یونان، کرواسی و سوئد که به پلی‌آف راه یافته‌اند)
آمریکای جنوبی: برزیل (میزبان)، آرژانتین، شیلی، کلمبیا و اکوادور (اروگوئه حریف اردن در پلی‌آف است)
آمریکای مرکزی، کونکاف و حوزه دریای کارائیب: آمریکا، هندوراس و کاستاریکا (مکزیک در پلی‌آف با نیوزلند)
اقیانوسیه: نیوزلند در پلی‌آف با مکزیک
سیدبندی فیفا
گلدان یک: برزیل، آرژانتین، اسپانیا، آلمان، کلمبیا، بلژیک و سوئیس (اروگوئه در صورت صعود و در صورت عدم صعود، تیم هلند جایگزین این تیم خواهد شد)
در همین حال رسانه‌های مختلف جهان از جمله روزنامه ایندیپندنت با اعتقاد بر اینکه سیدبندی جام جهانی 2014 نیز بر مبنای الگوی سال 2010 انجام خواهد شد، گلدان‌های بعدی جام جهانی را براساس مناطق بدین ترتیب دسته بندی کرده است:
گلدان 2: برنده دیدار مکزیک – نیوزلند، اردن (در صورتی که برنده دیدار مقابل اروگوئه باشد)، ایران، آمریکا، کاستاریکا، هندوراس، کره جنوبی، ژاپن و استرالیا
گلدان 3: 5 تیم برتر آفریقا به همراه آخرین تیم راه یافته از پلی‌آف اروپا که ضعیف‌ترین برتری را کسب کند، شیلی و اکوادور
گلدان 4: هلند(در صورت راه نیافتن اروگوئه به جام جهانی این تیم به سید یک می‌رود)، ایتالیا، انگلستان، روسیه، بوسنی‌وهرزگوین و 3 تیم راه یافته از پلی‌آف اروپا
بخت‌های صعود: از میان تیم‌های باقی مانده در نبرد پلی‌آف میان قاره‌ها شانس 2 تیم مکزیک و اروگوئه بیش از نیوزلند و اردن خواهد بود. در آفریقا غنا با برتری 6 بر یک مقابل مصر راه صعود را هموار کرده، ساحل عاج با برتری 3 بر یک مقابل سنگال و نیجریه با برتری 2 بر یک در خانه اتیوپی دیگر تیم‌هایی هستند که بخت‌شان برای صعود بالا است. الجزایر 3 بر 2 در خانه بورکینافاسو شکست خورد و هر 2 تیم در بازی برگشت برای صعود تلاش خواهند کرد. تونس و کامرون هم با تساوی بدون گل در خانه تونس به دیدار برگشت چشم دوخته‌اند.
در اروپا نیز پرتغال، یونان، کرواسی و اوکراین در سید یک و فرانسه، سوئد، رومانی و ایسلند در سید 2 قرار دارند.
آسان‌ترین و سخت‌ترین قرعه برای ایران
با فرض گرفتن این سیدبندی آسان‌ترین گروه و سخت‌ترین گروه برای ایران کدام است؟
آسان ترین گروه: سوئیس، ایران، بورکینافاسو (در صورت صعود احتمالی)، بوسنی‌وهرزگوین یا یونان (در صورت صعود احتمالی)
بی‌تردید این ایده‌آل‌ترین گروه برای ایران خواهد بود. در کنار این رقیبان دیگری که طبق سیدبندی و در صورت صعود می‌توانند گزینه‌های متعادل‌تری باشند بدین ترتیب است:
گلدان یک: بلژیک یا کلمبیا
گلدان 3: الجزایر و تونس (در صورت صعود احتمالی این دو تیم) و اکوادور
گلدان 4: روسیه، کرواسی، رومانی، اوکراین و ایسلند (در صورت صعود احتمالی این 4 تیم)
دشوارترین گروه: برزیل یا اسپانیا، ایران، ساحل عاج (در صورت صعود) و هلند
البته در هر گلدان گزینه‌های دشوار دیگری نیز حضور دارند:
گلدان یک: قرار گرفتن هر یک از تیم‌های برزیل، اسپانیا، اروگوئه یا هلند، آرژانتین و آلمان به عنوان سرگروه کار را سخت خواهد کرد.
گلدان 3: غنا، کامرون و نیجریه (در صورت صعود احتمالی این 3 تیم) و شیلی
گلدان 4: ایتالیا، انگلستان یا فرانسه، سوئد و پرتغال (در صورت صعود این 3 تیم)
تیم‌هایی که با آنها روبه‌رو نمی‌شویم:
آمریکا، هندوراس، کاستاریکا، مکزیک یا نیوزلند – اردن در صورت صعود – کره جنوبی – ژاپن و استرالیا تیم‌هایی هستند که در مرحله گروهی ایران با آنها روبه‌رو نخواهد شد.
گروه مرگ
گروه مرگ: برزیل (آلمان، اسپانیا یا آرژانتین)/آمریکا/ ساحل عاج (نیجریه)/ هلند(ایتالیا) می‌تواند اصلی‌ترین گزینه گروه مرگ جام جهانی 2014 باشد.
گروه آسان: سوئیس/ایران (هندوراس)/بورکینافاسو و اتیوپی در صورت صعود احتمالی/ بوسنی یا یونان (در صورت صعود احتمالی این تیم)
 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.