ژوزه: اگر ببازیم و اخراج شوم، اشتباه کرده‌اند

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس گفت که تیمش نیاز به یک جرقه برای شروعی دوباره دارد و امیدوار است که این جرقه در دربی 75 اتفاق بیفتد.

به گزارش ستاره ها؛ مانوئل ژوزه در نشست خبری پیش از دربی 75 قبل از شروع پرسش‌های خبرنگاران اظهار کرد: «حضور ما در کنفرانس برای دربی بزرگ فرداست. این بازی، دیداری است که همه مربیان و بازیکنان دوست دارند در آن شرکت داشته باشند. این دربی‌ها هستند که عشق و علاقه به فوتبال را بیشتر و بیشتر می‌کنند. من بیش از ده‌ها بار دربی را تجربه کرده‌ام. بازی‌های خاص و پرشوری هستند. امیدوارم که فردا هم بازی خوبی داشته باشیم.»
وی ادامه داد: «چیزی که درباره بازی فردا فکر می‌کنم این است که ما می‌خواهیم شرایطی که در آن قرار داریم را تغییر دهیم. در دو سال آخری که در عربستان و مصر بودم تنها در یک بازی باختم و آن هم در بازی‌ای بود که 74 نفر کشته شدند و به خاطر داور در آن بازی شکست خوردیم.»
ژوزه افزود: «در دوران کاری‌ام این بدترین شروعی است که داشتم و دلیلش هم این است که کارها خیلی سریع‌ انجام شده است و ما هم کمی بدشانس بوده‌ایم اما در 5 بازی گذشته نزدیک به 22 موقعیت گل داشتیم ولی گل‌های کمی به ثمر رساندیم. ما یک اشتباه می‌کردیم و حریف به گل می‌رسید. در فوتبال گاهی اتفاق می‌افتد که شرایط برای یک تیم منفی است و وقتی که این گونه باشد اعتماد به نفس بازیکنان پایین می‌آید و عصبی می‌شوند و نمی‌توانند نمایشی که باید را از خود به نمایش بگذارند.»
سرمربی پرسپولیس با اشاره به بازی گذشته برابر داماش گفت: «در این بازی 11 به 10 بودیم ولی حریف از یک اشتباه ما استفاده کرد و گل زد. نیمه اول آن بازی در دست ما بود ضمن اینکه داور دو پنالتی را هم برای ما نگرفت. در آن بازی روی یک اشتباه شکست خوردیم. تیم ما به یک جرقه احتیاج دارد تا شروع دوباره‌ای داشته باشد. امیدوارم که این جرقه فردا زده شود.»
ژوزه افزود: «در دربی معمولا بازیکنان تاکتیکی حضور دارند و جزئیات کوچک است که باعث می‌شود یک تیم پیروز شود. باید از اشتباه حریف استفاده کرد. امیدوارم که فردا ما اشتباه نکنیم و از اشتباه حریف‌مان بهره ببریم و شانس هم با ما یار باشد. ما یک گروهی هستیم که در حال پیشرفتیم اما تاکنون نتایج خوبی را کسب نکرده‌ایم ولی به هر حال فوتبال همین است و فردا با آرامش می‌رویم تا در بازی پیروز شویم.»
مانوئل ژوزه در ادامه در پاسخ به این سوال که به نظر می‌رسد قلعه‌نویی نسبت به شما رابطه بهتری با بازیکنانش دارد گفت: «این موضوع طبیعی است چرا که مربی استقلال ایرانی است و آن‌ها با هم از یک ملیت هستند. او زودتر کارش را شروع کرده و من تازه 15 روز قبل از فصل به پرسپولیس آمدم. وقتی به پرسپولیس آمدم بازیکنان را نمی‌شناختم و فقط اسم کریمی و مهدوی کیا را شنیده ‌بودم. ما دنبال این هستیم که روابط‌مان دوستانه‌تر شود اما چون بازی‌های گذشته را با نتایج خوبی پشت سر نگذاشتیم این کار انجام نشده است. اما در دربی قضیه فرق می‌کند. ما باید احساسات خودمان را کنترل کنیم و اگر این کار را بکنیم شانس بیشتری برای برنده شدن داریم. رابطه بهتر مربی با بازیکنان در بازی زیاد دخالتی ندارد چرا که بازیکنان خودشان بازی می‌کنند.»
