مانوئل ژوزه: کروش از علی می ترسد/ کریمی به من خیانت کرد

خبرگزاری ایسنا در گفت و گویی با مانوئل ژوزه به ریشه یابی اختلافات اخیر در فوتبال ایران پرداخت. حرف هایی که در آن مربی پرسپولیس ، کروش و کریمی را متهم کرده است:

*رویانیان گفته بود پرسپولیس به جراحی نیاز دارد. او در صحبت‌هایش غیرمستقیم به نقش کریمی در ناکامی‌های تیم اشاره کرده بود. می‌گویند شما متوجه این مساله شدید و کنار گذاشتن کریمی به خواست شما بود.
کسی که مشکل را به وجود آورد کارلوس کی‌روش بود! او بود که علی کریمی را مقابل من گذاشت. پس از اردوی اول تیم ملی، کریمی رفتارش با من کاملا عوض شد. این در حالی بود که من همیشه با او خوش رفتار بودم. همیشه به عنوان یک الگو جلوی سایر بازیکنان از او نام بردم چرا که او و مهدوی‌کیا همیشه خوب تمرین می‌کردند. اما پس از اردوی نخست تیم ملی، کریمی کاملا عوض شد. آن طور که باید تمرین نمی‌کرد و تبدیل به یک الگوی منفی شده بود. با کریمی صحبت کردم و 5 بار از او پرسیدم که چه اتفاقی افتاده که تغییر کرده‌ای؟ اما جوابی به من نداد. موضع من خیلی روشن است. اطلاعاتی هم دارم که کی‌روش این کار را انجام داده است. معتقدم کی‌روش از کریمی می‌ترسد و به دنبال این است که مشکلی برای کریمی به وجود بیاورد تا بتواند او را از پرسپولیس جدا کند چرا که کی‌روش می‌داند، اگر کریمی رفتارش درست نباشد او را از تیم جدا می‌کنم. کی‌روش همیشه برعکس من عمل می‌کند، اما از آنجا که جایگاهش در تیم ملی پس از شکست مقابل لبنان شکننده شده احساس خطر می‌کند. به ویژه این که تیمش مقابل لبنان بازی بسیار زیبایی را انجام داد! کریمی اکنون در پرسپولیس بازی نمی‌کند، اما با وجود این کی‌روش او را به تیم ملی دعوت خواهد کرد. مقصر اصلی این ماجرا کی‌روش است و کریمی هم به دنبال حرف‌های او رفته است. رفتار کریمی با من خوب نبود. الان که او نیست جو تیم خیلی بهتر شده است. یک مثال می‌زنم من علی عسگر را تنبیه کردم. همه بازیکنان به من گفتند که بگذار او به تیم باز گردد، اما برای بازگشت کریمی فقط شش نفر از من درخواست کردند در حالی که ما 30 بازیکن داریم. یعنی 24 بازیکن چنین چیزی نخواسته‌اند. روابط من با همه بازیکنان خیلی خوب است. من این تصمیم را گرفته‌ام. اگر من را اخراج کردند خودشان می دانند که با کریمی چه کنند. آدم صادقی هستم و دوست دارم بیشتر از هر چیزی از تیمم حمایت کنم. دوست ندارم در تیمم خیانت وجود داشته باشد. کریمی 34 سال دارد و می‌تواند فوتبالش را خیلی بهتر و راحت‌تر تمام کند. شاید نمی‌داند که با شهرتش چطور کنار بیاید. او فکر می‌کند بالاتر از مربی و مدیرعامل است. فکر می‌کند ما هر تصمیمی که می گیریم باید قبلا با او هماهنگ کنیم و نظر او را بخواهیم. اما کریمی فقط یک بازیکن است و هیچ قهرمانی در باشگاه به دست نیاورده است. باز هم می گویم تا زمانی که من در پرسپولیس هستم کریمی بازی نخواهد کرد.
