حرف های جالب خاکپور:جرات نمی کنند منبع اصلی تبانی ها را بگیرند

خاکپور گفت : در مقطعی که سرمربی استیل آذین بودم نه کسی پیشنهاد رشوه داد و نه ما به کسی پیشنهاد دادیم.

محمد خاکپور درباره مسئله تبانی و فساد در فوتبال ایران، جدال لفظی محمد مایلی‌کهن و علی دایی و … صحبت‌های زیر را مطرح کرد:
* زمانی که در لیگ برتر ایران و تیم استیل‌ آذین سرمربی بودید صحبتی از تبانی می‌شنیدید؟
– بله، از این صحبت‌ها زیاد بود. به نظرم این حرف و حدیث‌ها از زمانی آغاز شد که پول هنگفتی وارد لیگ برتر شد. در واقع زمانی که فوتبال ما به سمت حرفه‌ای شدن پیش رفت و پول وارد آن شد این صحبت‌ها مطرح شد. دلیل این مسئله هم این است که ما طرز استفاده صحیح از پول را بلد نیستیم و همین طور که می‌بینید فوتبال ما آلوده شده است. از ابتدای آغاز لیگ حرفه‌ای فوتبال ایران تعداد کمی از این کارها می‌کردند ولی الان این کارها گسترده شد و به مربیان و بازیکنان نیز کشیده شد و می‌شنویم که به عنوان مثال در نتیجه یک بازی تغییری ایجاد شده است. کسی به نام علی دایی فریاد می‌زند و می‌خواهد مسئله تبانی را پیگیری کند اما برای او حاشیه ایجاد می‌کنند و 5 نفر در این زمینه مصاحبه هم می‌کنند. مطمئنا با این شرایط مشکلات حل نخواهد شد. اگر هر کسی هم غیر از علی دایی به این موضوعات اعتراض داشت هیچ‌کس پیگیری نمی‌کرد. چند سال پیش اجازه فعالیت به چند مربی در لیگ برتر داده نشد و آنها مجبور شدند در لیگ دسته اول مربیگری کنند. این حکم مثل این می‌ماند که در تهران کسی را به قتل رسانده‌ایم و حکم دهند که باید در کرج زندگی کنیم. آیا در کرج نمی‌توان کسی را به قتل رساند؟
* آیا پیشنهاد رشوه را در زمان سرمربیگری شما داده بودند؟
– در مقطعی که سرمربی استیل آذین بودم نه کسی پیشنهاد رشوه داد و نه ما به کسی پیشنهاد دادیم.
* به نظرتان مسئولان می‌توانند ریشه تبانی و فساد را بخشکانند؟
– هیچ‌کس جرات نمی‌کند منبع اصلی این تبانی‌ها را بگیرد. بازیکنی با باشگاهی قرارداد میلیاردی می‌‌گیرد و یک ماه هم از آن بازیکن استفاده می‌شود ولی از آن تیم جدا می‌شود. چرا بازیکن خارجی که در کشور خودش 50 هزار دلار ارزش دارد باید در ایران 2 میلیون دلار قرارداد ببندد؟ چرا کسی این مسائل را دنبال نمی‌کند؟
* شما معتقدید اگر مبارزه اساسی با مسئله تبانی و فساد شود، دست خیلی‌ها در این فوتبال به اصطلاح “رو” می‌شود؟
– قطعا دست خیلی‌ها رو خواهد شد. به همین دلیل است که می‌گویم کسی پیگیری اصولی برای مبارزه با تبانی و فساد در فوتبال ما نمی‌کند.
* درباره دعوای تکراری علی دایی و محمد مایلی‌کهن چه نظری دارید؟
– اینکه چرا این دعواها می‌افتد در حدی نیستم که نظری بدهم. هم مایلی‌کهن و هم دایی از بزرگان فوتبال ما و برای جوانان الگو هستند. اگر ما 75 میلیون جمعیت داشته باشیم 70 میلیون نفر این 2 نفر را می‌شناسند. هم دایی و هم مایلی‌کهن باید در رفتار و منش‌شان مراعات خیلی رفتارها را بکنند چون برای مردم الگو هستند.