سرمربی پرسپولیس در پاسخ به این سوال که در دربی‌های قبلی که در تیم‌های مختلف حضور داشته شرایطی مثل وضعیت کنونی پرسپولیس را تجربه کرده یا خیر گفت: «وقتی در بنفیکا بودم شرایط سختی داشتیم. فصل بدی را پشت سر گذاشته بودیم اما من دربی‌ها را برده‌ام. در عربستان 5 تیم بزرگ وجود دارند که من هیچ دربی‌ای در این کشور نباختم. در مصر هم یک بار شرایط‌مان سخت بود و دربی رفت را به الزمالک باختیم اما بازی دوم را 6 بر یک بردیم. در بنفیکا هم همین اتفاق افتاد و اسپورتینگ لیسبون را 7 بر یک بردیم. این‌ها نتایجی است که شاید فقط یک بار اتفاق بیفتد. من در الاهلی در بیست و چهار دربی حضور داشتم که فقط 5 بار مساوی کردیم و دو بار باختیم. بقیه دربی‌ها را بردیم. دربی همیشه مهم بوده است. من همیشه در دربی موفق بوده‌ام اما معلوم نیست که فردا هم موفق باشم یا نه. همین بازی‌ها هستند که بازیکنان را در تاریخ باشگاه بزرگ می‌کنند.»
وی در ادامه درباره این موضوع که چرا ترکیب پرسپولیس در بازی‌های قبل با تغییرات زیادی مواجه بوده گفت: «این هم مشکل دیگری است که ما داریم. من دنبال بهانه نیستم و مسئولیت نتایج بد را قبول می‌کنم. از این نتایج فرار نمی‌کنم و گریه هم نمی‌کنم. در کنفرانس قبلی هم گفتم که این تیم را خودم نبسته‌ام. اگر من بودم هیچ وقت تیم را با این تعداد بازیکن نمی‌بستم. ما 30 بازیکن در تیم داریم و کار کردن با این تعداد بازیکن واقعا سخت است. در هر بازی باید 18 نفر را مشخص کنیم که 12 نفری که باقی می‌مانند علیه ما می‌شوند. در این شرایط کارمان سخت می‌شود اما من این کار را قبول کردم.»
وی افزود: «بازیکنانی که از لیست بیرون می‌مانند خودشان یک تیم می‌شوند. من نمی‌توانم همیشه یک تعداد بازیکن مشخص را در لیست داشته باشم چرا که ممکن است برخی بازیکنان احساس کنند بین آن‌ها فرق می‌گذارم. ما در بعضی پست‌ها مشکلاتی داریم. مثلا 4 ـ 5 بازیکن برای یک پست داریم اما برای یک پست دیگر تقریبا هیچ بازیکنی نداریم. با این شرایط انتخاب از میان 30 بازیکن سخت است و من می‌خواهم عادل باشم. آمده‌ام که راه حل پیدا کنم. شاید این بازیکنان راضی نشوند اما تصمیم‌هایی که می‌گیرم تکنیکی و تاکتیکی است و هیچ مشکلی با هیچ بازیکنی ندارم. من روی همه بازیکنان برای کل فصل حساب می‌کنم.»
سرمربی پرسپولیس ادامه داد: «اگر بازی‌های قبلی را می‌بردیم اعتماد به نفس بازیکنان خیلی بیشتر می‌شد اما استقلال هم با وجود اینکه در جدول از ما بالاتر است هنوز بازی‌های خوبی ارائه نداده و اعتماد به نفس‌شان کامل نیست. طبیعی است که وقتی دو تیمی که به اعتماد به نفس لازم نرسیده‌اند به مصاف هم می‌روند عصبی باشند. در دربی احساس، حرف اول را می‌زند و این باعث می‌شود مسئولیت و وظایف بازیکنان سخت‌تر شود.»