*با اشراف به سابقه علی کریمی این تصمیم را گرفتید. مثلا می‌دانستید این سابقه وجود دارد که در جام جهانی 2006 کریمی در اردوی تیم ملی در آلمان با برانکو به شدت اختلاف خورد.
نه. این موضوع را نمی‌دانستم و من همیشه با کریمی خوب رفتار کردم. کاری که کریمی انجام داد یک خیانت بود. پس از بازی نفت تهران که مساوی شد در رختکن و جلوی همه مربیان و بازیکنان به فارسی گفته بود که باید مربی را عوض کنید. در حالی که عملکرد خودش در این بازی در حد صفر بود. چرا همین جمله را به انگلیسی نگفت؟ وقتی بازی مساوی شده یعنی همه به یک اندازه در نتیجه‌ نقش داشتند. زمانی که مربی صحبت‌های تو را متوجه نمی‌شود نباید جلوی او حرفی بزنی. من این کار کریمی را خیانت و ناجوانمردی می‌دانم. با این کار بقیه بازیکنان هم علیه من می‌شوند. حالا شما به من بگویید که چطور می‌توانم با چنین بازیکنی کنار بیایم؟ من این موضوع را نمی‌دانستم. کسی که صحبت‌های کریمی را به من گفت مدیرعامل باشگاه بود. این را هم می‌دانم که رویانیان به من دروغ نمی‌گوید.
*اما رویانیان پس از دیداری که با کی‌روش داشت در مصاحبه‌ای گفت از سرمربی تیم ملی عذرخواهی کرده چرا که درباره او اشتباه می‌کرده است.
من مشکلی با عذرخواهی مدیرعامل باشگاه ندارم. اما مطمئنم که مسبب همه این اتفاقات کی‌روش است.پس از بازی نفت تهران که مساوی شد کریمی در رختکن و جلوی همه مربیان و بازیکنان به فارسی گفته بود که باید مربی را عوض کنید. در حالی که عملکرد خودش در این بازی در حد صفر بود. چرا همین جمله را به انگلیسی نگفت؟ وقتی بازی مساوی شده یعنی همه به یک اندازه در نتیجه‌ نقش داشتند. زمانی که مربی صحبت‌های تو را متوجه نمی‌شود نباید جلوی او حرفی بزنی. من این کار کریمی را خیانت و ناجوانمردی می‌دانم.
*در روزهایی که زمزمه حضور شما در ایران بود، رسانه‌های ایران با استناد به روزنامه‌های پرتغالی از اختلاف‌های جدی شما و کی‌روش نوشتند. حتی آن روزها یکی از روزنامه‌ها نوشته بود که کی‌روش به مسوولان فدراسیون فوتبال گفته‌ اجازه ندهند که شما به ایران بیایید. البته این خبر به صورت رسمی تایید نشد اما همه این‌ها نشان دهنده اختلافات شما دو پرتغالی است و حالا با این حرفها شاید آتش اختلاف‌های قدیمی‌تان شعله‌ور شود.
نمی‌دانم. اما از کی‌روش بعید نیست که چنین حرفی زده باشد. وقتی به ایران آمدم می‌دانستم مهم‌ترین مشکل من کارلوس کی‌روش خواهد بود. کی‌روش یک فرد کینه‌ای است! هیچ وقت مثل یک مرد آدم خوبی نبوده است. چرا؟ وقتی که او مربی پرتغال بود من خیلی از او انتقاد کردم، اما انتقادها همه فنی بود. هیچ وقت درباره شخصیتش صحبت نکردم. وقتی من انتقاد می‌کردم همه همین نظر را درباره کی‌روش داشتند. وقتی به ایران آمدم سفیر پرتغال قصد داشت در یک میهمانی ما را با هم آشتی دهد. حتی دستیارش سیموئز که در بنفیکا با هم، هم بازی بودیم و دوستان خوبی برای هم هستیم می‌خواست ما را به هم نزدیک کند، اما من قبول نکردم، چرا که می‌دانم کی‌روش چطور فردی است.
