گفت و گو با زلاتکو کرانچار/پرسپولیسی ها با من تماس نداشتند/مرزبان خارج از محدوده فعالیت می کرد!

یک مربی حرفه‌ای با خصوصیاتی حرفه‌ای‌تر! این همه تعریفی است که می‌شود از زلاتکو کرانچار سرمربی موفق سپاهان انجام داد. با همراهی رضا چلنگر مترجم کرانچار با سرمربی سپاهان از هر دری صحبت کردیم.

به گزارش ستاره ها؛ او حتی در این مصاحبه در خصوص گواردیولا هم صحبت می‌کند! نقطه عطف این گفت‌وگو را شاید باید آن جایی بدانیم که کرانچار از حسرتش برای جدایی از پرسپولیس صحبت می‌کند.
سپاهان نیم‌فصل دوم به نظر می‌رسید که ضعیف‌تر از نیم‌فصل اول لیگ را شروع کرد. خودتان با این موضوع موافقید؟
نه! در نزد ما هیچ تغییری در تیم احساس نشد و می‌دانم که بازی به بازی به دنبال فرم و بازی‌سازی بودیم. ما کاملا سطح بازی خودمان را حفظ کردیم و هیچ افتی نداشتیم و این مهم را در بازی با ذوب‌آهن به همه نشان دادیم. الان در وضعیتی هستیم که با چند برد پیاپی می‌خواهیم دوباره با استقلال و تراکتورسازی برای قهرمانی رقابت کنیم.
البته باید در این چند سالی که در ایران مربی‌گری می‌کنید این را متوجه شده باشید که ایرانی‌ها نتیجه‌گرا هستند!
این موضوع را قبول دارم اما از لحاظ فنی سپاهان یکی از باکیفیت‌ترین بازی‌ها را ارائه می‌دهد. الان در نیمه نهایی جام حذفی هستیم و فاصله کمی با تراکتور و استقلال در لیگ برتر داریم و این نشان می‌دهد که هم خوب بازی می‌کنیم و هم نتیجه خوب می‌گیریم. الان هم برای قهرمانی آماده می‌شویم.
سپاهان جام حذفی را جدی‌تر می‌گیرد یا لیگ برتر را؟
هر 3! ما در 3 جام می‌جنگیم؛ جام حذفی، لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا.
پس با این صحبت‌ها باید سپاهان را یک پای فینال جام حذفی بدانیم!
نه اصلا من این حرف را نزدم. جام حذفی رقابتی است که در آن شگفتی رخ می‌دهد. لیون در فوتبال فرانسه در جام حذفی مقابل تیمی دسته سومی حذف شد. این موضوع کاملا پذیرفته شده است که در جام حذفی از این نتایج رقم بخورد اما با این که در بازی ما این استقلال است که میزبان خواهد بود اما می‌توانیم امیدوار باشیم که همه را شگفت‌زده کنیم.
سپاهان رکورد جالبی در لیگ برتر از خود به جای گذاشته. این تیم که 3 سال متوالی قهرمان لیگ برتر شده می‌تواند این عنوان را برای چهارمین‌بار پیاپی به دست بیاورد؟
بله! می‌توانیم از قهرمانی‌های‌مان دفاع کنیم! هنوز فولاد، تراکتور و استقلال هم از چیزی در جدول مطمئن نیستند اما چیزی که من مطمئنم این است که دیگر جای هیچ اشتباهی نداریم. در نیم‌فصل اول هم اگر دچار شکستی شدیم خیلی سریع آن را جبران کردیم اما باید این را بدانیم که رقبای ما در ادامه لیگ حتما لغزش خواهند داشت.
از هر چیزی درباره سپاهان صحبت کردیم جز علت جدایی مرزبان از سپاهان.دلیل این اتفاق چه بود؟
حرفی در این باره ندارم که بزنم! این تصمیم باشگاه بود. مرزبان به عنوان دستیار خیلی خوب بود اما او فقط دستیار من بود. شاید بیشتر از یک دستیار کار می‌کرد و در کارهای سازمانی که بیرون از وظایفش بود فعالیت می‌کرد. کسانی که فارسی می‌فهمند می‌دانستند که ماجرا چیست. باشگاه هم متوجه شد که او فراتر از فعالیتش مشغول به کار است و کارهایی می‌کرد که جایگاه او نبود.
شما چرا جلوی فعالیت‌های زیاد او را نگرفتید؟!
من او را راهنمایی می‌کردم اما نمی‌دانستم او بیرون از زمین چه می‌کند. مرزبان برای من مثل محمود کریمی دیگر دستیار من در سپاهان بود و وظایفش معلوم بود.
نمی‌توانستید با اخراج او توسط باشگاه مخالفت کنید؟
باید این را بگویم که خود مرزبان با این تصمیم موافق بود. شرایط تمرینی تیم ما خوب بود اما بیرون از آن را نمی‌دانستم! شاید نارضایتی بعضی از بازیکنان سپاهان در این امر دخیل بود. خود من همیشه رابطه‌ام با بازیکنان را در یک سطح بالا و حرفه‌ای نگه می‌دارم اما چون مرزبان فارسی بلد بود شاید خودش را زیاد وارد همه چیز می‌کرد. البته فراموش نکنید خود من او را به سپاهان آوردم. در تیم ملی مونته‌نگرو هم با هم بودیم. او فارسی بلد بود و می‌توانست دستیار خوبی برای من در سپاهان باشد اما شاید قدم در راه دیگری گذاشته بود.
