یک فوق تخصص گوارش اعلام کرد؛ شرایط روزه داری افراد مبتلا به بیماری‌های گوارشی

یک فوق تخصص گوارش و کبد، شرایط روزه داری برای افراد مبتلا به بیماری‌های گوارشی را تشریح کرد.

به گزارش ستاره ها و به نقل از مهر، حمید اسدزاده عقدایی اظهار کرد:

بیمارانی که دچار التهاب و عفونت در معده و یا اثنی عشر بوده اند و در حال حاضر درمان شده اند و ماه هاست از بهبودی آنان می‌گذرد و داروهایشان را با فاصله حدود ۱۲ ساعت مصرف می‌کنند، می‌توانند با مصرف داروهای خود در وعده سحر و افطار روزه بگیرند.

اگر بعد از چند روز روزه گرفتن برای این افراد مشکلی ایجاد نشد می‌توانند روزه داری را ادامه دهند.

اما برخی از بیماران که در فاز فعال بیماری هستند مانند کسانی که زخم معده و اثنی عشر دارند و درحال درمان اند، نباید روزه بگیرند.

گرفتن روزه ممکن است یبوست این افراد را تشدید کند و دچار عوارضی شوند که در آینده برای آنان مشکل ساز باشد.

اما روزه گرفتن برای برخی از بیماران دچار مشکلات گوارشی مانند کسانی که ریفلاکس دارند می‌تواند مفید باشد و از روزه گرفتن احساس رضایت کنند، اما این افراد باید مراقب باشند هنگام سحر و افطار یک جا حجم زیادی غذا نخورند و مواد غذایی را فاصله زمانی بخورند.

هنگام سحر نیز این افراد باید از خوردن غذاهای سنگین اجتناب کنند و یک تا دو ساعت پیش از اذان به تدریج غذا بخورند تا هنگام اذان حجم زیادی غذا وارد معده شأن نشود.

در مورد افرادی که دچار بیماری‌هایی همچون نارسایی و هپاتیت هستند باید فرد به فرد تصمیم گرفته شود و نمی‌توان یک دستور کلی برای همه این افراد صادر کرد.

درباره بیمارانی که باید منظم دارو مصرف کنند و یا دچار ضعف سیستم ایمنی هستند، ممکن است این افراد نتوانند گرسنگی طولانی مدت را تحمل کنند و روزه گرفتن برای آنها دردسر ساز شودو

اما بیمارانی که یک نوبت دارو مصرف می‌کنند مانند کسانی که هپاتیت‌های ویروسی دارند اگر کبدشان به درجه نارسایی نرسیده باشد معمولاً می‌توانند روزه بگیرند.

فردی که در فاز فعال بیماری کرونا قرار دارد نباید روزه بگیرد اما فردی که بیماری وی کاملاً بهبود یافته اگر چند هفته از برطرف شدن علائم تنفسی و تب وی گذشته باشد می‌تواند روزه بگیرد.

از خوردن حجم زیادی غذا هنگام افطار و سحر بپرهیزید

روزه داران هنگام سحر و افطار، به ویژه هنگام افطار نباید حجم زیادی غذا بخورند، زیرا این حجم غذا بلافاصله وارد معده شده و هورمون‌ها ترشح می‌شوند و باعث ضعف، سرگیجه، دردهای شکمی و بیرون روی در برخی از افراد می‌شود.

وی آغاز افطار را خوردن غذاهای سبکی مانند سوپ توصیه کرد و گفت: بعد از خوردن غذاهای سبک در افطار، با فاصله زمانی یک یا دو ساعته خوردن شام توصیه می‌شود.

روزه داران باید از خوردن غذاهایی که حجم زیادی کربوهیدرات و قند دارد خودداری کنند.

زولبیا و بامیه برای مصرف در این ماه مناسب نیست، زیرا هم از نظر رعایت بهداشت در پخت این شیرینی جات تردید وجود دارد و هم اینکه باعث احساس گرسنگی کاذب بعد از چند ساعت می‌شود.

اسهال و تهوع؛ شایع‌ترین عوارض گوارشی ویروس کرونا

این متخصص همچنین درباره عوارض ویروس کووید ۱۹ بر سیستم گوارشی مبتلایان اظهار کرد: اسهال، تهوع و استفراغ شایع‌ترین علائم گوارشی ویروس کرونا بر روی مبتلایان است.

عوارضی همچون التهاب مجاری صفراوی و بالا رفتن آنزیم‌های کبدی از علائم کمتر شایع ویروس کروناست، البته نمی‌توان این عوارض را از علائم قطعی کرونا عنوان کرد اما در تعدادی از بیماران این عوارض مشاهده شده است.

به همین خاطر در دوران شیوع کرونا برای بسیاری از بیمارانی که با علائم گوارشی به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه می‌کنند اما برای عوارض آنان علت مشخصی یافت نمی‌شود، باید احتمال ابتلاء به کرونا نیز در نظر گرفته شود.

اگر بیماری علائم تنفسی نداشته باشد اما دچار اسهال، تهوع و استفراغ بدون دلیل باشد، باید احتمال ابتلاء به کرونا را در وی بررسی کرد.

دیگر مطالب
درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!