*گفته بودید یک روز می‌گویید چرا کریمی را از پرسپولیس کنار گذاشتید. دلیلش همین بود؟
این موضوع در کنار چند اتفاق دیگر باعث شد تا من این تصمیم را بگیرم.
*حال این سوال به وجود می‌آید که چرا کی‌روش کریمی را به سمت خود کشید؟
او می‌خواهد من در کارم ناکام باشم. اگر موفقیتی در پرسپولیس به دست نیاورم کی‌روش خوشحال خواهد شد. من دوست کی‌روش نیستم و نمی‌خواهم هم باشم.
*از روزی که کریمی را کنار گذاشته‌اید، هر روز تعدادی از هواداران در تمرین این بازیکن را تشویق می‌کنند. این اتفاق در بازی‌های پرسپولیس هم تکرار شده. به هر حال حتما این را متوجه شده‌اید که کریمی بازیکن محبوبی است. فکر نمی‌کنید با این تصمیم خودتان را مقابل هواداران قرار داده‌اید؟
من چنین کاری نکردم، بلکه تنها از تیمم و باشگاه محافظت کردم. می‌دانستم که تماشاگران چنین کاری خواهند کرد، اما تصمیمی که گرفتم عادلانه بود.
*یکی از معضلات همیشگی فوتبال ایران بازیکن سالاری بوده و حتی اتفاق افتاده که در برخی تیم‌ها یک بازیکن درباره همه چیز تصمیم گیری کرده یا به خاطر نوع غذا، اردوی تیم را ترک کرده. شما به غیر از اختلافی که با کریمی داشتید با این مشکل روبه‌رو بودید؟
من در این باره می‌توانم مهدوی‌کیا را مثال بزنم. مهدی 10 سال در فوتبال آلمان ستاره بود. از ابتدای فصل شده که در لیست 18 نفره نبوده، شده روی نیمکت نشسته و حتی به عنوان بازیکن تعویضی به زمین آمده و هیچ وقت مشکلی به وجود نیاورده است. او یک الگوی واقعی برای همه بازیکنان است. از نظر حرفه‌ای رابطه خوبی با همه دارد. در تمرین‌ها انگار یک بازیکن 18 ساله است. یک کاپیتان واقعی است. جلوی همه بازیکنان به خودش گفته‌ام که برای من کار کردن با او یک افتخار است. مهدی یکی از افرادی است که همیشه از او یاد خواهم کرد و در ذهنم خواهد ماند. رفتار او کاملا با کریمی متفاوت است.
*شما مدعی هستید کی‌روش دوست ندارد در پرسپولیس موفق شوید. از آن سو تیم ملی ایران دو هفته‌ دیگر بازی حساسی با کره جنوبی در رقابتهای انتخابی جام جهانی دارد و این بازی برای همه ما ایرانی‌ها مهم است. شما که آرزوی ناکامی کی‌روش با تیم ملی ایران را ندارید؟
خیر. من می‌‌خواهم ایران به جام جهانی صعود کند. دستیاران کی‌روش سر تمرین ما آمدند و گفتند که می‌خواهیم تو را با کی‌روش آشتی دهیم، اما من گفتم نمی‌خواهم. با این حال به آنها اطمینان دادم که در کنار تیم ملی هستم و هر کاری که لازم باشد برای موفقیت آن انجام می‌دهم.
