علی کفاشیان: شوخی کردم که لبنان را می بریم!/از جام جهانی حذف شویم هم جام ملت ها را داریم!

اگر کره را هم ببریم، قوی تر از آنها نیستیم/ما بهترین بازیکنان را داریم!/به کروش گفتم از باختن نترس/ماموریت من سه سال دیگر در فدراسیون تمام می شود/به من پرخاش می کنید ولی صبرم زیاد است/عربی ام را بهتر کنم تا رئیس قطری ها شوم

به گزارش ستاره ها؛ گفت و گوی چالشی با رئیس فدراسیون فوتبال، چیزی بود که در ماه گذشته انتظارش را می کشیدیم. او که تلاش کرده بود به دلیل انتقادهای خبرورزشی، از سوالات ما فراری باشد سرانجام روز گذشته در کمپ تیم های ملی، به ابهاماتی که وجود داشت  پاسخ داد. این مصاحبه ای صریح و بی پرده بود با علی کفاشیان. درباره عملکرد پر انتقاد فدراسیون فوتبال او. درباره روسای کمیته هایی که حداقل 3 سال است، با انتقاد رسانه ها مواجه هستند. علی کفاشیان که قبل از انتخابات قول تغییرات در فدراسیون را داده بود در این گفت و گو، عملا حرف های خودش را رد کرد.
 
*تیم ملی بازی حساس با کره را در پیش دارد. انگیزه برد را در این تیم می بینید؟
بله، اراده ای که من الان در بچه ها دیده ام، تا به حال ندیده بودم. یعنی می خواهند برنده باشند. این اراده ها در بچه ها هست. از طرفی شما این را هم قبول کنید که در فوتبال برد، باخت و مساوی هم وجود دارد. اینطور نیست که همیشه یک تیم برنده باشد. ما حتی اگر ببازیم که نباید فوتبال را جمع کنیم. کار ادامه پیدا می کند. ما باید تا آخرین لحظه خرداد ماه، بمانیم و بجنگیم و نباید از هیچ حمایتی دریغ کنیم. همه باید از تیم ملی حمایت کند، چه بسا که راه دراز است و کار زیاد. شما ببیند اگر ما از جام جهانی حذف شویم، جام ملت ها را در پیش داریم. دوباره جام جهانی از راه می رسد و به قول معروف کار فوتبال که تمام نمی شود. همیشه در این فوتبال کار هست. پس باید جه در زمان برد و چه در زمان باخت، از تیم ملی حمایت شود!
*پس توقع زیادی از رسانه ها دارید!
رسانه ها یار فوتبال هستند و اگر الان فوتبال بین مردم عزیز است، به خاطر این است که شما اخبار را انعکاس می دهید. اتفاقا ما از رسانه ها می خواهیم اگر انتقادی هست، بگویند ولی به قول معروف با خشم این کار را نکنند. اگر عصبانی هستید، سریعا انتقاد نکنید، صبر کنید تا وقتی خشم تان خوابید قضاوت کنید. رسانه ها باید از تیم ملی حمایت کنند و اینطور نباشد که با یک شکست موضع گیری کند. به هر حال باید ملایمتر باشند چون قلب ما ضعیف است!
*شما در پاسخ سوال اول گفتید که تیم ملی انگیزه لازم را برای برد کره جنوبی دارد. اگر اشتباه نکنیم قبل از بازی لبنان هم دقیقا همین حرف را گفتید.
من گفتم؟
*بله، خود شما گفتید.
به کی گفتم؟
*به روزنامه ها.
اگر گفته ام شوخی کرده ام!
*در همان سوال اول گفتید که فوتبال برد، باخت و مساوی دارد. ولی می توانیم بپرسیم که چرا فدراسیون فوتبال شما مدام می بازد؟
اینهمه برد، چرا بردها را نمی بینید؟!