خبرنگاری از ژوزه پرسید، هواداران پرسپولیس با محسن ترکی داور این بازی خاطرات خوبی ندارند. شما نگران داوری بازی فردا نیستید که وی در پاسخ گفت: «درباره داوری زیاد بحث نمی‌کنم. اگر به بازی قبلی نگاه کنم می‌توانم از داور اشکال بگیرم اما او هم مثل بازیکنان و مربیان دچار اشتباه می‌شود. شاید از تلویزیون تصمیم‌گیری راحت‌تر باشد اما در یک بازی بزرگ و یک ورزشگاه پر تصمیم‌گیری در آن واحد سخت است. من به داور اعتماد کامل دارم و نگران این مسئله نیستم بلکه نگران کار خودم هستم. امیدوارم داور قضاوت خوبی د ر این بازی داشته باشد و در پایان بازی ما اعتراضی به او نداشته باشیم.»
سرمربی پرتغالی پرسپولیس در پاسخ به این سوال که چقدر تلاش می‌کند برای آشنا شدن بیشتر با بازیکنان به نظر هواداران و افرادی به غیر از دستیارانش گوش دهد گفت: «من تجربه زیادی در مربی‌گری دارم و 50 سال است که در فوتبال هستم. در کشورهای دیگر هم که بودم بازیکنان را زیاد نمی‌شناختم. وقتی به مصر رفتم فقط اهرام مصر را می‌شناختم اما در این کشور 22 قهرمانی به دست آوردم. از زمانی که به اینجا آمده‌ام دو ماه گذشته است. می‌دانم روابط بازیکنان با هم چگونه است. اگر امسال نتوانستم قهرمان شوم می‌خواهم آینده تیم را درست کنم و کاری کنم فصل بعد قهرمان شویم و حتی اگر امکانش باشد در لیگ آسیا قهرمان شویم.»
وی افزود: «اگر نتیجه بازی فردا بد باشد و من را اخراج کنند اشتباه بزرگی است چرا که تیم خیلی بد بسته شده است و ما باید یک تیم قوی درست کنیم که اگر امسال موفق نشدیم، سال بعد قهرمان باشیم. می‌خواهم به هواداران تیم این قول را بدهم که برای قهرمانی به پرسپولیس آمده‌ام. قرارداد من یک ساله است اما اگر من و باشگاه به توافق برسیم یک سال دیگر هم می‌مانم. فکر می‌کنم دو سال دیگر بازنشسته شوم بنابراین می‌خواهم با قهرمانی از پرسپولیس بروم. پس بگذارید این تیم را درست کنم. من پیراهن قرمز پوشیده‌ام و تا زمانی که در این تیم هستم این لباس را از تنم بیرون نمی‌آورم. امیدوارم تیم و تماشاگران آماده باشند که تیم خوبی درست کنیم. قبل از اینکه به الاهلی بیایم این تیم هیچ قهرمانی نداشت اما من 6 قهرمانی پشت سر هم با این تیم به دست آوردم. در آنجا هم وقتی رسیدم تیم خوب نبود و با هم درستش کردیم. زندگی ادامه دارد. هیچ کس همیشه پیروز نیست. وقتی می‌بازم خودم را بدترین مربی دنیا نمی‌دانم و برعکس وقتی می‌برم هم نمی‌گویم بهترین مربی دنیا هستم. اگر مربی خاصی در دنیا وجود داشته باشد فقط مورینیو است که همشهری من است.»
ژوزه در پایان درباره فشاری که روی رویانیان برای برکناری او در صورت نتیجه نگرفتن در دربی وجود دارد گفت: «این سوال را باید از رویانیان بپرسید. من جلسه‌ای با او نداشتم و فقط با بازیکنان و مربیان زمانی که او به تمرین آمده بود جلسه‌ای برگزار کردیم تا اعتماد به نفس هم را بالا ببریم.واقعا نگران برکناری نیستم. آخرین باری که اخراج شدم 15 سال پیش بود.»
 
 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.