*فارغ از تمامی اختلاف‌هایی که بین شما و کی‌روش وجود دارد، فکر می‌کنید تیم ملی ایران می‌تواند به جام جهانی صعود کند؟
من درباره کیفیت مربیان صحبت نمی‌کنم. نمی‌دانم او با تیم ملی موفق می‌شود یا نه، اما می‌دانم که لیگ ایران کمکی به تیم ملی نمی‌کند، چرا که 152 روز تعطیل است. تازه بعضی‌ها می‌پرسند چرا تیم‌ها از نظر فیزیکی مشکل دارند؟ تیم‌های ایرانی در نیمه نخست بازی‌ها خوب و سریع بازی می‌کنند، اما در نیمه دوم افت می‌کنند، چرا که ریتم رقابتی ندارند. باید حداقل سه جام در فوتبال یک کشور برگزار شود.
*پس از ورود کی‌روش به ایران مربیانی مثل کاستا و اولیویرا هم سر از باشگاه‌های ایرانی در آوردند. با این اختلافی که بین شما دو نفر وجود دارد، قطعا با سفارش سرمربی تیم ملی به ایران نیامدید؟!
اولیویرا دوست صمیمی من است و ما چند سال در بنفیکا هم بازی بودیم. کاستا هم قبلا با کی‌روش کار کرده بود. نمی‌دانم آنها چطور به ایران آمدند، اما قطعا من را کی‌روش نیاورده است!
*واقعا چه شد که رابطه شما با کی‌روش به این نقطه رسید؟ ریشه اختلافاتان در کجاست؟
اختلاف ما از جایی شروع شد که او در تیم ملی پرتغال بود و من انتقادهای فنی از او می‌کردم.
*البته همین الان هم کی‌روش نسبت به برخی از منتقدانش تیم ملی موضع‌گیری تندی دارد و معتقد است که آنها به دنبال منافع خود هستند.
(کمی مکث می‌کند ) لطفا سوال دیگری بپرسید!
*در فوتبال کشوری مثل پرتغال سرمربی تیم ملی می‌تواند لیگ را دو، سه هفته تعطیل کند؟
در لیگ پرتغال همه چیز طبق قوانین فیفا است. برای بازی‌های خانگی چهار روز قبل از بازی و برای بازی‌های خارج از خانه هم پنج روز قبل از بازی لیگ تعطیل می‌شود اما در ایران برای یک بازی لیگ هفته‌‌ها تعطیل می‌شود.
*گفته بودید در ایران می‌میرید. چرا؟
چون در بازی برابر آلومینیوم موقعیت‌های گل بسیار زیادی داشتیم، اما از آنها استفاده نکردیم.
* یازده هفته از لیگ گذشته و شما با پرسپولیس خوب نتیجه نگرفته‌‌اید. فکر می‌کنید تا چه زمانی در پرسپولیس دوام بیاورید؟
نمی‌دانم تا کی در ایران هستم. بهتر است این سوال را از مدیرعامل باشگاه بپرسید. فکر می‌کنم که او در روزنامه‌‌ها گفته مشکل پرسپولیس، کادر فنی نیست. حالا نمی‌دانم که نظرش عوض شده یا نه. البته امیدوارم عوض نشده باشد.
*در فوتبال دولتی ایران مدیران باشگاه‌ها نتیجه‌گرا هستند و تا همین الان هم که 11 هفته‌ از لیگ سپری شده سه مربی از کار برکنار شده‌اند. در این وضعیت نگران خود نیستید؟
من در 36 سالی که مربیگری کرده‌ام فقط سه بار اخراج شدم و این یک رکورد است. من در سال 2007 در رنکینگ مربیان که از سوی فیفا منتشر شد نفر پنجم بودم و در سال 2008 هم نفر ششم شدم. آخرین بار 15 سال پیش بود که برکنار شدم.
*به همین خاطر به شما لقب «فرگوسن مصر» را داده بودند؟
(می‌خندد) شاید برای این گفته‌اند که من را به اندازه فرگوسن پیر نشان دهند.
*البته در ایران هم زود به مربیان لقب می‌دهند و البته خیلی راحت مربی که یک روز آن بالا بوده را به پایین می‌فرستند.
فعلا که اسم‌های بدی روی من گذاشته‌اند!
 
 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.