*منظور ما تک بازی نیست. شما جام جهانی قبل را نباختید؟ در جام ملت های قطر نباختید؟ در رده های پایه اغلب شکست نخوردید؟ الان هم که پیش بینی ها درباره تیم ملی تا حدودی اشتباه از آب در آمده.
بالاخره ما در فوتبال همیشه سعی کرده ایم خودمان را نشان بدهیم و فوتبال را بالا بکشیم. الان ما در رنکینگ آسیا تیم چهارم هستیم و به تیم های پنجم و ششم هم خیلی نزدیک شده ایم!
*که ازبکستان به زودی ایران را می گیرد و چهارم می شود!
انشاا… که نمی گیرد. شاید ما مقدار زیادی باید کار کنیم که به سطح ژاپن و کره جنوبی برسیم. یک روزه که نمی شود این کار را انجام دهیم. اگر امروز ما کره جنوبی را ببریم،به این معنا نیست که فوتبالمان قوی تر از آنهاست. شما اصلا مقایسه نکنید. کره ای سرمایه گذاری طولانی و بلند مدت کرده اند. ژاپنی ها هم همینطور چون چندین سال است که سرمایه گذاری کرده اند و الان تیم هایشان دارد نتیجه می گیرد. ما هم به این سرمایه گذاری نیاز داریم. باید این مسئله را تحمیل کنیم. یک روز فوتبال ما خوب بود چون دیگران سرمایه گذاری نمی کردند ولی الان همه دارند سرمایه گذار می کنند. حتی همین ازبکستانی که شما به آن اشاره کردید. البته ما هم داریم سرمایه گذاری می کنیم…
*الان ما سرمایه گذاری می کنیم؟!
بله، برای تیم های پایه و باشگاهی اما اعتراف می کنم زیاد نیست. در هر صورت ما به اندازه پتانسیل و توانمندی خودمان داریم سرمایه گذار می کنیم. ما بهترین ورزشکاران و بازیکنان فوتبال را داریم…
*مطمئن هستید بهترین بازیکنان را داریم؟ از کدام نسل حرف می زنید؟
بله، از همین بازیکنان حرف می زنم. پتانسیل آنها بالاست. ضمن اینکه آنها باید بیشتر کنند تا پیشرفت زیادی کنند. بالاخره در یکسال و نیم گذشته تیم ملی ما بردهای خوبی داشته و حرکات خوبی هم انجام شده. یک وقتی هم هست که تیم افت می کند. ما امیدواریم الان تیم ملی از آن افتی که کرده خارج شود و دوباره با قدرت برگردد.
*یعنی کره را می بریم؟
هر هر صورت بچه ها تلاش زیادی می کنند و شانس تیم ملی هم زیاد است.
*شما قبول دارید حتی در صورت صعود به جام جهانی، با این تیم به جایی نمی رسیم؟ قبول دارید تیم فعلی تغییرات زیادی می خواهد؟
بله، من این حرف شما را می پذیرم. ما جلسات زیادی هم با کادر فنی داشتیم که از همین دوره تغییرات کوچکی را در تیم ملی دیدید. شک نکنید در آینده تغییرات در تیم ملی بیشتر خواهید بود. ما الان رویدادهایی در پیش داریم. بازی های غرب آسیا و جام ملت ها. من به کروش گفتم که اصلا نترس و با تیمی که می خواهی به غرب آسیا برو. باختی هم ایرادی ندارد. او ایده هایی برای تغییرات دارد. به او گفتم تیمی که با آن به غرب آسیا می روی، در آینده آلترناتیو تیم ملی ما خواهد بود. ما اگر می خواهیم به جام جهانی برویم، باید قدرتمند باشیم نه اینکه به آنجا برویم و زنگ تفریح باشیم و زود هم کنار برویم. ما باید مثل تیم های پرقدرت آسیا قدم برداریم و بالاتر برویم. در کل من با حرف شما موافق هستم و باید دامنه تغییرات در تیم ملی را گسترده تر کنیم.
