مهران مدیری در نقش جدی منوچهر نوذری

قسمت اول مسابقه اطلاعات عمومی «دورهمی» که خاطره «مسابقه هفته» را نیز زنده کرد، چه کیفیتی داشت؟

به گزارش ستاره ها و به نقل از خراسان؛ جمعه‌شب اولین قسمت مسابقه «دورهمی» از شبکه نسیم روی آنتن رفت و از این پس مهران مدیری، هر هفته جمعه تا دوشنبه این مسابقه را روی آنتن خواهد داشت.

او پس از اجرای چهار سری برنامه گفت‌وگومحور «دورهمی» با مسابقه‌ای که نام این برنامه را دارد، به آنتن بازگشته است.

همه کپی‌های تلویزیون

مسابقه «دورهمی» هم مانند تعداد زیادی از برنامه‌ها و مسابقاتی که در تلویزیون پخش شده، یک نمونه خارجی دارد و در واقع نسخه ایرانی مسابقه Mental Samurai است.

مهران مدیری همان ابتدای قسمت نخست فصل تازه، درباره این موضوع صحبت کرد و با اشاره به موارد مشابه گفت این مسابقه هم کپی است و تاکید کرد جزء به جزء آن کپی شده است.

رقابت بر سر 500 میلیون جایزه

مسابقه اطلاعات عمومی، دو مرحله دارد و شرکت‌کنندگان برای کسب جایزه 500 میلیون تومانی مسابقه با یکدیگر رقابت می‌کنند.

جذابیت اصلی مسابقه مربوط به مرحله «روبات» است اما به طور کلی هیجان مسابقه برای مخاطبان چندان بالا نیست.

چالش بازی با قدرت تمرکز

مسابقه «دورهمی» متناسب با ساختارش، دکور ویژه و جالبی دارد که با دیگر مسابقه‌های تلویزیون کاملا متفاوت است.

در حالی که شرکت‌کننده به واسطه این ربات در هوا معلق است، باید طی 30 ثانیه به سوال پاسخ بدهد. سرعت ربات 4 سطح دارد و شرکت‌کننده می‌تواند یکی از سطح‌ها را انتخاب کند. هدف از این مرحله به چالش کشیدن تمرکز افراد است.

اجرای مهران مدیری

مسابقه‌های اطلاعات عمومی که مراحل متنوعی ندارند و با پرسش و پاسخ پیش‌ می‌روند، با خطر یکنواخت شدن و به تکرار افتادن مواجه هستند و مسابقه «دورهمی» هم از این قاعده مستثنا نیست؛ بنابراین کار مهران مدیری در این مسابقه سخت است.

مهران مدیری در مسابقه «دورهمی» از آن فضای رسمی فاصله گرفته بود. مدیری هنگام شنیدن پاسخ‌های عجیب یا اشتباه شرکت‌‌کنندگان، از همان لحن شوخ خاص خودش استفاده می‌کرد تا او را به شک بیندازد و متوجه اشتباهش کند. مهران مدیری در مواجهه با شرکت‌کننده‌هایی که اضطراب زیادی داشتند، سعی می‌کرد با شوخی و خنده، به آن‌ها آرامش بدهد تا استرس‌شان کمتر شود.

تداعی «مسابقه هفته» با «دورهمی»

یکی از محبوب‌ترین و به یادماندنی‌ترین مسابقات تلویزیونی، «مسابقه هفته» است که در دهه 70 پخش می‌شد و مرحوم منوچهر نوذری آن را اجرا می‌کرد.

اکنون از لحاظ بصری قرار گرفتن مهران مدیری در جایگاه پرسشگر، در حالی که شرکت‌کنندگان دور تا دور او را فرا گرفته‌اند، یادآور خاطره خوب «ساعت خوش» و برنامه ماندگار «مسابقه هفته» است. این بار مدیری در جایگاه شخصی قرار گرفته که روزگاری با او شوخی می‌کرده است.

دیگر مطالب
درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!