نتایج چندنظرسنجی‌درباره رابطه ایران و آمریکا

در غالب نظرسنجی هایی که تاکنون نتایج آن توسط رسانه های داخلی منتشر شده است ادعا شده که چیزی بین 61 تا 76 درصد مردم ایران یا آمریکا خواهان افزایش روابط دو کشور هستند

به گزارش مهر  چهارشنبه هفته گذشته حسن روحانی رئیس جمهور وقتی با سوال های خبرنگاران درباره گفت وگوی تلفنی با رئیس جمهور آمریکا و اعتراض هایی که در داخل به این گفت وگو شده است قرار گرفت، از یک نظرسنجی مهم خبر داد. او گفت که به دو دستگاه مهم نظرسنجی گفته است که در کشور نظرسنجی دقیق کنند و نظر مردم را بگیرند تا ببیند این حرکت دولت که گامی به پیش گذاشته است، چقدر موافق و چقدر مخالف دارد
بلافاصله بعد از این اظهار نظر رئیس جمهور، نقدها درباره همین نظرسنجی هم قرار است انجام شود به رسانه ها جاری شد. محمدحسن قدیری ابیانه، کارشناس مسائل سیاسی برگزاری نظرسنجی در مورد رابطه با آمریکا را اقدامی نپخته و نسنجیده دانست. او گفت که دوفرض وجود دارد. یکی اینکه اکثریت مردم بگویند مخالفند. در این صورت راه برای مذاکره دشوار خواهد شد و دست دولت تا حدودی بسته. دیگر اینکه اکثریت بگویند با مذاکره و یا حتی برقراری رابطه با آمریکا موافقند که راه بر امتیاز گیری دولت از طرف آمریکایی ها بسته خواهد شد و این به نفع آمریکا است.
اما از سوی دیگر نظرسنجی‌هایی مشابه در آمریکا انجام شد. ایرنا خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی نوشت نتایج یک نظرسنجی تازه در آمریکا نشان می دهد که اکثریت مردم آن کشور خواستار پیشبرد دیپلماسی و افزایش روابط ایران و آمریکا هستند. این نظرسنجی از سوی شکبه خبری سی ان ن با همکاری orc (یک کمپانی بین المللی تحقیقاتی) انجام شده است.

دراین تحقیق، مصاحبه تلفنی با بیش از ۸۰۰ آمریکایی بین روزهای ۲۷ تا ۲۹ سپتامبر (‌ پنجم تا هفتم مهرماه) انجام شده است وطی آن سه چهارم آمریکایی ها (۷۶ درصد) با ارتباط دیپلماتیک دو کشور ایران و آمریکا موافقت کرده اند.
از سوی دیگر روزنامه شرق در یادداشتی به نظرسنجی 11 سال پیش که در این باره انجام شده بود اشاره کرده و نوشت که 11 سال پیش در چنین روزهایی انتشار نتایج نظرسنجی از شهروندان تهرانی درباره روابط ایران و آمریکا توسط خبرگزاری رسمی ایرنا، التهاب شدیدی را در جامعه برانگیخت. نظرسنجی به سفارش مرکز پژوهش‌های مجلس و همزمان توسط سه موسسه وابسته به وزارت ارشاد، جهاد دانشگاهی و اطلاعات انجام شد و یافته‌های هر سه نظرسنجی که بر نظر مردم نسبت به انجام مذاکره و برقراری رابطه با آمریکا متمرکز بود، با تفاوت‌هایی دوتا سه‌درصدی یکدیگر را تایید می‌کردند. در آن مقطع، بین 68 تا 76‌درصد شهروندان تهرانی موافق انجام مذاکره با آمریکا بوده و برقراری رابطه را در جهت منافع عمومی ارزیابی می‌کردند
انتشار این نظرسنجی که در سال 81 توسط موسسه پژوهشی آینده انجام شده بود البته برای بانیانش عاقبت خوشی نداشت. عباس عبدی از بانیان این نظرسنجی بازداشت شد و مقامات قضایی شهروندان را از ترویج ایده رابطه با آمریکا برحذر داشتند.
تبعات این نظرسنجی چنان بود که در سال 91 حمید رسایی از نماینده مردم تهران و عضو جبهه پایداری مجلس شورای اسلامی در سال 91 در مناظره ای با محمد جواد حق شناس از چهره های اصلاح طلب، به همین نظرسنجی اشاره کرد و گفت که در زمان دولت اصلاحات همین افراد دست به راه اندازی نظرسنجی رابطه با آمریکا زدند و وقتی با عوامل آن که یکی از آنها عبدی بود، برخورد شد، معلوم شد این نظرسنجی تقلبی بوده است. این نظرسنجی گاها تیتر یک روزنامه‌های اصلاح طلب می‌شد.
اما نکته جالب آن بود که در سال 88 در روزهایی که کشور درگیر حوادث بعد از انتخابات بود روزنامه کیهان نتایج نظرسنجی یک مرکز نظرسنجی معروف به نام ورلد پابلیک آپینین (World Public Opinion) را منتشر کرد و نوشت که که در این نظرسنجی 63 درصد پاسخ دهندگان خواستار از سرگیری روابط دیپلماتیک با آمریکا شده اند.
کیهان نوشت: به گزارش خبرگزاری فرانسه، ورلد پابلیک آپینین مدعی است که در این نظر سنجی 63 درصد پاسخ دهندگان خواستار از سرگرفته شدن روابط دیپلماتیک با آمریکا شده اند. از این تعداد 18درصد از برقراری مجدد رابطه با آمریکا به شدت حمایت کردند و 27درصد نیز مخالفت خود را برای برقراری ارتباط با آمریکا اعلام کردند.
 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.