*اگر به کره جنوبی ببازیم ماموریت شما در فدراسیون فوتبال تمام می شود؟
ماموریت من تا 3 سال آینده ادامه دارد. الان که تنها 9 ماه از دوره ریاستم در فدراسیون گذشته.
*که انشاا… اگر این مدت هم خوش بگذرد، 4 سال سوم را هم هستید دیگر؟
(خنده) بله، بله. ما باید برنامه ریزی کنیم. فدراسیون فوتبال که یک تیم ندارد. دو، سه، چهار مسابقه مهم داریم و نباید سرنوشت یک تیم را با یک مدیریت گره بزنیم.
*منظورتان این است که اگر تیم ملی به جام جهانی نرفت، به خاطر ماموریت های دیگری که دارید در فدراسیون بمانید؟
ببیند ثبات مدیریت در فوتبال خیلی مهم است. الان هم بنده رئیس هستم و هر زمانی که مجمع تصمیم بگیرد، ماموریتم تمام می شود.
*همین الان انتقادها از فدراسیون فوتبال شما بسیار زیاد است. اگر به کره جنوبی ببازیم، انتقادها دو چندان خواهد شد. آیا آمادگی اش را دارید؟
من برای این فشارها آمادگی زیادی دارم. به هر حال سابقه زیادی در این زمینه دارم!(خنده) برخی خبرنگاران جوان مثل شما با انتقاد پرخاش می کنند ولی ما صبرمان زیاد است و سعی می‌کنیم نقاط ضعف را برطرف کنیم.
*حتما دلیلی وجود دارد که انتقادها تند شده. نمی خواهید به رسانه ها حق دهید؟ بگذارید از روزی شروع کنیم که وعده تغییرات در فدراسیون فوتبال را دادید.
ما تغییرات ایجاد کردیم و اگر بخواهید می توانید یک روز به فدراسیون فوتبال بیایید و من درباره آنها به شما توضیح بدهم.
*نیازی نیست به فدراسیون شما بیاییم، همین جا کمیته ها را می گوئیم و بگوئید در کدامیک تغییرات داشته اید.
بگوئید.
*کمیته فرهنگی.
ما در ترکیب آن تغییر ایجاد کرده ایم. الان شده کمیته جوانمردانه! این کمیته در مورد لیدرها و کارهای فرهنگی تصمیم گیری می‌کند که مورد تایید ما است.
*منظور ما تغییر ترکیب نیست. تغییر رئیس است.
خب ایشان در کارشان مشغول هستند.
*آیا اصلا رسانه ها را مطالعه می کنید؟ بحث هایی درباره این کمیته هست.
اگر کسی مدرکی دارد می تواند به صورت مستند به ما ارایه دهد و قطعا در این زمینه تصمیم گیری می کنیم.
*کمیته بعدی، کمیته جوانان.
در کمیته جوانان‌ هم فریدون معینی مسئولیت دارد و بخشی از کار بر عهده محصص است. ایشان هم تجربیات خود را در این کمیته به کار گرفته است. این کمیته وظیفه دارد که فوتبال پایه را در استان ها افزایش دهد.
*پس ایشان هم در فدراسیون می مانند.
بله، آقای معینی هستند.
*به تعبیری از هر فردی در فدراسیون شما انتقاد شود، شدیدا به خاطر لج بازی با رسانه ها پایش می ایستید، درست است؟ هنوز خاطره دفاع را رضا علی رئیس کمیته فوتبال ساحلی را از شما در ذهن داریم. آقای معینی در 4 سال اول عملکرد پر انتقادی داشتند. چرا نمی خواهید در کمیته های مختلف فدراسیون به نیروهای تازه نفس میدان دهید؟
اتفاقا من گفته ام هر کس برنامه ای دارد، می تواند بیاید و به ما ارایه دهد. از طرفی آقای معینی الان دارند در کمیته جواب می گیرند. تیم های پایه موفق بوده اند و ایشان اجازه دخالت کسی را هم نداده است. او باید با این کمیته جلو برود.