* اما این 2 نفری که می‌گویید الگو هستند اتهامات سنگینی را به همدیگر زده‌اند.
– من از این اتهامات خبری ندارم.
* آیا اختلاف مایلی‌کهن و دایی به انتخاب سرمربی پرسپولیس پیش از آغاز فصل برمی‌گردد. موافق هستید؟
– فکر نمی‌کنم به انتخاب سرمربیگری پرسپولیس برگردد چون این 2 نفر چندین سال است که با همدیگر دعوا دارند! این کدورت‌ها از دوران زمان سرمربیگری مایلی‌کهن در تیم ملی برمی‌گردد که علی دایی هم در تیم ملی به عنوان بازیکن حضور داشت. این 2 در تیم ملی هم مشکلاتی با یکدیگر داشتند.
* بازیکنی به نام استیون بیت‌آشور در لیگ MLS آمریکا بازی می‌کند که به تیم ملی هم دعوت شده است. با این بازیکن آشنایی دارید؟
– نه با وجود اینکه در آمریکا زندگی می‌کنم با این بازیکن آشنایی ندارم.
* نظرتان در مورد دعوت بازیکنان ایرانی‌الاصلی که در خارج از ایران بازی می‌کنند، چیست؟
– انتخاب سرمربی سلیقه‌ای است. بازیکنی چون بیت‌آشور را کارلوس کی‌روش به تیم ملی دعوت کرده و ما نمی‌توانیم نظری دهیم اما در کشور خودمان استعدادهای نابی داریم که به خاطر آلوده بودن فوتبال‌مان دیده نمی‌شوند. اگر چنین استعدادهایی پیدا کنند نیازی به دعوت بازیکنان ایرانی‌ الاصلی نیست.
* شما پیش از این گفته بودید تیم ملی با شانس و دعا به جام جهانی صعود کرد. در ایران صحبت‌هایی در این رابطه شد که با واکنش منفی کارلوس کی‌روش روبرو گردید.
– منتقدانی که می‌گویند تیم ملی شانسی به جام جهانی صعود کرده دست‌شان کوتاه است چون تیم ملی نتیجه گرفته است.
* برخی به لیست جدید کی‌روش ایراد گرفته‌اند که چرا بازیکنی که چندین ماه مصدوم بوده باید به تیم ملی دعوت شود ولی از صدرنشین لیگ هیچ‌بازیکنی دعوت نشود.
– ما باید بدانیم از حضور در جام جهانی چه می‌خواهیم. اگر کی‌روش با این بازیکنان راحت است باید از او سوال کرد که به دنبال چه نتیجه‌ای در جام جهانی است. او می‌توانست یک‌سری بازیکن جوان را به تیم ملی دعوت کند که پشتوانه خوبی برای بازی‌های جام ملت‌‌های آسیا و المپیک باشند.
* شاید کی‌روش دیگر قصد ندارد، پس از جام جهانی روی نیمکت تیم ملی بنشیند؟
– این مسئله به سیاست‌های فدراسیون فوتبال برمی‌گردد. متاسفانه فوتبال ما نتیجه‌گرا شده و می‌بینیم مدیری برای اینکه در پست خود بماند به دنبال گرفتن نتیجه است بدون اینکه به فکر آینده باشد. در حالی که در ژاپن مدیران این طرز تفکر را دارند که اگر فنا شدند اهمیت ندارد ولی در آینده نتیجه کسب کنند. ما باید لیگ محکم‌تر و با کیفیت‌تری داشته باشیم. در اروپا به بازیکنان پول‌های زیادی می‌دهند ولی به لحاظ حرفه‌ای از بازیکنان کار می‌کشند.
منبع: تسنیم
 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.