درخواست جامعه کلیمیان ایران از رئیس‌جمهور آمریکا

سخنان وزیر خارجه آمریکا درباره برنامه هسته‌ای ایران و دیدار وی با کا‌ترین اشتون با محوریت مذاکرات هسته‌ای، بازتاب اعلام خط قرمز ایران در مذاکرات هسته‌ای ژنو، درخواست جامعه کلیمیان ایران از رئیس‌جمهور آمریکا و تصمیم ایران برای فرستادن دومین میمون به فضا، از جمله مهم‌ترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.

 سخنان جدید جان کری، وزیر خارجه آمریکا درباره مذاکرات هسته‌ای ایران، یکی از مهم‌ترین اخباری است که بازتاب گسترده‌ای در مطبوعات جهانی داشته است.
به گزارش «تابناک»،به نوشته «واشنگتن پست»، جان کری اظهار داشته پنجره دیپلماسی در برابر ایران کاملاً باز است؛ اما عدم توافق بهتر از دستیابی به یک «توافق بد» است. کری این اظهارات را در تماسی ویدئویی با کنفرانس لابی صهیونیستی آمریکا (آیپک) بیان کرده است. وی اظهار داشته: «هم‌اکنون پنجره دیپلماسی باز است؛ اما می‌خواهم بدانید که چشمان ما نیز باز است».
گفتنی است، اظهارات کری درباره بهتر بودن عدم توافق از یک توافق بد، دقیقاً تکرار جمله‌ای است که نخست وزیر رژیم اسرائیل در روزهای اخیر پیاپی به کار برده است.
کری که روز گذشته ‌در لندن بوده، درباره مذاکرات هسته‌ای ایران با کا‌ترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز گفت‌و‌گو کرده است. به نوشته «تایمز اسرائیل»، در این دیدار به جز موضوع هسته‌ای ایران، مسائل مربوط به سوریه، مصر و صلح خاورمیانه نیز مورد بحث قرار گرفته است. این روزنامه می‌نویسد پس از دیدار کری و اشتون، وزارت خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای، این دیدار را «سازنده» دانسته است. مهم‌ترین موضوع مورد بحث در گفت‌و‌گوی این دو مقام غربی، مقدمات برگزاری مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ بوده است.
سخنان معاون وزیر خارجه ایران درباره خطوط قرمز کشور در مذاکرات هسته‌ای، دیگر موضوعی است که بازتاب گسترده‌ای در سطح جهانی داشته است. روزنامه «نشنال» امارات از جمله مطبوعاتی است که به این موضوع پرداخته و می‌نویسد، در دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران که قرار است فردا برگزار شود، بیش از هر زمان دیگری خوش‌بینی وجود دارد. با این حال، تنها افراد اندکی هستند که انتظار دارند پیشرفتی سریع در موضوع هسته‌ای ایران حاصل شود.
این روزنامه در ادامه با اشاره به سخنان روز گذشته سید عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه ایران می‌نویسد، ایران با یکی از درخواست‌های اصلی غرب در دوره‌های پیشین مذاکرات، یعنی انتقال اورانیوم غنی شده به خارج از کشور مخالفت کرده است.
خبر درخواست جامعه کلیمیان ایران از رئیس‌جمهور آمریکا، موضوع دیگری است که مورد توجه برخی ‌مطبوعات و رسانه‌های جهان قرار گرفته است. خبرگزاری فرانسه می‌نویسد، جامعه یهودیان (کلیمیان) ایران از رئیس جمهور ایالات متحده ‌خواسته از فرصت «تکرار ناپذیر» به وجود آمده به واسطه روی کار آمدن یک رئیس‌جمهور میانه‌رو در ایران، برای بهبود روابط با ایران بهره گیرد.
در نامه سرگشاده این جمعیت برای اوباما آمده است: «اگر ایالات متحده و جامعه جهانی از این فرصت طلایی و شاید تکرارناپذیر بهترین استفاده را نبرد، این موضوع به سود کسانی خواهد بود که مخالف عادی‌سازی روابط میان ایران و آمریکا هستند». این نامه می‌افزاید: «ما کلیمیان ایران، به عنوان یک اقلیت دینی در انتخابات شرکت کرده و رئیس جمهور محبوب خود را ‌آزادانه برگزیدیم».
در پایان در میان دیگر مطالب، خبر تصمیم ایران برای فرستادن دومین میمون به فضا، موضوعی است که در شماری از مطبوعات و رسانه‌های انگلیسی زبان بازتاب یافته است. روزنامه «گالف تودی» ضمن پرداختن به این خبر، به نقل از رئیس سازمان فضایی جمهوری اسلامی ایران می‌نویسد، ایران می‌خواهد در یک ماه آینده، یک میمون زنده دیگر را نیز به فضا بفرستد. این روزنامه اشاره می‌کند که در ماه ژانویه نیز اعلام شد که ایران موفق شده یک میمون را به فضا بفرستد و آن را بار دیگر به زمین بازگرداند.
 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.