با این حساب اگر به تیم دیگری بروید مرزبان را هم با خودتان می‌برید یا نه؟
فکر نمی‌کنم این اتفاق بیفتد.
صحبتی که این روزها زیاد در خصوص شما شنیده می‌شود این است که در راه بازگشت به پرسپولیس هستید و خیلی‌ها صحبت از مذاکرات‌تان با پرسپولیس می‌کنند.
خب این‌ها محاسبات رسانه‌ای است و من تا الان هیچ تماسی از باشگاه پرسپولیس نداشته‌ام. قرارداد من با باشگاه سپاهان یک قرارداد حرفه‌ای است و این قرارداد به من اجازه نمی‌دهد که با باشگاه دیگری مذاکره کنم.
یعنی کنفرانس تلفنی‌تان با باشگاه پرسپولیس را هم تکذیب می‌کنید؟!
من که در سوال قبل جواب‌تان را دادم. من هیچ مذاکره یا کنفرانس خبری با باشگاه پرسپولیس نداشتم و اجازه هم نمی‌دهم که باشگاهی بخواهد در این شرایط با من مذاکره کند. من حرفه‌ای هستم و می‌دانم زمان مذاکرات چه زمانی است. الان زمان مذاکره نیست.
شما خودتان در پرسپولیس فعالیت کردید. فکر می‌کنید چرا در این تیم مربیان خارجی نمی‌توانند نتیجه بگیرند؟!
مگر پرسپولیس با استانکو پابلوکوویچ قهرمان ایران نشده؟!
منظور من از این سوال در لیگ حرفه‌ای است و در این 12 سال!
من 5 ماه در پرسپولیس مربی بودم. خود من هم در یک موضوع با مانوئل در پرسپولیس هم‌جهت بودم و این که او هم در شرایطی به این تیم اضافه شد که من. هر دوی ما 15 روز مانده به شروع لیگ به پرسپولیس پیوستیم و این در حالی بود که برای موفقیت در یک تیم هر مربی به زمان نیاز دارد.
یعنی شما می‌گویید که تفکری که در این سال‌ها بر پرسپولیس حاکم بوده غلط است؟
ببینید روند تشکیل یک تیم طول می‌کشد. نمی‌خواهم در خصوص زمانی که من پرسپولیس بودم کسی را مقصر بدانم اما اگه مدیران باشگاه صبر بیشتری نشان می‌دادند سال بعد پرسپولیس قهرمان ایران بود. در آن 5 ماه در رقابت تنگاتنگ با استقلال بودیم. در آن بازی برفی در اصفهان با سپاهان قلعه‌نویی در حالی که 10 نفره بودیم 2 پنالتی از دست دادیم که اگر سپاهان را می‌بردیم شرایط کاملا به نفع من فرق می‌کرد. من اما آگاهی دارم که وقتی تفاوت امتیاز زیاد می‌شود مدیران باشگاه بهترین کار را تعویض مربی می‌دانند. من هم پذیرفتم! ماندن من در این تیم شاید شرایط را به نفع پرسپولیس می‌کرد و این تیم الان این جای جدول نبود.
چیزی که خیلی به نظر می‌رسد این است که وقتی درباره پرسپولیس حرف می‌زنید خیلی پرحرارت و پرشور حرف می‌زنید. انگار باید منتظر این شور و هیجان شما روی نیمکت پرسپولیس هم باشیم!
هر چیزی زمانی دارد. اگر ابتکار عمل از طرف مدیران این تیم باشد و زمان آن هم زمان مناسبی باشد من آماده مذاکره با پرسپولیسی‌ها هستم اما این اتفاق زمانی باید بیفتد که هم زمانش باشد و هم اصول حرفه‌ای آن را بپذیرد.
از فوتبال ایران خارج شویم و برسیم به فوتبال روز دنیا! این روزها رفتن گواردیولا به بایرن‌مونیخ یکی از مهم‌ترین اتفاقات فوتبال است. شما در این باره چه نظری دارید؟
خب این تصمیم در زمان کوتاهی گرفته نشده و قطعا مذاکرات پخته‌ای میان او و باشگاه مونیخی انجام شده است که او این تصمیم را گرفته.
انتقادی که به گواردیولا وارد است این بوده که راهی لیگی شده که خیلی تنش ندارد و قهرمان شدن در آن خیلی کار سختی نیست.
نه. این را نگویید! دورتموند 2 سال قهرمان بوندس‌لیگا شده و قهرمان شدن در آلمان خیلی کار راحتی نیست. شالکه را هم باید در نظر بگیرید. من می‌دانم که پپ در این تیم هم تاثیر می‌گذارد و کارهایی که می‌خواهد را آن جا انجام می‌دهد. او می‌خواهد همان کاری که در بارسا کرد را در بایرن هم انجام دهد.
 
 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.