وقتی پژمان جمشیدی حماسه ساز می شود!

آرش ادراکی- هر وقت پای برادران قاسم خانی در فیلنامه یک سریال در میان است یعنی این مجموعه و این سریال باید کار متفاوتی از آب در بیاید.

 از وقتی برادران قاسم خانی از مهران مدیری جدا شدند این مرد محبوب با مجموعه های طنزش به حاشیه رفت و در «قهوه تلخ» آن بلا سرش آمد و در «ویلای من» طنزی بی حس و حال را به مردم تقدیم کرد. قاسم خانی ها به خصوص پیمانشان (پیمان قاسم خانی) هر کجا که باشند و هر چه بنویسند کارشان می گیرد. حتی اگر از فیلنامه نویسی سریال های تلویزیونی وارد یک پروژه سینمایی مثل «سن پطرزبورگ» شوند باز هم آن کار جذاب و تماشایی است.
پژمان
سریال پژمان کاری است از برادران قاسم خانی به کارگردانی دوست همیشگی شان سروش صحت و البته با نقش آفرینی پژمان جمشیدی که در گذشته یکی از بازیکنان فوتبال ما بود. از اسم سریال و بازی جمشیدی مشخص است که این بازیکن سابق و زود محو شده فوتبال ایران در این سریال نقش محوری دارد.
تردید نداریم حضور پژمان جمشیدی در سریال پژمان بی ربط به روابط دوستانه او با برخی از هنرپیشه ها نیست. او از چند سال قبل با پژمان بازغی و سام درخشانی رفاقت صمیمانه ای داشت و البته چون از دیگ بازغی ها بخاری بلند نشد،دوستی جمشیدی با خانواده قاسم خانی برای بازیگر شدن او ثمربخش بود و این بازیکن سابق فوتبال بالاخره به عرصه هنرهای نمایشی راه پیدا کرد!
البته انتظار از برادران با سلیقه قاسم خانی که هنرشان و قلمشان بر هیچ کسی پوشیده نیست این بود که اگر سراغی از بازیکنان فوتبال می گیرند، بهترین ها را در این میان گلچین می کردند. هرچند می دانیم تا یک بازیکن به ته خط فوتبال نرسیده باشد حاضر نیست مثل پژمان جمشیدی نقش خودش را با این ظرافتی که هر شب مشاهده می کنید اجرا کند!
برادران قاسم خانی می دانند در دیالوگ هایی که برای این سریال نوشته اند و آن را تحویل سروش صحت داده اند بیش از هزار بار به نام و شهرت پژمان جمشیدی اشاره کرده اند. یعنی چنان تبلیغی در تلویزیون برای یک بازیکن تمام شده فوتبال صورت گرفته که در تاریخ رسانه های ایران بی سابقه است.

مثلا در برنامه 90 که اوج هنر و سلیقه عادل فردوسی پور در سازمان صدا و سیماست هر سال و فقط برای چند دقیقه (از 3 دقیقه کمتر) یادی از سیروس قایقران می شود و حداکثر بین 7 الی 8 بار نامی از این اسطوره برده می شود اما پژمان جمشیدی ناگهان می شود گل سر سبد صدا و سیما!
نویسندگان این مجموعه طوری جمشیدی را بزرگ کرده اند که نسل ساده،کم مطالعه و بی آرمان امروزی گمان می کند با یکی از اساطیر فوتبال ایران طرف است که این قدر روی نام وشهرت او تاکید می شود و گویی این فوتبال بدخت، نه حسین کلانی و محراب شاهرخی داشته و نه ناصر حجازی و علی پروین و سیروس قایقران و حمید شیرزادگان و …
عرصه رسانه های تصویری قاعدتا باید عرصه عدالت باشد و هر شهروند ایرانی حق استفاده از بیت المال را دارد اما انصافا آیا صدا وسیما تصور نمی کند وقت و بودجه و همه چیز این سازمان عریض و طویل را به صورت غلوآمیز در اختیار یک بازیکن تمام شده قرار داده است؟
انصافا نام کدام بازیکن پرافتخار در تمام تاریخ فوتبال ایران به اندازه پژمان جمشیدی که در این سریال نقش اول را دارد در تلویزیون برده شده؟ سریالی که خود هزار بار تاکید می کند یک بازیکن با یک گل ملی! یک بازیکن با یک گل ملی گل سرسبد شماست اما تاریخ سازان و حماسه سازان فوتبال ایران هیچ جایی در رسانه ملی ندارند. شگفتا…

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.