*پس می توانید توضیح بدهید از کدام تغییرات حرف می زنید؟ وعده کدام تغییرات را داده اید؟
چیزی که هست بنده تغییرات زیادی در فدراسیون نمی دهم و به ثبات مدیریت اعتقاد داریم. از طرفی ما کمیته ها را ادغام کرده ایم.
*اگر به کره ببازیم، آقای کروش سرمربی تیم ملی می ماند؟
بله، همانطور که قبلا هم گفتم هم من می مانم و هم کروش.
*دستور از بالا نمی رسد که کروش را بردارید؟
نخیر. الان پارچ هم دست خودم است چه رسد به لیوان! همه چیز دست من است. شما باید این را قبول کنید که با تغییرات چیزی درست نمی شود. الان ما آقای کروش را برداریم و فلانی را بیاوریم، بازیکنان تغییر می کنند؟ ابزار همان است.
*مردم از شما به میزان زیادی دلخور هستند. قبول دارید توقعاتشان را برآورده نکرده اید؟
بگذارید یک مثالی بزنم. من الان داریم این ساختمان را درست می کنم. آیا این درست است که یکدفعه همه چیز را خراب کنیم؟ اول بگذارید تکمیل شود بعد من را کنار بگذارید.
*ولی شما به افکار عمومی اهمیت می دهید؟ وقتی شما نبودید در همین کمپ تیم های ملی 2 هزار نفر فقط برای تماشای تمرین تیم ملی می آمدند ولی در دوره ریاست شما مردم از فوتبال قهر کرده اند. چرا نمی خواهید مردم را درک کنید و به آنها حق بدهید. با شکست های متعدد فوتبال مردم و طرفداران را سرخورده کرده اید. آنها خسته شده اند و اینطور با تیم ملی قهر کرده اند.
در هر صورت مردم اگر می آمدند به خاطر این بود که تیم ملی بازی خوب می کرد. الان باید ما مسولان دوباره این انگیزه را در مردم ایجاد کنیم. تیم ملی باید خوب بازی کنند تا آنها دوباره بیایند. قطعا بازگرداندن مردم به ورزشگاهها، زمان می برد.
*پس خودتان موافقید مردم قهر کرده اند.
ولی مردم همیشه در بازی های سخت کنار تیم ملی بوده اند و شک نکنید برای بازی کره هم می آیند.
*این بازی از تلویزیون پخش می شود؟
صدا و سیما که به ما گفت این بازی پخش می شود. حتما این اتفاق می افتد.
*در جلسه ای که با آقای لاریجانی داشتید، حرف پول با او نزدید؟
نه، جایش نبود.
*شاید چون وزیر بود، رویتان نشد.
بحث رو شدن نیست. ایشان هم وظیفه ای ندارد که از جیبش پول در بیاورد به ما کمک کند.
*این روزها شایعه است که کروش در صورت پایان همکاری با ایران به قطر می رود و سرمربی این تیم می شود.
نه اصلا اینطور نیست. من که چنین چیزی نشنیدم.
*نکند خود شما هم می خواهید با او به قطر بروید.
پس باید زبان عربی ام را بهتر کنم تا رئیس فدراسیون قطر شوم! اما در کل شما نباید سرنوشت یک تیم را با یک مدیریت گره بزنید. مدیر یکسری وظایف دارد و یکسری کارها هست که باید انجام دهد و کار را به جلو ببرد. حالا من چند بار به شوخی گفته ام در فدراسیون فوتبال خوش می گذرد ولی انصافا اینطور نیست. مدیریت در فوتبال واقعا سخت است.
