چند سوال از فلاحیان درباره قتل‌های زنجیره‌ای

«پنجشبه گذشته علی فلاحیان در برنامه شناسنامه حاضر شد و مجددا ادعای خود را مبنی بر اینکه قتل‌های زنجیره‌ای در دوران وی اتفاق نیفتاده است تکرار کرد و گفت:”این موضوع حادثه‌ای بودکه یک سال و نیم بعد از خروج من از وزارت اطلاعات اتفاق افتاد و موجب تغییر وزیر اطلاعات وقت شد.”

 اما مطرح کردن دوباره این صحبت ها قطعا اقدام پسندیده‌ای بود زیرا این فرصت را برای افکار عمومی ایجاد کرد که سوالات بی‌پاسخ در این خصوص را مجددا مطرح کرده که شاید این بار پاسخ مشخص و روشنی به آنها داده شود که در اینجا به بخشی از آنها اشاره خواهیم کرد.»
قانون‌آنلاین با این مقدمه، سوالات خود را به شرح زیر طرح کرده است:
«1- در خصوص صحبت‌های مطرح‌شده از جانب وزیر اطلاعات دوران سازندگی به جرات می‌توان این ادعا را کذب محض دانست زیرا اولا این مسئله در صورتی صحت دارد که قتل‌های زنجیره ای را محدود به چهار قتل (فروهر و همسرش، پوینده و مختاری) آذرماه سال 77 دانست اما ماجرا فراتر از آن بود چرا که نمی‌توان قتل کشیش‌ها، میرعلایی، حسین برازنده، تفضلی و تعدادی از روحانیون و روشنفکران اهل تسنن را نادیده گرفت. اما در آن دوران این قتل‌ها به اندازه چهار قتل آذرماه مطرح نشد و البته دلایل خاص خود را داشت زیرا در آن دوران مطبوعات مستقلی که بتوانند ماجرا را پیگیری کنند وجود نداشت و همچنین آن قتل‌ها با فاصله زمانی قابل توجهی انجام شده بود. ثانیا اگر این ادعا را به گونه‌ای دیگر مطرح کنیم و بگوییم که علی فلاحیان از ارتکاب قتل‌ها بی‌اطلاع بوده است، باز این سوال مطرح می‌شود که چطور شخصی مانند فلاحیان که 8 سال در قامت وزیر و پیش‌تر به عنوان قائم‌مقام این وزارتخانه حضور داشته است، از وقوع چنین حوادثی بی‌اطلاع بوده است؟ ثالثا اگر ایشان (علی فلاحیان) ادعا می‌کنند که قتل‌ها پس از دوران وزارت وی اتفاق افتاده است، چرا زمانی که قرار شد در مجلس حضور یابد خود را زیر پرچم هاشمی رفسنجانی قرار داد و گفت در صورتی در مجلس حاضر می‌شود که رئیس‌جمهور وقت هم حضور داشته باشد؟ رابعا مگر ایشان نبودند که امنیت کشور را به سعید امامی سپردند؟ مگر با روش‌های وی آشنایی نداشتند؟ مگر در دوران وزارت ایشان و معاونت سعید امامی نبود که برنامه هویت ساخته و پخش شد؟ اصلا یک سوال واضح‌تر، چرا پس از آنکه وی به جرم بردن موشک به بلژیک محاکمه شد از وزارتخانه اخراج نشد و تنها به نزول درجه وی به سمت مشاور اکتفا کردند؟
2- فلاحیان در ادامه صحبت‌های خود در برنامه شناسنامه گفت: “تاثیر این اتفاق روی دستگاه اطلاعاتی کشور خیلی بد بود. چون این کاری بود که سیستم اطلاعاتی ما انجام نمی‌دهد. ما در وزارت اطلاعات عملیات نداریم.”بیان این نکته که در وزارت اطلاعات در زمان ایشان، چیزی به نام عملیات وجود نداشته است تا حدود زیادی با صحبت‌های هم‌مدرسه‌ای خود یعنی حسینیان در تناقض است. زیرا ایشان پس از خودکشی سعید امامی (البته حسینیان معتقد بود که وی به قتل رسید) گفته بودند که متهم صدها عملیات موفق در خارج از کشور داشته است. این مسئله را چگونه می‌خواهند توضیح دهند؟ اصلا آقای فلاحیان چرا بر خلاف قرار قبلی حاضر به مناظره با آقای عمادالدین باقی نشدند؟
در پایان لازم است به این نکته اشاره کنیم که اگر صحبت‌های فلاحیان در ادامه این برنامه که گفت: “آنها این تحلیل را داشتند که افرادی که علیه دین، خدا و پیامبر صحبت کردند مرتد هستند و خودسرانه و بدون اینکه دستگاه قضایی در مورد آنها تصمیم بگیرد، وارد عمل شدند.” صحیح باشد، چرا هیچ‌گاه کسانی که فتوای مرتد بودن را صادر و امثال سعید امامی و مهرداد علیخانی و مصطفی کاظمی اجرا می‌کردند، شناسایی و محکوم نشدند؟ به هر حال اینکه گفته می‌شود پیش از دوم خرداد قتل‌های زنجیره‌ای وجود نداشته است، بسیار بحث‌برانگیز است که قطعا در زمان مناسب مفصلا آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد اما علی‌الحساب امیدواریم که زمانی فرا رسد که علی فلاحیان و البته آقایانی که در آن زمان سمت‌های کلیدی در وزارت اطلاعات و البته در دستگاه قضایی داشتند در خصوص این پرونده مه گرفته، شفاف‌سازی کنند.»
 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.