گزارش فیس بوکی جدید ظریف: محرمانه بودن یکی از شرایط توفیق مذاکرات است

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در صفحه فیس بوک خود نوشت:

گزارش فیس بوکی جدید ظریف: محرمانه بودن یکی از شرایط توفیق مذاکرات است
محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در صفحه فیس بوک خود نوشت:
” سلام دوستان
ساعت 1 بعدازظهر روز چهارشنبه به وقت ژنو و دو و نیم بعدازظهر به وقت تهران است.
عید قربان مبارک باد.
از این که قدری در تقدیم گزارش تاخیر شد پوزش می‌خواهم. اکنون هم با اجازه شما فقط گزارش کوتاهی تقدیم می‌کنم، چون پادرد و کمردرد قدری شدید است و توفیق گزارش دهی را کم کرده است.
همان‌طور که احتمالا در خبرها شنیده‌اید دوشنبه شب پس از ورود به ژنو با خانم اشتون شام خوردیم و بحث‌های خوبی در مورد محتوا و شکل برگزاری جلسه داشتیم. دیروز صبح هم در جلسه 1+5 چارچوب پیشنهادهای ایران که به صورت پاورپوینت تهیه کرده بودیم را ارایه کردم . برای عنوان طرح ایران “پایان دادن به بحرانی غیرضروری و بازکردن افق‌های جدید” را انتخاب کردم تا نشان دهم که نگرانی از برنامه هسته‌یی ایران فاقد مبنای جدی است و ایران به دنبال سلاح هسته‌یی نیست. در چارچوب طرح پیشنهادی با دیدگاه جدید مبنی بر ضرورت پیگیری هدف واحد توسط همه بازیگران برای رسیدن به راه حل تاکید شده و حوزه‌هایی که می‌توانند مورد بررسی و توافق قرار گیرند نیز مشخص شده است.
این چارچوب به عنوان یک رویکرد جدید مورد استقبال قرار گرفت و رییسان هیات‌ها هم در اظهارنظرهای خود عموما مثبت برخورد کردند. البته ما می‌خواهیم به صورت مشابه، رویکرد جدیدی هم از سوی 1+5 ببینیم.
در ادامه جلسه، بعداز ظهر دیروز رییسان هیات‌ها (که در سطح معاون وزیر هستند) و هیات ایرانی به ریاست دکتر عراقچی جزییات چارچوب پیشنهادی ایران را مورد تبادل نظر قرار دادند و هم اکنون هم مشغول ادامه مذاکره هستند.
من هم دیشب برای بار دوم بحث مفصل و خوبی با خانم اشتون در مورد جمع‌بندی مذاکرات دیروز داشتم. امروز هم وزیر امور خارجه سوییس برای ملاقات از برن (پایتخت سوییس) به ژنو آمد و گفت‌وگوی خوبی درباره موضوعات مختلف داشتیم.
قرار است بعدازظهر امروز جلسه جمع‌بندی با حضور بنده و خانم اشتون و هیات‌های دو طرف برگزار شود و بعد هم مصاحبه مطبوعاتی و بازگشت به تهران.
ادامه مذاکرات چند هفته دیگر در ژنو خواهد بود و در این فاصله اعضای 1+5 فرصت خواهند داشت در مورد جزییات طرح ایران و اقداماتی که باید انجام دهند آمادگی لازم را کسب کنند.
همان‌طور که قبلا هم خدمت‌تان عرض کردم، مذاکره و رسیدن به راه حل دشوار است و مذاکره در جزییات نیازمند زمان و دقت فراوان. نمی‌شود انتظار داشت که بی‌اعتمادی متقابل انباشته‌ای که میان دو طرف ایجاد شده است با یک جلسه مثبت و سازنده کاملا برطرف شود.
البته همزمان نیاز به اعتماد عمومی هم هست چون یکی از شرایط توفیق مذاکرات بین‌المللی حفظ ماهیت محرمانه آن‌هاست و معمولا هر مقدار مذاکره‌کنندگان کم‌تر خبر به بیرون درز بدهند، بیش‌تر نشان جدی بودن مذاکرات و امکان رسیدن به توافق است.
به هر حال قرار نبود کار آسانی باشد ولی به لطف خدا و حمایت شما مردم خوب اطمینان دارم و می‌دانم که عاقبت کار مثبت خواهد بود.
خدانگهدار.”
 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.