کروش و مسئولان فدراسیون فوتبال هشدار دادند/به جام‌جهانی هم برویم، فوتبال‌مان پیشرفت نمی‌کند

در شرایطی که ایران کره جنوبی را درتهران برد، مسئولان تیم ملی و فدراسیون فوتبال می‌گویند این برد نشان از برتری ایران مقابل آنها ندارد.

به گزارش ستاره ها؛ علی کفاشیان می‌گوید: «باید یک واقعیت را بپذیریم. کره‌ای‌ها دارند شب و روز کار می‌کنند، سرمایه‌گذاری می‌کنند، پول خرج می‌کنند، فوتبال پایه آن‌ها فعال است، بودجه‌ای که در این بخش هزینه می‌کنند، بسیار زیاد است ولی ما حتی برای تیم ملی بزرگسالان هم پول نداریم خرج کنیم.» او توضیح می‌دهد: «ساختار فوتبال کره‌جنوبی حرفه‌ای است. مقایسه ما با آن‌ها کار درستی نیست. ممکن است ما بتوانیم در یک بازی آن‌ها را ببریم، درست مثل مسابقه‌ای که در تهران بود ولی دلیل نمی‌شود که بگوییم قدرتمند شده‌ایم و حتی بالاتر از کره هستیم.» کفاشیان اضافه می‌کند: «مگر لبنان، کره را در بیروت شکست نداد؟ ما را هم شکست داد. پس می‌توانیم بگوییم آن‌ها قدرت اول آسیا هستند؟ این درست نیست. قطعا اگر ما 10بار دیگر با آن‌ها بازی کنیم، 8 بار را برنده می‌شویم. یک روز ممکن است شانس یار ما نباشد، مساوی کنیم یا ببازیم.» توضیحات رئیس فدراسیون فوتبال کاملا روشن است. او معتقد است حتی صعود به جام‌جهانی هم نمی‌تواند در دراز مدت تاثیری روی فوتبال ایران داشته باشد: «بله، اگر ما جام‌جهانی برویم، در حقیقت فقط یک کار گل‌خانه‌ای و مقطعی کرده‌ایم. نهایتا 2، 3 بازیکن هم به اروپا می‌فرستیم ولی آیا ساختار فوتبال ما عوض می‌شود؟ آیا فوتبال ما متحول می‌شود؟ باشگاه‌های ما حرفه‌ای می‌شوند؟ فوتبال پایه‌مان درست می‌شود؟ قطعا این‌طور نیست. این کارها مقطعی است. حالا ممکن است ما این دوره یک توپ‌مان گل شود و به جام‌جهانی برویم ولی دوره بعد، با بدشانسی همان توپ گل نشود و نرویم اما کره‌ای‌ها و ژاپنی‌ها اینطور نیستند. برنامه‌ریزی کرده‌اند، کار کرده‌اند. ما نمی‌توانیم یک شبه فوتبال‌مان را بسازیم.»
کفاشیان تاکید می‌کند اولین گام در این راه سرمایه‌گذاری است، بعد الگوبرداری. اتفاقی که اصلا در فوتبال ایران نمی‌افتد. کروش، سرمربی تیم ملی نیز، این روزها در گفت‌وگوهای مختلف تاکید کرده، نباید روی این برد موج‌سواری کرد و نباید در باد شکست کره، خوابید. او نیز می‌گوید: «با یک برد پیشرفت به دست نمی‌آید.» پیشرفت حاصل سال‌ها کار و سرمایه‌گذاری است. چیزی که در فوتبال ایران وجود ندارد. استعدادها کشف نمی‌شوند و فوتبال پایه ایران پولی شده. کفاشیان می‌گوید: «این معضل بزرگی است که نمی‌توانیم به راحتی حلش کنیم. همه باید دست به دست هم بدهیم ولی فعلا این وفاق وجود ندارد. در اغلب آکادمی‌ها پول حرف اول را می‌زند. چطور با یک ساختمان می‌توانیم فوتبال را اداره کنیم. این یک کار بزرگ و عظیم است. حالا منتظر باشید در آینده کره و ژاپن را ببینید.»
 
 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.