باران می تواند فروغ باشد؟

واکنش ها به ساخت فیلمی درباره فروغ فرخزاد و بازیگر نقش اصلی اش همچنان ادامه دارد

به گزارش ستاره ها و به نقل از شهرآرا؛ آیا ساخت فیلمی درباره یکی از مشهورترین شاعران معاصر تاریخ ایران یعنی فروغ فرخزاد، امکان پذیر است؟ این سؤال سخت در شرایط کنونی ما پاسخ ساده ای دارد: خیر. این «خیر» هم نه از روی کینه با جهانگیر کوثری، تهیه کننده اثر، است و نه مشکل آن چنانی با باران کوثری، بازیگر نقش اصلی این فیلم، دارد.

تاریخ پرتره هایی که سینمای ایران روی آن دست گذاشته پر از شکست های مفتضحانه و ناشیانه است، اما همه این ناکامی ها فقط از جنبه تکنیکی و هنری کار سرچشمه نمی گیرد، بلکه این فضای فرهنگی و قرائت های رسمی است که حتی یک شخصیت تاریخی را به دلایل زیاد چنان اخته کرده که تقریبا هیچ فراز و فرودی در آن وجود ندارد.

بدتر اینکه باید در کنار همه این ها نظرات خانواده و فامیل وابسته آن شخصیت را هم در نظر بگیریم و مراقبت کنند تا خدایی نکرده حرفی یا تصویری نشان ندهند تا شأن آن بزرگوار زیر سؤال برود.

نمونه مشهورش سریال «شهریار» بود که کم و بیش بیشتر از اینکه با یک شهریارِ انسانی که احتمالا در زندگی اش خطاها و اشتباهات گوناگونی مرتکب شده است، طرف باشیم با یک شهریار تخت و بی حسی روبه رو بودیم که ناگهان از آسمان به زمین آمده و مثل یک فرشته به همه کمک می کند.

بدتر اینکه کارگردان جرات این را ندارد که کمی از روایت های رسمی فاصله بگیرد و به آنچه از او اشاره کند که در بین مردم عادی و دوستان و رفقایش شنیده می شود.

واکنش های سخت به بازی باران کوثری در نقش فروغ

چند روزی است که بسیاری از کاربران فضای مجازی به انتخاب باران کوثری برای بازی در نقش اصلی واکنش سختی نشان دادند. در این بین عده ای آن را یک فیلم خانوادگی با شرکت پدر و دختر خواندند که جهانگیر کوثری فیلمنامه را برای باران دخترش نوشته است چون او بسیار به فروغ علاقه دارد.

عده ای هم به چهره فروغ و باران کوثری اشاره کردند که شباهتی به هم ندارد و تیم سازنده باید برای انتخاب این نقش حساسیت های بیشتری نشان می داد. با این حال این کار در مرحله فیلم برداری قرار دارد و همه چیز هم از قبل انتخاب شده و باید منتظر ماند و دید نتیجه نهایی چه خواهد شد.

سال گذشته بود که جهانگیر کوثری خبر ساخت فیلمی درباره فروغ فرخزاد، شاعر نامدار معاصر را به عنوان اولین فیلم بلند سینمایی اش اعلام کرد؛ فیلمی با عنوان «رگ های آبی فروغ» که فیلم نامه اش از سوی جهانگیر کوثری و نعیمه اسلامی نوشته شده است.

چند وقتی خبری از این پروژه نبود تا در هفته های گذشته پیش تولید بخش های دیگری از فیلم آغاز و باران کوثری به عنوان بازیگر نقش فروغ فرخزاد انتخاب شد.

فیلم جهانگیر کوثری به چند مقطع سنی فروغ فرخزاد و وقایع و اتفاقات پیرامونش می پردازد و پیش بینی می شود تا جشنواره فیلم فجر آماده نمایش شود.

از طرف دیگر ، برخی می گویند فیلم نامه این کار تمام و کمال به فروغ و زندگی پر فراز و نشیبش ارتباطی ندارد و بیشتر قصه خبرنگاری است که درباره فروغ تحقیق می کند و زندگی اش رنگ وبوی فرخزاد به خودش می گیرد.

دیگر مطالب
درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!