*تمام بحث ما با شما این است که شما نمی خواهید ابزارتان جور شود. از سر لج بازی این کار را می کنید یا واقعا هدفی دارید، بحثی جداست. ولی فوتبال متعلق به یک نفر نیست. آیا فکر کرده اید وقتی ابزار لازم را به کار نمی گیرید، فوتبال یک کشور را قربانی می کنید؟
مگر ما گفتیم کسی جلو نیاید؟ همانطور که گفتم هر کس که برنامه ای دارد می تواند به ما ارایه دهد. فدراسیون استقبال می کند.
*اصلا کسانی که در فدراسیون فوتبال شما کار می کنند، از نظر عملی زیر ذره بین هستند؟!
بله، همین روزنامه ها کلی آنها را زیر ذره بین قرار می دهد و من هم این نوشته ها را می خوانم!
*مثلا سر همین هیات فوتبال فارس. شما به شعور مخاطب ها توهین می کنید وقتی که می گوئید همه چیز درست بوده و هیچ تخلفی صورت نگرفته است.
من متاسفم که رسانه ها با یک تصویر، می خواهند قضاوت کند. ما باید اسناد و مدارک را ببینم. شما رسانه ها هم تا می بیند یکی می گوید تخلف سریع هوار می کشید که تخلف شد، تقلب شد. در حالی که اصلا اسناد را نمی بینید. چیزی که اسناد به ما نشان می دهد تخلفی صورت نگرفته است. از طرفی بنده حساسیت ندارم کی انتخاب شود و کی رای نیاورد.
*یعنی آقای آیت الهی مورد تائید شما نبوده است؟
نه در فارس که بنده در هیچ هیات فوتبال دیگری از کسی حمایت نمی کنم.
*ولی به هر حال ایشان نایب رئیس اول شماست.
اگر رای هم نمی آورد همچنان در فدراسیون من می ماند! ولی چیزی که هست نمی خواستند مجمع این هیات فوتبال برگزار شود و توجیهی هم وجود نداشت. آنها هم نیامدند گفتند رای ما آقای آیت الهی بوده.
*پس آنها که در 90 گفتند به جای ما رای دادند، چه کسانی بودند؟
من نمی دانم کی بودند. ولی نامه و مدرک هست که چه کسانی رای داده اند. تمام این مدارک هم موجود است.
آقای عباسی سر انتخابات شیراز، از شما گلایه ای نکرد؟
نه ولی جالب است که رئیس اداره ورزش فارس دو روز قبل از انتخابات به ما گفت برگزار شود ولی یک روز مانده بود گفت نه، به عقب بیاندازید. من هم گفتم مگر می شود. ما قول داه ایم. خلاصه اول مراسم 35 نفر بودیم و نمی شد انتخابات برگزار کرد ولی ایشان به همراه چند تن از اعضای دیگر آمدند و دیدیم اعضا به حد نصاب رسید. یعنی اگر ایشان و همراهان نمی آمدند اصلا انتخابات برگزار نمی شد ولی وقتی آمدند باید برگزار می شد! تقصیر خودشان بود. (خنده)
*آقای جعفری هم که اصلا رای یکی دیگر از اعضا را به صندوق نیانداخت پس؟
نه، اصلا اینطور نبوده. بعضی ها نبودند ولی نماینده فرستاده بودند.
*به هر حال مردم باید در این زمینه قضاوت کنند. راستی شما حرف های علی کریمی درباره خبرنگارها را تکذیب کرده اید؟
نه.
*ولی گفته اند تکذیب کرده اید.
من نه تکذیب کردم و نه تائید.
*به عنوان سوال آخر طبق اساسنامه آقای آیت الهی نباید در کمیته اخلاق باشند. ولی اینطور نیست.
کمیته اخلاق که چیز خاصی نیست. ایشان کارش در آنجا این است که به بچه ها بگوید خوش اخلاق باشید. چه کارهایی نکنید چه کارهایی بکنید و از این حرف ها!
 
 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.