بسیاری از برنامه‌های اندروید و iOS اطلاعات کاربران را فاش می‌کنند

برخی از برنامه ها در سیستم عامل های Android و iOS به دلیل پیکربندی نادرست در سرویس ابری، اطلاعات کاربران را در معرض انتشار قرار داده‌‎اند.

به گزارش ستاره ها و به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ برنامه‌هایی در سیستم عامل‌های اندروید و ios وجود دارند که شاید کاربران ندانند با نصب آن‌ها اطلاعاتشان در معرض خطر هک شدن و فاش شدن قرار می‌گیرد.

به تازگی یک شرکت امنیتی خصوصی بیش از ۱.۳ میلیون برنامه را در هر دو سیستم عامل iOS و Android تجزیه و تحلیل کرده که نتایج این کار بسیار نگران کننده بود.

تقریباً ۸۴ هزار برنامه اندرویدی و ۴۷ هزار برنامه iOS با استفاده از سرور‌های عمومی و نه سرور‌های خصوصی پیدا شدند و ۱۴ درصد از این موارد با اشتباهات پیکربندی شده، انواع اطلاعات حساس را در دید جهانیان قرار داده اند.

استفاده از پلتفرم‌های مطرح برای فاش کردن اطلاعات

این نوع نشت داده‌ها به هیچ وجه نباید عمدی باشد. تمام آنچه که لازم است این است که گوشه‌هایی از روند پیکربندی و مسیریابی سرور باز شود تا انواع اطلاعات شخصی در معرض استفاده قرار گیرند.

این برنامه دقیقاً به همین روش انجام شده است. آن‌ها به جای تلاش برای راه اندازی سرور‌های شخصی خود که از طریق آن‌ها می‌توانند داده‌های حساس را مسیریابی کنند، از خدمات عمومی وب آمازون، Google Cloud و Microsoft Azure استفاده می‌کنند.

در میان برنامه‌های دیگر، کیف پول موبایلی که توسط یک شرکت Fortune 500 ساخته شده، اطلاعات مربوط به جلسه و پرداخت کاربران را افشا می‌کند که می‌تواند منجر به کلاهبرداری شود.

هزاران برنامه Android و iOS اطلاعات کاربران را فاش می کنند

هزاران برنامه Android و iOS اطلاعات کاربران را فاش می کنند

ارائه دهندگان خدمات ابری مانند آمازون، گوگل و مایکروسافت روش‌هایی برای محافظت از قرار گرفتن اطلاعات در معرض فاش شدن را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. با این حال، این نهایت مسئولیت توسعه دهندگان و شرکت‌هایی است که برنامه‌ها را ارائه می‌دهند تا از تنظیمات مناسب برای اطمینان از امنیت کاربران خود استفاده کنند.

اطلاعات مهم و شخصی کاربران در آستانه فاش شدن است

قسمت نگران کننده این است که این موارد فراتر از اطلاعات اولیه مربوط به تبلیغات است که در معرض خطر است.

Zimperium کشف کرده که اطلاعات شخصی، گذرواژه‌ها و اطلاعات پزشکی کاربران و همچنین اطلاعات مالی و پرداختی (بسته به خدمات برنامه) نیز در دسترس است و برای علاقه‌مندان قابل مشاهده است. خطرات ناشی از پخش این نوع اطلاعات بسیار زیاد است.

هزاران برنامه Android و iOS اطلاعات کاربران را فاش می کنند

بسیاری از توسعه دهندگان برنامه‌های معیوب از این موضوع آگاه شده‌اند، اما هیچ واکنشی نشان ندادند. متأسفانه مشخص نیست که آیا هنوز از این تنظیمات نادرست برای بهره برداری از اطلاعات کاربران استفاده می‌شود یا خیر.

دیگر مطالب
درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!