تعیین سن مناسب ازدواج در کتاب سوم ابتدایی!

.

دانش آموزان کلاس سوم ابتدایی امسال یاد می گیرند که 24 سالگی سن مناسب برای ازدواج است! در کتاب مطالعات اجتماعی سوم ابتدایی‌ که امسال به طور کامل تغییر کرده و جدید التالیف است، درسی به نام «من بزرگتر شده ام» گنجانده شده که سن مناسب برای ازدواج را تعیین کرده است.
در عکسی که از این درس منتشر شده، بالای تصویر نقاشی شده یک عروس و داماد نوشته شده؛ 24 سالگی!
قدیمی تر ها یادشان هست که کتاب تعلیمات اجتماعی سابق در کلاس سوم ابتدایی درسی داشت به نام خانواده آقای هاشمی که در جریان سفر این خانواده از کازرون به نیشابور، نکات اجتماعی و سیاسی به دانش آموزان آموزش داده می شد. اما این درس حذف و براساس طرحی به نام «برنامه درس ملی» ، کتاب مطالعات اجتماعی با رویکردی جدید تالیف شد.
براساس اعلام دفتر برنامه ریزی و تالیف کتاب های درسی، کتاب جدید با توجه به نیازهای عمومی تألیف شده و به مسائلی چون هویت شخصی، هویت خانوادگی و هویت اجتماعی پرداخته است.
از سال گذشته براساس «برنامه درس ملی» در پنج درصد دروس پایه اول دبستان و متوسطه، تغییراتی صورت گرفت و امسال این رقم به 20 درصد از همه پایه‌ها رسید و قرار است در سال 93 در تمام مقاطع به صورت سراسری اجرا می‌شود.
البته تغییرات کتاب های درسی منتقدانی هم داشته است. بسیاری از کارشناسان این حوزه،معتقدند که روند تغییرات کتاب‌های درسی شتابزده است و ضوابط و استاندرد در آن رعایت نمی‌شود . از سوی دیگر نظرات اصلاحی و انتقادات کارشناسان و صاحب‌نظران هم نادیده گرفته می‌شود.آنطور که پیداست کتاب‌ها بدون طی مراحل آزمایشی و رفع اشکالات در فاصله زمانی کوتاهی تالیف و بلافاصله تدریس آنها توسط معلمانی که خود آموزش ندیده بودند آغاز شده است.
البته سید احمد حسینی مدیرکل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی اردیبهشت امسال اعلام کرده بود که بازخوردهای پژوهشکده آموزش و پرورش از کتاب‌های جدیدالتالیف به اداره کل نظارت، نشر و توزیع مواد آموزشی ارسال شده و براساس آن تغییراتی در کتاب ها ایجاد می شود. اما به نظر می رسد باید منتظر اعتراض های بیشتر مدرسان و صاحب نظران کتاب های درسی، به این کتاب و کتاب های دیگر مدارس باشیم.
 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.